Gönül Bağlarını Güçlendiren İksir: İKRAM

Allah’a ve ahiret gününe iman eden, komşusuna eziyet etmesin. Allah’a ve ahiret gününe iman eden, misafirine ikramda bulunsun. Allah’a ve ahiret gününe iman eden, ya hayır söylesin ya da sussun! (Hadîs-i Şerif)

Melike Eldem

İlk vahye muhatap olan Allah resulü, korku içinde yüreği titreyerek evine döndü ve eşi Hatice’nin yanına giderek üzerinin örtülmesini istedi. Sonra başından geçenleri anlatarak: “Kendimden korktum.” dedi. Hazreti Hatice ise onu: “Hayır, Allah’a yemin ederim ki, Allah seni asla utandırmaz. Çünkü sen akrabana bakarsın. İşini görmekten aciz olanların yüklerini çekersin. Yoksula verir; hiçbir şeyi olmayana bağışta bulunursun. Misafiri ağırlar, bir felakete uğrayana yardım edersin.” diye teskin etti. Bizlere, Allah’ın Peygamber Efendimizi zayi etmeyeceğine ve utandırmayacağına dair bir ders vermek istercesine. Üstelik delilleriyle birlikte.

Misafir miyiz, Ev Sahibi mi?

Ünlü düşünür Kant, misafirperverliği ebedi barışın şartlarından biri olarak öne sürer ve ahlaki sorumluluğun ötesinde hukuki bir boyutta ele alır. Yeni ülkelere taşınan bütün insanların, bulunduğu ülkenin yasalarına ve kültürüne ayak uydurma şartıyla barış içinde yaşamalarını öngörür ve bu uyum sağlandığında artık misafirlik biter.

Sizin hiç davet edilecekler listeniz oldu mu? Komşularınız, dostlarınız; çocuklarınızın öğretmenleri, arkadaşları; uzun zamandır görüşemediğiniz dostlarınız…
İadeiziyaret Zamanı!

Habeşistan’dan gelen heyete sahabeler hizmet etmek istemiş; ancak söz konusu misafirleri bizzat Peygamber Efendimiz ağırlamıştır. Bu davranışını da şu sözlerle özetlemiştir: “Onlar daha önce bizim arkadaşlarımıza ikram etmişlerdi. Şimdi ben de bu hizmetlerinin karşılığını vermekten zevk duyuyorum.”

Cennet Yolunun Burakları

Abdullah b. Selâm’ dan rivayet edilen bir hadisin meâli kısaca şöyledir: “Ey İnsanlar! Selamı aranızda yaygın hâle getirin. Sofranız herkese açık olsun; çokça ikram edin. Sılayırahimde de kusur etmeyin. Bir de insanların uykuya daldıkları anları; gecelerin karanlığını namazla delin. Böylece selametle cennete girersiniz!” Her biri güzel ahlakın ayrı bir yanına işaret eden bu hususları Peygamber Efendimiz teşvik etmiş, uyguladığımızda sevap ve rızayı kazanacağımızı müjdelemiştir.

İkramın Niyeti, Keyfiyetinden Önemli

Hazreti Hatice, Hazreti Ebu Bekir ve Hazreti Osman gibi sahabe efendilerimizin, insanları dine davet için düzenledikleri ziyafet sofralarında ya da fakirlere muhtaçlara yardım yolunda servetlerini değerlendirdiklerini biliriz.

Hiçbirimiz sofralarımız kadar değiliz. Sofralarımızdan ibaret de değiliz. Tatlı muhabbetlerimizle, hoş sözlerimizle, sıcak tebessümlerimizle misafirlerimizin sadece karınlarını değil; gönüllerini de doyurabiliriz.
Gönül Doyurma!

Hele ki çay koy geliyorum diye arayabilen samimi dostlarımız, bir kahveye uğrasam diye çat kapı gidebileceğimiz arkadaşlarımız varsa çok şanslıyız. Allah ne verdiyse diyerek soframızı kalpten açtığımızda gözümüz yemek çeşitleri ve ortamın tertibinden çok daha ötesini görür. Şaşaalı sofralar yerine samimi ortamlarla maksat birlikte olmak, gönül almak diyerek hem niyetimizin halisliği ölçüsünde sevap kazanır hem de güzel dostluklar inşa ederiz. Artık misafirlik bizler için külfet olmaktan çıkarak bir dost meclisi, dinlenme ve şarj olma ortamına dönüşür.

Misafire Hazırlık

Misafir denildiğinde her zaman aynı istek ve motivasyonda olamayabiliriz. Bunun altında bazı sosyolojik ve psikolojik sebepler bulmak mümkün. Biz küçükken misafir gelmeden önce yapılan abartılı hazırlıklar bizde bu ön yargıya yol açmış olabilir. Girmenin yasak olduğu salonlar, basılmaması gereken yeni silinmiş halılar, yılda bir ortaya çıkan o büyülü tabaklarla servis edilen ama sunumu bozulmasın diye önden tadına bakamadığımız enfes yemekler… Daha doğal bir bakış açısı ile yetişseydik ve misafirin bizi ve evimizi yargılamak için değil de keyifli vakit geçirmek için kendi isteğimizle davet ettiğimiz biri olduğunu idrak ederek büyüseydik şimdi daha az kaygılanabilirdik.

Hassasiyet Önemli

Evlerimizin müsaitliğine göre hassasiyetlerimizi koruyarak oluşturulan oturma düzeni beylerin kendi ilgi alanlarında, hanımların kendi ortak noktalarında rahatça muhabbet edebilecekleri ortamlara olanak sağlar.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar