Usulsüz Vusul Olur Mu?


İlişki tek olabilir; ama onu üreten akıl, iki tane. Dolayısıyla bu iki aklın birbirinden farklı düşünmesi ya da aynı konuda başka yöntemler bulması, zaman zaman karşı karşıya gelip tartışması gayet doğal. Çünkü ilişkide işteş fiiller ortaya çıkar. Yani “bireysel olmayan, birlikte ya da karşılıklı yapılan fiiller”. Ortak akıl, sanıldığı gibi her zaman güle oynaya bulunmuyor. Zaten hiç kimseyle çatışmasak, hiç ilişki kurmasak bile herhangi bir tercih anında doğru mu yapıyorum yanlış mı yapıyorum, diye kendi nefsimizle mücadele hâlinde oluyoruz. Madem her hâlükârda ya nefsimizle ya da ikinci bir şahısla tartışıyoruz; o zaman bu işi bize, insanlığımıza yakışır şekilde yapalım. Öfkeli olduğumuz, sözümüzün dinlenmesini istediğimiz anlarda ya da kendimize dair bazı kaygılarımızın olduğu, egomuzun sarsıldığı durumlarda bile adabımızı koruyabilelim.

Bizler, kavlileyyin kavramını Hazreti Musa’nın hikâyesiyle öğrendik. Firavun gibi narsist bir karakterin karşısında bile üslubun doğru ayarlanması gerektiğini ve o ne kadar manipüle ederse etsin hem doğru bildiğinden hem de edebinden taviz vermeyerek konuşmanın mümkün olduğunu da. Firavunla bile sert bir dille konuşturmayan Rabbimiz, eşlerimizin kalbini kıracak şekilde konuşmamıza müsaade eder mi?

Neyi, Neden Paylaşamıyoruz?

Hepimiz değerlerimiz, hayallerimiz ve fark edilmeyen ihtiyaçlarımız için tartışıyoruz. Çünkü değer algılarımız oldukça farklı. Benim değer verdiğim bir şeye, eşim aynı ölçüde değer vermeyebilir. Hatta hiç değer vermeyebilir de. Ya da onun çok değer verdiği bir şeye ben hiç değer vermeyebilirim. Yani bahsi geçen kişi ya da konunun sözlüklerimizdeki anlamı farklı olabilir.

Tartışırken Yaptığımız 9 Yanlış

1- Sert ve eleştirel başlangıç yapmak
2- Kendimizi nasıl sakinleştireceğimizi bilmemek
3- Duyguları biriktirip patlama yaşamak
4- Sürekli savunma yapmak
5- Asıl konuya odaklan(a)mamak
6- Karşımızdakinin onarım çabasını görmezden gelmek
7- Ortada buluş(a)mamak
8- Uzlaşmayı taviz gibi algılamak
9- Tartışmayı bitirmek için gönülsüzce özür dilemek

“Ben, haklıyken bile çekişmeye girmekten kaçınan kimse için cennetin kenarından, şakadan da olsa yalan söylemeye yanaşmayan kimse için cennetin ortasından, huyunu güzelleştiren kimse için de cennetin en yükseğinden bir köşk verilmesine kefilim.” (Hadisişerif)

Çatışmayı Fırsata Çevirebiliriz

Tartışmak aslında bir bağlanmadır. Çatıştığımız anlarda karşımızdaki kişinin nasıl birisi olduğunu ve bizden, ilişkimizden ne istediğini, kendimizin ona karşı nasıl bir tepki gösterdiğini, nelere tahammülümüzün olup olmadığını anlarız. Birbirinin karakterini daha yakından tanıyan eşlerde daha çok bağlanma sağlanabilir. Tabi üsluplarını korudukları müddetçe. Yani tartışma ve huzur sanıldığı gibi zıt anlamlı değiller. i hakikatimizi ifade etmekten çekinmeyeceğiz ya da susacağız.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

Önceki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar