Çayı Tek Geçelim!

Nasıl bu kadar yer buldun hayatımızda? Nasıl vazgeçilmezimiz oldun? Kahvaltıda, ara öğünlerde, iş yerinde, okulda, yemekten sonra, akşam muhabbetin yanında, esnaf dükkânında, dost meclisinde, aile toplantısında… Çaydan vazgeçemeyeceğimiz aşikâr! Peki ya yanındakilerden?

Yeşili var beyazı var ama siyah çayın yeri ayrı! Henüz yürümeye başlamış bir bebekken bardak dibinde kalan tortularla mı alıştık bilmem bu lezzete. Eğer misafirleri evden yolcularken ortalıkta görünmeyen minik, sehpaların başında bulunduysa bilin ki çayla tanışıyordur.

Yediden yetmişe herkesin severek içtiği bu içecek, muhtevasındaki kafein sayesinde içeni kendisine bağlıyor. Aynı zamanda yorgunlukları gideren, canlılık veren etki de yine bu kafeinden kaynaklanıyor. Özellikle yeşil çay başta olmak üzere antioksidaniçermesi sebebiyle sağlık için de oldukça faydalı. Ancak bu yazımız çaya değil, çayın yanında atıştırdıklarımıza dikkat çekecek.

Çayın Yanında Mutlaka…

Birçok içecekle kıyaslandığında çayı tek geçen çok kişi var. Ancak çoğu kişi çayı tek başına içmeyi tercih etmiyor. Eğer siz de çayın yanına mutlaka bir şeyler arayanlardansanız -bir kişinin günlük ortalama 8-10 bardak çay içtiği düşünülürse- azımsanmayacak bir enerji fazlalığını yükleniyor olabilirsiniz. Özellikle daha sağlıklı bir seçim yapıp çay şekeri kullanmayı bırakanlarda bu oldukça yaygın. Çayın yanında tatlı ihtiyacını karşılamak için çaya eklenilenden çok daha fazla miktarda şeker içeren yiyecekleri yemek, aslında hiç de masum bir şey değil!

Çayın Yanında Atıştırmalık Alternatifler Arıyorsanız Bu Tavsiyelerimiz Sizin İçin!
  1. Hurma, üzüm, kayısı, incir gibi kuru meyveler tatlı ihtiyacını en doğal yolla karşılar. Bu gıdalar yüksek posa ve vitamin değerine sahiptir. Kurutulunca gramajları düşse de enerji ve şeker miktarları bir meyveye eşdeğerdir.

2. Çayın yanına en çok yakışan yiyeceklerden olan ay çekirdekleri, yüksek oranda yağ ve tuz içerir. Bir orta boy kâse (150 gr.) tuzlu çekirdek, yaklaşık 800 kkal değerindedir. Bu sebeple günlük bir avuç içi (20 gr.) sınırını aşmamakta fayda var. Eğer çekirdek konusunda kendinize engel olamıyorsanız çekirdekleri kırıp eliniz ile çıkararak bir kenarda biriktirebilirsiniz. Yemiş hissi veren bu yöntem sizi kilo alımından koruyabilir.

3. Bisküvi, çikolata gibi paketli ürünlerden uzak durmanın yöntemi, bunları satın almamaktır. Paketli ürünler içerdiği katkı maddeleri, yüksek şeker ve doymuş yağ oranından dolayı sağlığa zararlıdır.

4. Çaya damak zevkine göre limon dilimi, nane yaprağı, portakal kabuğu, kakule, karanfil gibi aromatik lezzetler eklenebilir. Yeşil çay, melisa, papatya, ıhlamur gibi çaylar da oldukça şifalı ve lezzetlidir. Sağlık durumuna göre dikkatle tercih edilebilir.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar