ChatGPT gözden düştü, yeni rakibi Claude AI

ChatGPT ile hayatımıza giren yapay zekâ sohbet robotları arasında rekabet giderek kızışmaya başladı. Hâlâ en popüleri olsa da gözden düşmeye başlayan ChatGPT’nin yeni rakibi Claude 2.

Kenan Kalecik

İlkler elbette her zaman kıymetlidir… Ama her daim popüler kalmayı başarmak her ‘ilk’e nasip olmaz… Teknoloji dünyası örnekleriyle dolu… Yakın zamanda hayatımıza giren yapay zekâ sohbet robotları arasında hâlâ en gözde ve popüler olan elbette ChatGPT. Fakat milyonlarca üyeye ücretsiz versiyonu ile ulaştıktan sonra, ücretli ve pro versiyonu ChatGPT 4’ü kullanıma sunan OpenAI’nin sohbet robotu ilk popülaritesini kaybetmeye başladı. Google’ın yapa zekâ robotu da verdiği skandal cevaplarla kariyerine kötü bir başlangıç yapınca meydan “Claude 2”ye kaldı.

Şu an sadece İngiltere ve ABD’de kullanıma açık olan Claude.ai, önümüzdeki aylarda küresel kullanıma sunulmaya hazırlanıyor. Şimdilik tamamen ücretsiz olan Claude 2, gittikçe popülerleşen yapay zekâ sohbet robotları arasında kısa sürede popüler oldu. ‘Şimdilik’ diyoruz, çünkü Claude.ai henüz açık beta aşamasında ve platformun kullanımı ücretsiz kullanıcılar için sınırlı.

San Francisco merkezli yapay zekâ güvenlik ve araştırma şirketi Anthropic, Claude 2’nin ‘yardımsever, zararsız ve dürüst bir yapay zekâ asistanı’ oluşturmak için yapay zekâ sistemlerinin çıktılarını bir dizi ilkeye göre şekillendirdiğini iddia ediyor… Bu yönüyle ChatGPT ve ‘soykırımın avantajları’ ve ‘köleliğin faydaları’ ile ilgili sorulara ‘ırkçı’ cevaplar veren Google’ın yapay zekâ destekli arama motorundan daha ilkeli görünüyor.

CHATGPT’DEN DAHA GÜNCEL

Claude 2’yi ChatGPT’den üstün kılan daha güncel olması. Sadece Eylül 2021’e kadar bilgilere sahip ChatGPT’ye göre Claude 2 çok daha yeni bilgilere sahip. Aralık 2022’ye kadar verilere sahip Claude 2’yi öne geçiren bir diğer özellik ise ChatGPT’den daha fazla kelimeyi işleyebilmesi.

“Ölçeği ne olursa olsun görevleriniz için yeni nesil yapay zekâ asistanı” sloganıyla ziyaretçilerini karşılayan Claude 2’nin ChatGPT’den en büyük üstünlüğü ise kodlama alanında. Metin tabanlı yapay zekâ aracı ChatGPT’ye bilgisayarınızdan herhangi bir klasör yükleyemiyorsunuz. Ancak Claude, sorunlu bir kod klasörünü alıp size gerekli iyileştirmeleri ya da problemin nerede olduğunu söyleyebiliyor.

WhatsApp’a ekran paylaşımı geliyor…

Dünyanın en çok tercih edilen popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, sunduğu yeni özelliklerle kullanıcılarını memnun etmeye devam ediyor. Kısa süre önce, gönderilen mesajları düzenleme özelliğini eklenen WhatsApp’ta artık ekran paylaşımı mümkün olacak.

Zoom, Google Meet ve Microsoft Teams gibi uygulamalarda olan ekran paylaşımı WhatsApp’a da geliyor. Artık kullanıcılar görüntülü görüşmeler sırasında telefon ekranlarını paylaşarak ortak çalışmalar yapabilecek.

HD VİDEO PAYLAŞILABİLECEK

Ayrıca kullanıcılar yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve HD videolar paylaşılabilecek.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, bu yeni özellik sayesinde WhatsApp kullanıcılarının fotoğraf paylaşma şeklini kolaylaştıracaklarını açıkladı. HD video özelliği sayesinde artık 720p’ye kadar HD olarak paylaşılabilecek.

Zuckerberg’ün duyurduğu son özellik ise sohbet gruplarına bir isim verme zorunluluğunun kalmış olması. Özellik en fazla 6 kişiye kadar üyesi olan guruplar için geçerli olacak. İsimsiz grupların isim satırında ise otomatik olarak grup üyelerinin isimleri görünecek.

Hayatımızı kolaylaştıran uygulamalar

VN Video Editör: Hem IOS/Android mobil cihazlarda hem de bilgisayarda kullanılabilen VN Video Editör ücretsiz bir video düzenleme programı. İster müziğe ister videoya göre düzenleme yapabiliyorsunuz. Seçtiğiniz görseller arasında geçiş efektleri ve fitreler kullanarak 4K videolar kaydedebilirsiniz. Uygulamanın avantajı ücretsiz video programında olmayan pek çok özelliğe sahip olması. Merakınız varsa hiç vakit kaybetmeyin!

Clipdrop: Yapay zekâ ile fotoğrafları kolayca değiştirmeye imkân sağlayan Clipdrop, oldukça zevkli bir uygulama. Vesikalık bir fotoğraf çekip, farklı ışıklandırmalar yaparak eğlenceli profil fotoğrafları oluşturabilirsiniz. Bir fotoğraftan arka planı ya da sonradan fark ettiğiniz gereksiz bir nesneyi kolayca kaldırabilirsiniz. Daha fazlası da var ama sadece keşfedilmeyi bekliyor…

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar