Sarılmanın Şifası: Ağırlıklı Battaniyeler Uykusuzluğa Çözüm olabilir!

Ağırlıklı battaniyeler, rahatlatıcı dokularıyla ve oluşturdukları sarılma hissiyle pek çok insan için sağlıklı bir uykunun kapılarını aralıyor.

MELİKE ELDEM | Diyetisyen

Çeyizlerin temel ögelerinden olan yünlü veya pamuklu yorganları hatırlarsınız. Çeşitli motiflerle bezenmiş, renkli örtülerle süslenmiş bu yorganları diğerlerinden farklı kılan yalnızca dokuları değil elbette. Yerinden kaldırmakta güçlük çekilen bu ağır yorganların insan sağlığına faydaları, yıllar sonra bilimsel olarak da kanıtlandı.

Babaanne yorganlarının modern versiyonu olarak niteleyebileceğimiz ağırlıklı battaniyeler, neredeyse elli yıllık bir bilimsel geçmişe sahip. Amerikalı terapistler, ağırlıklı battaniyelerden ilk kez “duyusal bütünleşme” tedavisi için faydalandılar. Bu yöntem, Türk kültüründeki bebek kundaklama geleneğinin bir nevi bilimsel yorumu oldu.

Uykuya Dalmayı Kolaylaştırıyor

Uykuya dalmakta zorlanıyor, rahatlamış bir şekilde uyanamıyorsanız ya da kaygılarınız sizi uyumaktan alıkoyuyorsa işe battaniyenizi değiştirmekle başlayabilirsiniz. Amerikan Uyku Sağlığı Akademisi’nden Doç. Dr. Raj Dasgupta’ya göre ağırlıklı battaniyeler, özelikle uykuya dalamayanlar için harika bir alternatif. İsveç Gothenburg Üniversitesi ise bu yöntemi Insomni (uykusuzluk) hastalığına karşı uyku hapına alternatif bir tedavi olarak değerlendiriyor.

Mutluluğu Artırıyor

Ağırlıklı battaniyelerin faydaları hakkında öne sürülen baskın teori, söz konusu battaniyelerin, “sıkma” ve “tutma” duygusuna benzer bir his oluşturması ve bu sayede kişiye rahatlık ve sakinlik sunması. Bahsi geçen hisler, bireyde anksiyete ve stres hormonu diyebileceğimiz kortizonu azaltırken mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin seviyesini arttırıyor. Kaslara ve eklemlere dokunma hissini uyaran bu baskı, masaj ve akupunktur benzeri bir etki ile kaliteli uykuya zemin hazırlarken vücudumuzu sakinleştirmekten sorumlu sistemlerimizi de aktifleştiriyor.

Daha Kaliteli Bir Uyku Vaat Ediyor

Ağırlıkları 2 ile 13 kilogram arasında değişen bu battaniyeler, kişinin vücut ağırlığına göre hesaplanarak öneriliyor. Eğer daha kaliteli bir uyku deneyimlemek isterseniz kilonuzun yüzde onuna denk gelecek ağırlıkta bir battaniye tercih edebilirsiniz. Seçeceğiniz battaniye sizin için ideal bir sarılma duygusu oluşturmalı; ancak ağırlığıyla sizi rahatsız etmemelidir. İçerisinde kullanılan sağlığa zararsız maddeler, özel teknikler ile battaniyeye eşit oranda dağıtılarak sabitlendiği için battaniyeniz ağırlığını vücudunuza orantılı bir şekilde dağıtır. Klostrofobi, astım, uyku apnesi ve diğer solunum yolu hastalıkları olanların ve çocukların ağırlıklı battaniye kullanmadan önce doktora danışmasında fayda var.

Ağırlıklı Battaniyelerin 6 Faydası:

1- Hiperaktivite tanısı konan çocukların, uykuya dalma sürelerini ve gece boyunca uyanma sayılarını düşürür.

2- Kaygı ve depresyonların azalmasına yardım ederek kaliteli bir uykuya zemin hazırlar.

3- Sağladığı hafif basınç ile sarılma hissi oluşturarak rahatlatıcı bir etki meydana getirir.

4- Kronik ağrıların şiddetini azaltır.

5- Yaşlılarda, özellikle Demans hastalarında, sinir sistemini düzenleyerek stres seviyesini azaltır ve bireyi sakinleştirir.

6- Huzursuz bacak sendromu olanların, daha kaliteli bir uykuya kavuşmalarına yardım eder.

Ağırlıklı battaniyeler, duyusal bütünleşme ile kaygı ve uykusuzluğa veda etmenin kapılarını aralayabilir. Demans hastalarından hiperaktif çocuklara kadar geniş bir kitleye hitap eden ağırlıklı battaniyeler, sizin için de sağlıklı bir hayatın anahtarı olabilir.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar