Isın, hızlan, soğu! Doğru egzersiz ile zayıflıyoruz!

Daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmak için gösterişli spor kıyafetlerine, son model akıllı saatlere, özel egzersiz planlarına ihtiyacınız yok! Günlük rutinlerimizde yapacağımız küçük değişiklikler, çoğu kez aktif bir hayat için yeterlidir.

İdeal vücut ağırlığına ulaşmak ve onu korumak için bilinçli beslenme kadar aktif yaşam da önem taşıyor. Çünkü besinlerden alınan günlük enerji yeterince kullanılmadığında, vücutta yağ olarak depolanıyor. Yağ hücrelerinin özellikle bel çevresinde depolanmasını engellemek için harekete geçmeye ne dersiniz?

Doğru spor seçimi neden önemli?

Spor stresi azaltır, bilişsel gelişimi destekler, mutluluk hormonları salgılatır, akciğer, kalp ve kas sağlığına katkı sağlar. Bunlarla birlikte spor sağlıklı zayıflama, ideal kiloyu koruma ve uyku kalitesini artırma için de gereklidir. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz sporu bilinçli bir şekilde hayatımıza almak için yapmamız gereken ilk şey, kendimize uygun spor türüne karar vermek! 

Spor seçiminde, öncelikle vücut yapımızı göz önünde bulundurmalıyız. Bunu ihmal ederek yaptığımız tercihler, ortopedik yaralanmalardan kalp rahatsızlıklarına kadar istenmeyen pek çok sonucu ortaya çıkarabilir. Söz gelimi aşırı kilolu bir kişinin yoğun tempolu sporlarla meşgul olması, hafife alınmayacak sağlık problemlerini beraberinde getirebilir.

Alışkanlıklarımız, spor tercihlerimizi etkileyecek konulardan bir diğeridir. Egzersizlerimizi seçerken günlük rutinlerimizi, iklim ve mevsimlerle barışıklığımızı, bireysel yahut toplu etkinliklerden hoşlanıp hoşlanmadığımızı da dikkate almalıyız. Grup etkinliklerinden, takım çalışmalarından haz alıyorsak çok katılımcılı programlara ilgi gösterebiliriz. Yahut zamanımızın büyük bölümünü evde geçiriyorsak kapalı mekân egzersizleri bizim için daha elverişli olabilir. Bunun için sanal ortamda ilginize ve seviyenize uygun pek çok egzersiz videosu bulabilirsiniz.

Spor yapmak için çok fazla şeye ihtiyacımız yok

Daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmak için gösterişli spor kıyafetlerine, son model akıllı saatlere, özel egzersiz planlarına da ihtiyacınız yok! Günlük rutinlerinizde yapacağınız küçük değişiklikler, çoğu kez aktif bir hayat için yeterlidir. Mesela hem ekolojik hem de ekonomik bir taşıt olan bisiklet, aradığınız çözümün ta kendisi olabilir. Günlük ulaşım aracınız olarak bisikleti tercih ederek hem vücudunuza hem de çevre temizliğine katkı sağlayabilirsiniz. Dahası da var! Makul mesafelere yürümeyi önceleyerek kendinize iyilik yapabilirsiniz. Üstelik böylelikle kalp sağlığınız için önerilen günlük 10 bin adım hedefinize de daha kolay ulaşmış olursunuz. 

Kilo vermek mi istiyorsunuz? O zaman tempo! 

Doğru spor seçimi söz konusu olduğunda ihtiyaç ve beklenti odaklı hareket etmek, oldukça önemli. Amacınız fazla kilolarınızdan kurtulmaksa bu, biraz tempoya ihtiyaç duyacağınız anlamına gelebilir!

Koşu veya tempolu yürüyüş: 

Bu egzersizde temponuzu, hafif nefes taşmasıyla rahatça konuşabileceğiniz şekilde ayarlamalısınız. Bununla birlikte temponuz, şarkı söyleyebilmenize engel olmalı. Bu basit yöntemle yürüyüş ritminizi ayarlayabilir; hızınızı ona göre artırıp azaltabilirsiniz. Daha çok enerji harcamak isterseniz, yol belli: Daha tempolu yürümek! 

Kuvvet antrenmanları:

Kas gruplarını çalıştırmanın hedeflendiği bu türlü antrenmanlara, bir spor danışmanından yardım alarak başlamanız akıllıca olabilir. Farklı ölçülerde ağırlıklar kullanarak, egzersiz sırasında yakacağınız enerjiyi ve kas gücünüzü artırabilirsiniz. 

Daha yüksek performans!

Kalp atış hızını arttırmaya yönelik “kardiyo” aktiviteleri, son zamanların en gözde egzersizleri arasında yer alıyor. Özellikle Yüksek Şiddetli Aralıklı Antrenman planları (HIIT: High Intensity Interval Training) ile çok daha kısa sürede, daha fazla kalori yakmayı sağlayabilirsiniz. Yalnız bu tür egzersizlerin spora yeni başlayanlar için pek tavsiye edilmediğini de hatırlatalım. 

Yürüyüş için püf noktaları

  • Yürüyüş süreniz asgari 20 dakika olacak şekilde ayarlarsanız vücudunuz depoladığı yağı harcamaya başlayacaktır. Bir de beslenmenize dikkat ederseniz sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz.  
  • Yürüyüş öncesinde beş dakikalık ısınma, sonrasında da bir o kadar soğuma periyodu bırakmanız kalp ve damar sağlığınız için çok önemlidir.  
  • Yürürken dik pozisyonda olmalı ve ayaklarınızı dengeli bir şekilde basmalısınız. Bu yüzden taban yumuşaklığı doğru seçilmiş, uygun bir spor ayakkabısı performansınıza katkı sağlayacaktır. 
  • Egzersiz yaparken, öncesinde ve sonrasında sıvı tüketimini ihmal etmeyin. Bu, kas kramplarınızı önlemek ve vücut sıvı dengenizi korumak için gereklidir. 
  • Yürüyüş ile ısınan metabolizmanızı, karşınıza çıkan egzersiz ekipmanları ile destekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, özellikle bel rahatsızlığı olanların, bu aletleri kullanırken dikkatli olmasında fayda var.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar