‘Yapay zekâ savaşları’ kızışıyor: Google, Gemini’ı Tanıttı

Google, yapay zekâ modeli Bard’ı bir süredir üzerinde çalıştığı yapay zekâ teknolojisi "Gemini" ile güncelledi. İnsan muhakemesini taklit etmeye hayli yaklaşan sohbet robotu bir hayli zeki… Hamle sırası Apple’da!

Kenan Kalecik

OpenAI geçen yılın sonlarında yapay zekâ sohbet robotu ChatGPT ile dünyayı şaşkına çevirdiğinde, Google hazırlıksız yakalanmıştı. Ekim sayımızda ChatGPT ile yeni rakibi Claude 2’yi karşılaştırmış ve Google’ın yapay zekâ robotu Bard’ın her ikisinin de gerisinde kaldığını belirtmiştik.

Google’ın, Bard’ı hatalarından arındırmak ve geliştirmek için çalışmalar yaptığı biliniyordu. Ayrıca ‘Teknoloji devi’ unvanının hakkını vermek için hâlihazırdaki rakibi ChatGPT’yi geçebilecek bir yapay zekâ robotu ortaya koyması gerekiyordu. İşin aslı esas rakibi Apple bu alanda yeni bir hamle yapmadan Google yapmalıydı. Ve çalışmalar sonuç verdi.

ŞİMDİLİK İNGİLİZCE

Google, yeni yapay zekâ modelini tanıttı: Gemini…. ChatGPT’yi tahtından etmesi beklenen Google Bard’ın bu yeni versiyonu, şimdilik sadece İngilizce konuşabiliyor. 170’ten fazla ülkede hizmete sunulan sohbet botu, gelecek aylarda Ultra, Pro ve Nano olmak üzere üç farklı seçeneğe sahip olacak.

İNSAN AKLINA ÇOK YAKIN

Google’ın CEO’su Sundar Pichai, yayınladığı testlerle Gemini’ın en güçlü versiyonunun OpenAI’nin GPT-4’ünü bazı alanlarda geride bıraktığını iddia ediyor. Hatta Pichai, Gemini’ın eski sürüm Bard’dan kod yazmada ve metinleri özetlemede daha iyi olduğunu söylüyor.

Gemini’ı rakiplerine göre öne çıkaran özelliği insan aklını taklit etmeye yaklaşmış olması. Gemini için test videosunda kâğıda ördek çiziyorlar. Birkaç adım sonra tahmin ediyor. İki seçenekli bir yol ayrımında ördeğin hangi yolu tercih etmesi gerektiği sorulduğunda ise, solda bir ördek olduğunu, sağda ise bir ayı olduğunu söyledikten sonra şöyle cevap veriyor: “Dost edinmek düşman edinmekten daha iyidir. Bu yüzden ördek sola gitmeli.”

Gemini, dünya haritası üzerinde ülkeler hakkında soru sorabiliyor. Hatta cevabın doğru olup olmadığını da belirtiyor. Masada yerleri değiştirilen üç ters bardağı takip ederek dolu olanı tahmin edebiliyor.

Sözün özü, Google tanıttığı yeni yapay zekâ modeli ile teknolojiye bir hayli katkıda bulunduğunu gösterdi. Üstelik rakibi Apple’dan önce duyurmayı başardı. Şimdi hamle sırası Apple’da.

Görüntülü Görüşmelere Animasyonlu Emojiler

Apple IOS 17 ile pek çok yeni özellik kullanıma sunuldu. Bunlardan biri de görüntülü görüşmeler sırasında kullanılabilen animasyonlu emoji efektleri. Kullanıcılar görüşme sırasında elleri ile belirli emojileri yaptıklarında ekranda animasyonlar beliriyor. Örneğin konuşurken tek elle ‘başparmak yukarı’ onaylama emojisini yaparsanız ekranda emojinin animasyonu beliriyor. Aynı işareti iki elinizle yaptığınızda ise konfetiler yağıyor…

Devre dışı bırakılabiliyor

Gelgelelim, ciddi bir toplandı esnasında iki elle başparmak yukarı yaptığınızda belki sorun olmayacaktır, fakat arka planda bir anda havai fişekler patladığında hoş olmayacaktır. Endişeye gerek yok! Görüntülü görüşme başlattıktan sonra (iPhone’lar için) ekranı sağ üst köşeden aşağı kaydırın, sol üst köşede “Effects” menüsüne tıklayın, çıkan seçenekler arasından “Reactions” başlığından bu özelliği açıp, kapatabilirsiniz. Diğer iki seçenek ise görüşmenizde portrait özelliği ve stüdyo ışıkları kullanmanıza yarıyor.

HAYATIMIZI KOLAYLAŞTIRAN UYGULAMALAR

Touch The Notch: Tek dokunuşla telefonunuzda fener açmak ya da ekran görüntüsü almak ister miydiniz? Android telefonların desteklediği Touch The Notch, var olan özelliklerin kullanımını kolaylaştırmak için kamera deliğini bir kısayol düğmesine dönüştürüyor.

Waterfox: Windows ve Mac bilgisayarlar için tasarlanan tarayıcı Waterfox’a aşina olmalısınız. Bu açık kaynaklı tarayıcı, şimdi mobil kullanıcılar için Android platformuna taşınarak gizlilik odaklı bir seçenek sunuyor.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar