İlk sözcük: Bismillah

Her işimize bismillah ile başlarız. Bismillah sözü “Allah’ın adıyla” demektir ve “Bismillahirrahmanirrahim” sözünün kısaltılmış şeklidir.

“Bismillahirrahmanirrahim” sözü “Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla” anlamına gelir. Herkesi koruyan ve herkese merhamet eden Allah’ın adıyla… Yemeğe başlarken, evden çıkarken, eve girerken, oturup kalkarken, yatıp uyurken… aklımıza gelebilecek her işimizde Allah’ın adını anarız. Rabbimize, onun her an aklımızda olduğunu söyleriz. O da işlerimizi kolaylaştırır hem bereketli olmasını sağlar. Böylece en basit işlerimizde bile Allah’ı hatırlayarak ona dua etmiş, işlerimizi ibatede dönüştürmüş oluruz.

Besmele çeken şöyle demiş olur: “Allah’ım, şu an bir işe başlayacağım. Senin ismini anıyor ve iznini istiyorum.” O yüzden haramlara besmele çekilmez. Helal ve hayırlı işler Allah’ın adıyla, ve O’nun emir ve izniyle yapılan işlerdir. Besmele, Müslümanın elini attığı her işte, adımını attığı her yolda Allah ile beraber olduğunun, O’nun yardımıyla iş yaptığının bilincinde olmasını sağlar.

Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim’de, Bakara Suresi’nin 200. ayetinde “Allah’ı anın.” diyor: “Vaktiyle atalarınızı anıp öğündüğünüz gibi hatta daha fazla, daha hürmetle Allah’ı anın!”. Peygamberimiz Hazreti Muhammed (sas) de her işe besmele ile başlamamızı öğütlüyor. Besmele ile başlanan her işin daha hayırlı sonuçlar vereceğini belirtiyor.

“Bismillahirrahmanirrahim” sözü Kur’an’da bir ayetti.

Besmele, Tevbe suresi dışındaki bütün surelerin ilk ayetidir. Neml Suresi’nin 30. Ayetinde de besmele vardır. Böylece Kur’an-ı Kerim’de sure sayısı kadar, 114 defa besmele geçer.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar