Konu:sahabe

Genç sahâbilerin en fakihi: Ebû Saîd el-Hudrî

Durdu Ozan Uhud'a katılmak üzere peygamberimizin huzuruna çıktığımda 13 yaşındaydım. O anki heyecanımı, aşk ve iştiyakımı tarif edemem. Bir yandan kabul edilme umudu bir yandan...

Suheyb b. Sinân

Durdu Ozan Ne zaman ki arkalarından gelecek bir tehlikeden korktular, arkalarına siper oldum. Ne zaman ki önlerinden gelecek bir tehlikeden korktular, önlerine siper oldum. Allah...

Sesin Sahibi: Zekvân b. Abdükays

Durdu Ozan Medine'nin ileri gelenlerinden iki arkadaş idik. Bir konuda anlaşmazlığa düştük. Mekke'ye gidip müşriklerden Utbe'nin hakemliğine başvurduk. Utbe hakemlik yapmakla kalmayıp bize peygamberlik iddiasında...

Beni Bırakma!

Mekke'de doğdum. Hicretin yedinci yılına kadar annem Selma ile birlikte bu şehirde yaşadık. 629 yılında peygamberimiz ve ashabı, kaza umresi için Mekke'ye gelmişti. Buradaki...

Tercümânü’l-Kur’ân Abdullah b. Abbas

Peygamber Efendimiz, "Allah'ın en çok sevdiği isimler, Abdullah ve Abdurrahman'dır." buyuruyor. Kardeşimin adı Abdullah'tı. Oğluma da bu isim nasip oldu. Evladım doğar doğmaz onu...

Enes b. Mâlik

Allah resulünün Medine'ye teşrif ettiği günlerdi. Bir anne, göz nuru yavrusunun elinden tutmuş, soluğu efendimizin huzurunda alarak, "Ey Allah'ın resulü!" demişti. "Ben fakir bir...

Peygamber Efendimizin (as) Anneleri

Peygamberimiz, sevgili annesi Âmine’yle çok az vakit geçirebildi. Babası Abdullah vefat ettiğinde, annesi henüz yeni evli, genç bir kadındı. Doğumdan kısa bir süre sonra...

Hazreti Osmân b. Affân

Hudeybiye’de çetin bir sınavdan geçiyorduk. Peygamberimizin rüyası üzerine, umre yapmak için yola çıkmıştık. Savaşmaya gitmediğimiz hâlde, Mekkeli müşrikler korkmuş; sağdan soldan adam toplamaya başlamışlardı....

Sa’saa’nın Kızları

Leyla, o günün diğer günlere hiç benzemeyeceğini sezmişti. Babası dayılarına götüreceğini söylemişti sabah. Daha önce hiç görmediği dayılarına! Nedense annesinin yüzünden düşen bir parçaydı....

Ümmü’l-Hayr bint Sahr

En masum sevgidir bir annenin çocuğuna olan muhabbeti. Yıllarca aradım ben bunu. Evladımı kucağıma alabilmek için senelerce beklemem gerekti. Tatmadım diyemem; ama çok kısa...

Hazreti Ammâr

Dünya nimetlerinden neyi sevdin derseniz size birkaç şey sayarım. En çok kimi sevdin derseniz cevabım değişmez. Elbette en çok Allah resulünü sevdim. Onun getirdiği...

Talha b.Ubeydullah

Soyu Peygamber Efendimiz ve Hazreti Ebû Bekir'le dedelerinde birleşen Hazreti Talha b. Ubeydullah, Mekke’nin önde gelen tüccarlarından birisiydi. Zenginliğini ve soyluluğunu güler yüzü ve...

Babamın Hikâyesi

Bugün size bir hikâye anlatacağım. Babamdan çok kez dinlediğim, gerçek bir hikâye. Babam, gördüğü bir rüyanın etkisiyle Müslüman olmuş. Anlattığına göre rüyasında Mekke’yi koyu bir...

Peygamberin Havarisi: Zübeyr b. Avvâm

Durdu Ozan Amcam Nevfel, dinimden dönmezsem elinden geleni ardına koymayacağını söyledi. Yeminler etti. Sonuç alamadıkça daha da sinirlendi. Zayıftım, kimsesizdim, koruyucum yoktu! Beni bir hasıra...

İşte göğsüm senin göğsüne siperdir!

Durdu Ozan Uhud Dağı’nın eteklerindeyiz. Karşımızda intikam hisleriyle köpüren koca bir ordu. Bedir’in intikamı için toplanmış tam donanımlı, kinle beslenmiş devasa kalabalık. Tüm varını bu orduyu...

En çok okunanlar

Yaşayan dünyanın ilginç enerji ağı: Ley hatları

ASLI TURHAN Tasavvufta insan küçük bir kâinat, kâinat ise büyük...

Hz. Ali’nin hafızasını güçlendiren namaz 

HASAN DEĞERLİ Özellikle 40 yaş üstü insanların, unutmaktan, bazı bilgileri...

Dijital Nezaket

Teşekkür etmek, özür dilemek ve rica etmek… Bu üç...

Sorunlu Değil Sorumlu Gençlik!

Elif Nesibe Temiz Rus ressam Andrei Popov'un "Çocuk Büyütmek" adlı...

Birbirimize hediyelerle bağlanalım!

Yüsra Mesude Arslan Birbirinize hediye veriniz. Çünkü hediye, gönülden kini...

En son haberler

Birbirimize hediyelerle bağlanalım!

Yüsra Mesude Arslan Birbirinize hediye veriniz. Çünkü hediye, gönülden kini söküp atar, buyuruyor Efendiler Efendisi bir hadisinde… Evet, hediyeleşmek bazen...

İyilik yapalım, iyileşelim!

Esra BüyükcombakBiyolog Hiç tanımadığımız birinin bize tebessüm etmesi, kapanmak üzere olan kapıyı bizim için tutması veya elimizdekilere bakıp market sırasında...

Vicdan Zorbalığa Karşı

Kadir Afacan Stefan Zweig'ın kurduğu cümlelerin -genellikle- çağın kültür atmosferinde önemli bir yer tutan subjektif karakterlere işaret ettiği düşünülür. Bununla...

Evlerde Erkek İmzası

Berfin Özdenİç mimar Geleneksel cinsiyet rollerinin ciddi ciddi sorgulandığı günümüzde, dekorasyonu ve onunla ilgili tercihleri tartışmaların dışında tutmak pek mümkün...

Rânûnâ Hutbesi’nden akisler

Prof. Dr. Mehmet Ateş Allah resulü ve beraberindekiler Mekke'den Medine'ye hicret esnasında, Kubâ'ya bir süre misafir olduktan sonra, Medine'ye doğru...