Stil, Renk, Rahatlık: Işığın Büyüsü

Berfin Özden

Yıllar boyu misafir olduğum evlerden bazıları göz kamaştırıcı bir aydınlatma estetiğine sahipti; ancak büyük kısmı ya pek etkileyici değildi ya da kullanılan aydınlatma ürünleri mekânın ruhuna hiç uymuyordu. Bu tecrübelerden aldığım ilhamla, bu ay ışık tercihlerinde yapılan yaygın hataları ve onlardan nasıl kaçınabileceğimizi anlatacağım. Sizler de yeni abajurlarınızı, apliklerinizi, ampullerinizi sipariş etmeden önce bu tavsiyelere göz atabilirsiniz.

Aşırı Süsten Kaçının

Azın daha fazla olduğu, aydınlatma için de geçerli bir ilkedir. Her odanın her köşesine uygun bir okuma lambası ya da lambader yerleştirmeyi düşünebilirsiniz. Ancak biraz durun! Öncelikle zeminleri, tavanları ve duvarları esas alın ve aydınlatmayı odanın mücevheri olarak düşünün. Çünkü ışığı huzur verici bir şekilde gözlerinize sunan bir düzenleme yapmak, oldukça önemlidir. Bununla birlikte aydınlatma ürünlerinizde gereğinden fazla uyum sağlarsanız, yani kıyafet uyumu tuzağına düşerseniz, mekânın tabii atmosferini bozabilirsiniz. Farklı ancak birbirine uyumlu aydınlatma malzemelerini seçmek biraz zaman alabilir; fakat sonucun buna değeceğinden hiç endişeniz olmasın.

Önce Odak Noktanızı Belirleyin

Evinizde yalın bir aydınlatma sağlamanın en kolay yolu, hangi aydınlatma ürününün odak noktanız olacağını belirlemekten geçer. Hangi ışığın öne çıkmasını istiyorsunuz? Öncelikle bu konuda bir karar verin. Eğer açık konseptli bir evde yaşıyorsanız ve mutfak, yemek odası ve salonu kapsayan büyük bir alanınız varsa odak noktası yemek masasının üzerindeki avize olabilir. Dekoratif aydınlatmada tek bir kural yoktur; bu yüzden bir iç mekân tasarımcısından yardım alarak özel bir aydınlatma planı oluşturmayı düşünen birçok insan var. Hangi bölümü odak noktası olarak seçeceğinize karar verirken, evin genel tarzını ve gerekli hâllerde istisnaları göz önünde bulundurabilirsiniz.

Yüzünüzü Güldürecek Bir Şeyler Bulun

Evinizde kullandığınız eşyaların size gerçekten mutluluk ve huzur verip vermediğini sorgulamak bence gerçekten önemli. Eğer aydınlatma araçlarınız sizi gülümsetiyorsa, doğru bir seçim yapmışsınız demektir. Yok, mevcut aydınlatmalar artık yüzünüzde tatlı bir tebessüm oluşturmuyorsa belki de onları değiştirmenin vakti gelmiştir. Bu durumda bütçenizi göz önünde bulundurarak ve israfa kaçmadan karar vermek, kaybettiğiniz o tatlı gülücüğu yerine koymanıza yardımcı olabilir.

Okuma Köşeniz Için En Iyi Işıklar

Yumuşak Tonlu Lambaderler:

Odanın köşesine yerleştirilen yumuşak tonlu bir lambader, sıcak bir ambiyans oluşturabilir.Akşam dualarınızı okurken sizi rahatlatan bu ışık, kış gecelerinizin maneviyatını artırabilir.

LED Mumlar:

Gerçek bir mum gibi görünen; ama hem güvenli hem de uzun ömürlü olan LED mumlar, odanızda sıcacık bir atmosfer oluşturabilir. Bu küçük ışık kaynaklarını okuma sırasında arka plan olarak kullanabilir ve huzurlu bir aydınlığın keyfini çıkarabilirsiniz.

Esnek Kollu Masa Lambaları:

Okuma köşenizin yanı başına yerleştirebileceğiniz bir esnek kollu masa lambası, ışığı doğrudan kitabınıza yönlendirmenize imkân tanır. Işığın yere düşmesini önleyerek odanın genel atmosferini korur.

Led Şeritler:

Odanızda kitaplıklarınız varsa, onları vurgulayan led şeritler kullanabilirsiniz. Bu lambalar, odanızı hafifçe aydınlatmakla kalmaz; aynı zamanda kitap koleksiyonunuza odaklanmanıza yardımcı olur.

Akıllı Ampuller:

Kışın ruh hâliniz sık sık değişebilir. Bu sebeple renk değiştirebilen ampulleri deneyebilirsiniz. Akıllı cihazlarınızın yardımıyla kontrol edebileceğiniz bu ampullerle odanızı dilediğiniz atmosfere göre renklendirebilirsiniz.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar