Sosyal Medya Kullanmanın da Bir Adabımuaşereti Var!

Seyir Defteri

Netiket, internet görgü kurallarını ifade eden bir kelime. Çevrimiçi ağları ifade eden “net” ve görgü kuralı anlamına gelen “etiquette” kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Gerçek dünyada görgü kurallarına hepimiz hâkimiz! Peki ya sanal dünyadaki netiketlerden ne kadar haberdarız?

Zamanımızın büyük bir kısmını kaplayan sosyal mecralardaki davranışlarımıza sanal olarak bakmamak; gerçek dünya kadar hassas davranmak gerek. Sosyal platformlarda yaptıklarımızın birer dijital ayak izi oluşturduğunu, hiçbir yerden silinmediğini ve bir nevi kimliğimizi oluşturduğunu unutmayın. Sosyal mecraları kullanırken çok hassas olmalı ve dijital itibarımızı zedelememek için şu noktalara dikkat etmeliyiz.

Kimseyi İzinsiz Etiketleme

Görsel paylaşılan platformlarda en çok yapılan yanlış davranış, izinsiz etiketleme. Fotoğraf ve video paylaşımlarınızda diğer bireylerin haberi olmadan ya da kendilerine sormadan isimlerini yazmamalısın. Başka kişilerin profillerinde görünmek istemeyenlerin mahremiyetine saygı duymalısın.

Moda İkonu
DOĞA DOSTU KETEN

Yaz sıcağında hafif, nefes alabilen, rahat ve zamansız giysilerle konforlu ve şık bir görünüm yakalayabilirsin. Bunun içinse ilk tercihin ketenden yana olsun. Keten kumaş, serin tutmasının yanında en kırışık hâliyle bile şık ve havalı bir görünüm sağlar.

detle karşı çıkıyor ve bu durumun hayatın bir parçası olduğunu vurguluyor. Borgna’ya göre hüzün, sadece onu kendi ruhunun uçurumlarında yaşayanların derinlemesine bildiği bir deneyim ve insanı savunmasız kılıyor. Duygular hakkında okumayı seviyorsanız kırılganlık üzerine yazılmış bu kitaba bayılacaksınız.

Nereye Gitsek
Tuna ve Sava’yı Buluşturan Şehir: Belgrad

Sırbistan’ın başkenti Belgrad, Avrupa’nın ve Balkanların en gözde şehirlerinden biri. Tuna ve Sava nehirlerinin buluşma noktasında yer alan bu şehir, adeta bir batı ve doğu sentezi. Sırpçada “Beyaz Şehir” anlamına gelen Belgrad, hem tarihi hem de kültürel anlamda zengin. Tarihte birçok devlet tarafından işgale uğramış. Keltler, Romalılar, Hunlar… Bir yandan Osmanlı ve Avusturya-Macaristan, diğer yandan Yugoslav izleri taşıyor.

Belgrad Kalesi

Belgrad Kalesi, Sava Nehri’nin Tuna Nehri’ne bağlandığı tepe bir noktada yer alıyor. Romalılar tarafından birinci yüzyılın sonlarında yapılan kale, tarih boyunca ele geçirilmesi en zor kalelerden biri olmuş hep. Yüzyıllar süren kuşatmalar, savaşlar ve fetihler sonunda sayısız kez yıkılmış ve her seferinde yeniden inşa edilmiş.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar