Aşure: Bir kâse dostluk!

Çeşit çeşit bakliyat, meyve, kuruyemiş ve hububatın yanında; bolca sevgi, dostluk ve hoşgörü içeren bir tatlı var bu ay menümüzde. Kapı kapı dağıtılan, gönülden gönle dolaşan bir lezzet: Aşure!

Asırlardır süregelen bir gelenektir aşure pişirmek. Sonra da iyi dileklerle kaynatılan bu aşureyi, kâse kâse süsleyip komşularla, arkadaşlarla, akrabalarla, eşle-dostla paylaşmak. Bir kâse tatlıyı, hanemizde berekete, beldemizde güzelliklere vesile kılmak.

Birbirinden nefis ve faydalı yiyecekler, tek kazanda kaynıyor. Hepsi, kendine has tadını korurken diğerlerinin lezzetine lezzet katıyor. Âdeta yeryüzünün uçsuz bucaksız coğrafyalarında birlikte harmanlanan insanlar gibi. Gelin her yıl muharrem ayının onuncu gününden başlayarak hanelerden kalplere dostluk köprüleri kuran bu tatlının sağlık yönünü konuşalım.

Aşure buğday, pirinç gibi tahıl; nohut, fasulye gibi bakliyat; elma, kayısı, üzüm, dut gibi meyve; fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişlerden oluşan, besin değeri oldukça yüksek bir tatlıdır. Kendinize hem lezzetli hem de faydalı bir ziyafet çekmek isterseniz yüksek besin değerine sahip aşureyi tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, diyabet gibi kronik bir rahatsızlığınız veya obezite sorununuz varsa porsiyonlara dikkat etmekte fayda var. Eğer daha sağlıklı bir tarif arıyorsanız aşuredeki rafine şekeri azaltıp, kuru meyve miktarını arttırabilir yahut henüz ılıkken karışımı pekmez veya balla tatlandırabilirsiniz.

Aşurenin faydaları

  • Aşure tamamen bitkisel besinlerden oluşur. Omega-3 gibi faydalı yağ asitleri ihtiva etmesine rağmen kolesterol içermez. Aynı zamanda muhtevasındaki E vitamini, kalp-damar sağlığının korunmasına yardımcı olur.
  • Vitamin ve mineral kalitesi ile antioksidan kapasitesi yüksektir. Meyvelerden gelen A ve C vitamini; tahıllardan gelen B grubu vitaminleri, çinko ve demir gibi yüksek mineral içeriğiyle bağışıklığı güçlendirir.
  • Aşure sadece yetişkinler için değil, çocuklar için de oldukça besleyici bir tatlıdır. Hem yüksek enerji hem de vitamin-mineral kalitesi ve çeşitliliğiyle çocukların zekâ gelişimine ve büyümelerine katkı sağlar. 
  • Emziren annelerin sağlıklı besinleri tercih etmesi, anne sütünün kalitesini arttırır. Aşure yüksek enerji ve besin değeri sayesinde sütün kalitesinin ve miktarının artmasına yardımcı olur.  
  • Buğday, yağlı tohumlar, kuru incir gibi posa açısından zengin besinler içeren aşure, kabızlığa iyi gelir. Yüksek miktarda çözünmez posa içerdiği için bağırsak hareketlerini düzenler.
  • Vejetaryenlerin de rahatlıkla yiyebileceği aşure, bitkisel kaynaklı proteinler içerdiği için günlük protein ihtiyacının karşılanması için güzel bir alternatiftir.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar