Eski Kıyafetlerinize Bir Şans Daha Verin

Moda dünyasında sürdürülebilirlik gün geçtikçe önem kazanırken, eski kıyafetlerin yeniden kullanımı da popülerliğini artırıyor. Siz de eskiyen kıyafetlerinizi farklı şekillerde yeniden değerlendirerek sürdürülebilir moda hareketine destek olabilirsiniz!

Ömrü tamamlanan kıyafetlerinizi çöpe atmak israfa sebep olurken aynı zamanda her bir kumaş parçası onlarca yıl toprak altında kalarak doğaya zarar veriyor. Oysa onları değerlendirmenin pek çok yolu var. Son yıllarda sosyal medyada oldukça popüler olan DIY (Do It Yourself) akımının etkisiyle birçok insan eskiyen giysilerinden yeni kıyafetler, aksesuarlar ya da dekoratif eşyalar üretiyor. Böylece hem gereksiz tüketimin önü alınıyor hem de büyük bir tasarruf sağlanıyor. Eğer siz de artık kullanmadığınız kıyafetlerinizin farklı bir formda hayatlarına devam etmesini istiyorsanız bu yazıya bir göz atın!

Dünyadaki her varlık gibi kıyafetlerin de bir ömrü vardır. Soğuk kış günlerinde sizi ısıtan kazağınız gün gelir delinir, bir zamanlar üzerinizden çıkarmadığınız pantolonunuz zamanla aşınır ya da tüm yaz sizi serin tutan pamuklu tuniğiniz ansızın yırtılabilir.

Eskiyen giysileri değerlendirmenin onlarca yolu var. Onları çöpe atmaksa bu yolların en sevimsizi. Zira çöpe atılan kıyafetler israf edilmiş olmakla kalmıyor, onlarca yıl topraktaki toksik varlığını sürdürerek sera gazı emisyonlarını yükseltiyor ve bunun sonucunda gezegenimizin ısınmasına sebep oluyor! Dinimiz de bize bu konuda israftan kaçınmayı emrediyor. Cenabıhak Kur’an’ı Kerim’de bize; “Ey Adem’in evlatları! Her namaz vaktinde mescide giderken, süsünüz olan elbisenizi giyinin. Yiyin, için fakat israf etmeyin; çünkü Allah israf edenleri asla sevmez.” (A’râf Sûresi, 7/31) buyurup bizi temiz ve güzel giyinmeye teşvik ederken, bu husustaki ölçüleri de belirtiyor. Hâl böyle olunca bilinçli bireyler israfa sevk eden gereksiz alışverişten uzak durmanın yanında eskiyen kıyafetlerini değerlendirmenin yollarını da arıyor.

Kullanmadığımız Kıyafetleri Nasıl Değerlendiririz?

Kıyafetlerinizi artık giyememe nedeniniz onların eskimesi ya da zarar görmesi değil de beden değişikliği gibi sebeplerse başvurabileceğiniz birçok yöntem var. Fakat küçük delikler, büyük yırtıklar ya da aşınmalar onları giyilemez hâle getirdiyse çoğunlukla büyük bölümü sağlam kalan kumaşları farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz. Gelin giyilmeyen kıyafetleri nasıl değerlendirebileceğimiz hakkındaki fikirlere bir göz atalım.

Geri Dönüşme Gönderin

Kullanmadığınız ve artık giyilecek durumda olmayan kıyafetleri geri dönüşme göndermek, oldukça çevre dostu bir seçenek olabilir. Günümüzde hemen her ülkede şehirlerin pek çok noktasında eski kıyafetlerinizi bırakabileceğiniz geri dönüşüm kumbaraları var.

Online Platformlarda Satın

Son yıllarda popüler olan ikinci el kıyafet alım satımı, israfı önlemek için harika bir yol! Bunun için işinizi kolaylaştıracak birçok online platform bulabilirsiniz. Hâlâ giyilebilir durumda olan; ama artık ihtiyacınız olmayan parçaları bu platformlarda pekâlâ satabilirsiniz.

İhtiyaç Sahiplerine Ulaştırın

Kısa bir süre giydiğiniz ama artık bedeninize uymayan yepyeni kıyafetler bazen ne yapacağınızı bilemediğiniz için yıllarca gardırobunuzda durabilir. Ya da çok hızlı büyüyen bebeğinizin henüz eskimeyen kıyafetlerini ne yapacağınıza bir türlü karar veremiyor olabilirsiniz. Bu durumda en güzel seçenek kıyafetleri ihtiyacı olan birisine hediye etmek olabilir. Bu sizi hem israftan kurtaracak hem de yardım etmenin huzurunu duymanızı sağlayacaktır.

Onlara Bir Şans Daha Verin

Miadını dolduran kıyafetlerinizi değerlendirmenin bir diğer yolu ise onları dönüştürmektir. Bir zamanlar severek giydiğiniz eski kıyafetlerinize bir şans daha vererek onların farklı formlarda yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Eskiyen Kıyafetleri Değerlendirmenin 10 Yolu

Eskiyen kıyafetlerinizin yeniden hayat bulması için aşağıdaki on fikir size yardımcı olabilir.

  1. El emeği kilim: Çok sevdiğiniz eski tişörtleriniz yeni hâlleriyle ayaklarınızı yerden kesebilir. Bardak altlığı yapmak için kullandığınız yöntemlerle elde ettiğiniz küçük parçaları birleştirerek minik bir kilim yahut büyük bir halı elde edebilirsiniz. Bu el emeği kilimler evinize güzel bir hava katacaktır.
  2. Yumuşacık kırlentler: Zarar görmüş kazaklarınız, evinizin başköşesinde sizi bir kırlent olarak ısıtmaya devam edebilir. Delinen ya da yırtılan eski kazağınızdan elde ettiğiniz kumaşlarla yepyeni ve yumuşacık yeni kırlentlere sahip olabilirsiniz.
  3. Kullanışlı saç tokaları: Eskiyen penye tişörtlerinizi atmayın. Onları değerlendirmenin birçok yolu var. Bunlardan en kolayı ise rengârenk saç bantları yapmak. İhtiyacınız olan tek şey bir lastik. İstediğiniz boyutlarda kestiğiniz kumaşları birleştirin ve lastiği bir kancalı iğne yardımı ile kumaşın içine geçirin. İşte saç tokalarınız hazır.
  4. Rengarenk bardak altlıkları: Penye tişörtleriniz, sıcacık kahvenizi yudumlarken size eşlik edebilir. Nasıl mı? Bir bardak altlığı olarak tabi ki! Önce eskiyen tişörtü ince uzun şeritler hâlinde keserek iplikler elde edin. Daha sonra bir kartondan minik bir dokuma tezgâhı yaparak ya da bir tığ yardımı ile ipleri birleştirebilirsiniz.
  5. Yatak örtüsü: Kırkyama seccade fikrini beğendiyseniz, aynı yöntemle istediğiniz boyutlarda yatak örtüleri yapmak da eskiyen kıyafetlerimizi değerlendirmek için güzel bir yöntem olacaktır.
  6. Kırkyama seccade: Eğer bir dikiş makinanız varsa eski kıyafetlerinizi değerlendirmenin en güzel yollarından birisi de onu bir seccadeye dönüştürmek olacaktır. Biriktirdiğiniz kumaş parçalarını farklı boyut ve şekillerde keserek birleştirebilir ve günümüzde “patchwork” olarak adlandırılan, anneanne ve babaannelerimizin tabiriyle “kırkyama” seccadeler elde edebilirsiniz.
  7. Eskiyen kotlardan modern çantalar: Gardırobumuzun vazgeçilmezi kotlar, bir süre sonra aşınıyor ve sonunda yırtılarak miadını dolduruyor. Ancak çoğu insan onları çöpe atmakla büyük bir hata yapıyor. Bunun yerine havalı kot çantalara sahip olmayı tercih etmez misiniz? Pantolonun kullanmak istediğiniz bölgesinden istediğiniz boyutlarda parçalar kesip birbirine dikin. Dilerseniz üzerine minik işlemeler yapabilir ya da renkli düğmelerle çantanıza hareket katabilirsiniz.
  8. Nostaljik yakalar: Eğer modayı takip ediyor ve hem modern hem de nostaljik bir hava yakalamaya çalışıyorsanız portatif yakalar gardırobunuzda mutlaka yerini almalı. Fakat bunun için para harcamanıza gerek yok! Eskiyen kıyafetleriniz yine imdada yetişiyor. Kumaşını çok sevdiğiniz ve eskidiği hâlde atmaya kıyamadığınız parçalar, ufak bir dokunuşla harika yakalara dönüşebilir.
  9. Mutfak önlüğü: Mutfakta vakit geçirmeyi seven birçok insanın olmazsa olmazlarından biri mutfak önlükleridir. Eskiyen kıyafetleriniz, birbirinden yeni tarifleri denerken size mutfak önlüğü olarak eşlik etmeye devam edebilir. Makası alın ve eski gömlek ya da tişörtünüzü kendi beden ölçülerinize göre kesin. İşte mutfak önlüğünüz hazır!
  10. Eğlenceli kuklalar: Eskiyen çoraplarınız hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı! Onları çöpe atmak yerine birbirinden komik kuklalara dönüştürmeye ne dersiniz? Üstelik bu eğlenceli dönüşüm etkinliğini çocuklarınızla birlikte yaparak hem keyifli vakit geçirebilir hem de onlara tasarruf etmenin güzel yolları olduğunu gösterebilirsiniz. Haydi başlayalım o zaman. Rengârenk çoraplara düğmeden iki göz ve yün iplerden bir tutam saç ekleyin, işte kuklalarınız hazır.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar