Mahlasınızı nasıl istersiniz?

Neva Özgün

Edebiyatımızda çokça karşılaştığımız bir durumdur eserlerini mahlas isimle kaleme almak. Mahlas yani gerçek isim yerine kullanılan takma isim. Müstear olarak da bilinir bu kelime. Hepimizin yakından tanıdığı asıl adı Mehmet Bin Süleyman olan Osmanlı Dönemi Türk divan şairi Fuzuli, kendi için mahlas isim arayışını Farsça divanının önsözünde şöyle anlatır: “Şiir yazmaya başladığım zamanlarda kendime bir mahlas seçmek istedim. Hani şöyle güzel, oturaklı, bana yakışan, üslubuma uygun, anlayışıma ve yaradılışıma münasip bir mahlas istedim. Fakat hangi mahlasa el attıysam, hangi mahlası kendime seçmek istediysem o mahlası başkaları tarafından alınmış gördüm. Başkasının kullandığı mahlasta bir şiir yazdığımda eğer benim şiirim daha güzel olursa daha önceki mahlası kullananın şairliğine yazık olacak, benim şiirim daha kötü olursa sanki ben ötekine özenmiş de onun şairliğinden yararlanmışım gibi olacak. Dolayısıyla kendime hiç kimsenin seçmediği bir mahlas aradım. Ve nihayet ‘fuzuli’ kelimesini buldum.”

Hangi̇ Şal Hangi̇ Kıyafetin

Seçtiğiniz şal rengi, kıyafeti bir adım öteye taşıyor tartışmasız. Bunun için yaptığınız kombin için şalınızı doğru seçmeniz gerekiyor. Düz renk şallar hem spor hem de şık kombinlerle uyum sağladığı için kullanımı çok kolay.

KÖRLÜK

AYRAC

JOSE SARAMAGO

“Kayaların yapısını incelemek için başka bir gezegene araçlar gönderebilecek kapasitede olan bu şizofren insanlık, milyonlarca insanın açlık nedeniyle ölmesinden fütursuzca bahsedebiliyor. Mars’a gitmek, komşuya gitmekten daha kolay görünüyor. Kimse kendi görevini yerine getirmiyor.”

BİR SÖZ

Şayet Allah herkesin tıpatıp aynı olmasını isteseydi, hiç şüphesiz öyle yapardı. Farklılıklara saygı göstermemek, kendi doğrularını başkalarına dayatmaya kalkmak, Hakk’ın mukaddes nizamına saygısızlık etmektir.
Şems-i Tebrîzî

Bir kelime: ketum

Ağzı sıkı, çok konuşmayan. Sır saklamayı bilen kişi. Saklama ve gizli tutma manasındaki ketm kelimesinden türetilmiştir. “Kitaplar yeni tanıdıklarına karşı çok ketum olurlar. Bir kere de onlarla lâübali oldunuz mu size malik oldukları her şeyi verirler.”
Sabahattin Ali/Değirmen

BİR BİLGİ

NASA’nın Psyche uzay aracındaki Derin Uzay Optik İletişim (DSOC) cihazı, daha önce görülmemiş bir mesafeden Dünya’ya başarıyla veri aktardı. Son DSOC deneyinde, yakın kızılötesi lazerle kodlanmış veriler yaklaşık 16 milyon kilometre uzaklıktan Dünya’ya gönderildi.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar