Sosyal Medyada Hangi İçeriklere Güvenmeliyiz?

[email protected]
Soru: Sevgili Doktor Deva, sosyal medyada paylaşılan bazı yorumları kaynağını araştırmadan doğru kabul edebiliyoruz. Çoğu zaman teyit edilmeyen bu haberler yüzünden bilgi kirliliğine de maruz kalıyoruz. Temel değerlerimiz açısından sosyal medyayı kullanma konusunda neler tavsiye edersiniz? (Rumuz: Asosyal)

CEVAP: Bediüzzaman on üçüncü lema olan şeytan bahsinde şunları söyler: “Herkesçe malûmdur ki, yirmi adamın yirmi günde yaptığı bir binayı, bir adam bir günde tahrip eder. Evet, bütün azalarıyla vücudu devam eden insan hayatı bir zalimin küçük bir uzvu kesmesiyle ölebilir. Bundan dolayı tahrip kolaydır adeta atasözü olmuş.” Örneğe matematiksel olarak baktığımızda tahrip ile tamir arasında dört yüz kat farktan bahsedildiğini görürüz. Araştırmalar, son yıllardaki haberlerin yüzde 75’lik bir bölümünün doğrudan kaynağının sosyal medya olduğunu gösteriyor. Kalan yüzde 25’lik bölümde ise yine en çok kullanılan kaynak dolaylı olarak sosyal medya. Dolayısı ile haber alma kaynaklarımızın neredeyse tamamı sosyal medya mecralarına dönmüş görünüyor. Ne yazık ki bu mecradaki tahripler, tamirlerin çok önünde. Bu biraz da tamamlanması günler süren bir yapbozun düştüğünde bir anda dağılması gibidir. Bu sebeple sosyal medya kullanıcılarının çok dikkatli olması gerekir.

Gerçeklerin Özgül Ağırlığı

Gerçeklerin özgül ağırlığı vardır, altın gibidir. Yalanların ise özgül ağırlığı yoktur, yağ gibidir. Hep üste çıkarlar. Yalanlar şeffaf olup kolay yayılır, gerçekler ise kesif olup kolay yayılmaz. Ama kalplerde bir yer etti mi de kimse çıkaramaz. Râd Suresi’nin 17. ayetinde köpük ve cevherin anlatımı manidardır.

“Köpük Yok Olup Gider, İnsanlara Faydası Olan Cevher Kısmı İse Dipte Kalır.”

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar