Masalsi Bir Sehir Brugge

Nereye Gitsek

Baştan söyleyelim: Bu şehir müze severlerden ziyade, sokakları adımlamaktan keyif alanların şehri. 12. asır malikaneleri arasında yer alan kanallarda tekne turu, bol bol patates ve çikolata yemeli, Avrupa’nın en iyi korunmuş Orta Çağ mimarisine sahip daracık sokaklarda dakikalarca yürümeli bir geziye hazır mısınız? Burası Belçika’nın Batı Flandre bölgesinin başkenti Brugge. Kendini o kadar iyi muhafaza etmiş ki her yeni gelen misafirine hikâyesini anlatmaya devam ediyor.

GÖÇMEN MİLLİ Mİ, GURBETÇİ EFSANE Mİ?

2009 yılında Mesut Özil’in Almanya Milli Takımı’nı seçmesinin ardından yaşanan hayal kırıklığının üzerinden çok geçmeden 2011 yılında bu kez İlkay Gündoğan, Almanya’ya katıldı. Bu durum birçok futbolseveri ikiye böldü. Kimi normal karşılayıp bir Türk’ün Almanya forması ile dünyaya daha çok mesaj verebileceğini savunurken, kimileri de duygusal olarak yaklaşıp bunu kabullenemedi. Gurbette yetişmiş orada doğmuş büyümüş biri için elbette yaptığı seçim sorgulanamaz. Onları göçmen milli olarak görmek yerine gurbetçi efsaneler olarak hatırlamak en doğrusu. 2023’ün yazında Almanya’da yılın futbolcusu seçildiğinde kim sevinmedi ki İlkay Gündoğan için.

İLKAY GÜNDOĞAN

Portre

Balıkesirli bir ailenin çocuğu olarak doğduğu Almanya’da ilk adresi Bochum altyapısıydı İlkay Gündoğan’ın. Ardından Nürnberg kulübü onu 2009 yılında transfer etti. Borussia Dortmund’a 5,5 milyon Euro karşılığında gelmesinin ardından ise Almanya Milli Takımı kadrosuna dahil edildi.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar