Elon Musk, Twitter’ın kilidini nasıl açacak?

Hüseyin Güven – Bilişim Uzmanı

Geçtiğimiz Nisan ayında Elon Musk uzun bir uğraştan sonra Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldı. Elon Musk amacının hiçbir şekilde kâr etmek olmadığını söylüyor. Twitter’ın 2017’nin sonuna kadar hiç kâr etmediği ve 2018’de şirketin ilk kez bir yılı kârla kapattığı, geçen yıl da 221 milyon dolar zarara uğradığı düşünülünce Elon Musk’ın Twitter’dan doğrudan maddi bir beklentisi olmadığı açık. Dolaylı yoldan ise şimdiye kadar oldukça işine yaradı. 

Bazı kullanıcılar nezdinde Twitter’ın Elon Musk tarafından satın alınması pek de kayda değer bir haber olarak görülmedi. Kimileri için ise adeta gündeme oturdu. Peki, Elon Musk Twitter’ı neden satın aldı? Ne gibi değişiklikler yapmayı planlıyor? 

2022 yılı istatistiklerine göre 1,3 milyar Twitter hesabı var. Bu platformda her gün 500 milyon tweet atılıyor. Bu hiç de düşük bir rakam değil. Elon Musk’ın da Twitter’da yaklaşık 85 milyon takipçisi olduğunu hatırlatalım. Musk, Twitter kullanmayı seviyor ve zaman zaman çok daha sık kullanıyor. Elon Musk’ın özellikle 2018’den sonra Twitter’da daha çok aktif olduğunu görüyoruz. Analizlere göre Elon Musk’ın Twitter’ı daha sık kullandığı bir dönemde Tesla hisseleri de yüzde 40 değer kazanmış. Yani 2018’den sonra artan kişisel serveti ile attığı tweetler arasında doğru bir orantı var. Bu açıdan Elon Musk’ın Twitter’ı doğrudan değil fakat dolaylı yoldan servetine servet katmak için satın almış olma ihtimalinin olduğunu söylemek mümkün. 

Musk, Twitter’ı satın aldıktan sonra çeşitli platformlarda birkaç değişiklik yapacağından bahsetti. Bunlardan bazıları şöyle; 

Düzenleme butonu

Facebook ve Instagram gibi uygulamalarda uzun zamandır olan düzenleme butonunun Twitter’da da uygulanabilir olması uzun süredir konuşuluyordu. Musk da bu konuda aynı düşünüyor. Ona göre kişi yazdığı tweeti daha sonra düzeltebilmeli. 

Bir tweette daha fazla karakter imkânı

Tweetler ilk zamanlarda 140 karakterle sınırlıydı. Daha sonra bu 280 karaktere çıktı. Elon Musk’a göre 280 karakter bir şeyler ifade edebilmek için oldukça yetersiz. Bu konuda da değişikliğe gidileceği düşünülüyor. 

Bot hesaplar kapatılıyor

Bot hesaplar yani insan olmayan kullanıcıların da yeni patronla işlerine son verilecek gibi duruyor. Çünkü Elon Musk sadece gerçek insanların sisteme giriş yapabileceklerini duyurdu. 

Musk, Nisan 2022’deki bir röportajda, “En önemli önceliğim spam ve dolandırıcılık botlarını ve Twitter’daki bot ordularını ortadan kaldırmak. Ürünü çok daha kötü hale getiriyorlar.” dedi.

Twitter açık kaynaklı hale gelecek 

Elon Musk şu anki algoritmanın yanlı olduğunu düşünüyor. Bu sebeple Twitter algoritmalarını halka açık şekilde sunulacağını belirtiyor. 

Bir başka nokta ise ifade özgürlüğü

Elon Musk, Twitter’da kullanıcılarının düşüncelerini de özgürce ifade edebilmelerinden yana: “İfade özgürlüğü, işleyen bir demokrasinin temel taşıdır ve Twitter, insanlığın geleceği için hayati önemtaşıyan konuların tartışıldığı dijital şehir meydanıdır.” 

Twitter’ın geliri reklamlardan değil aboneliklerden elde edilecek

Wall Street Journal‘ın haberine göre Twitter, geçen yıl gelirinin yüzde 90’ını reklamlardan elde etti. Gelecekte Musk, Twitter’ı reklam gelirlerine daha az bağımlı hale getirmek istiyor. Aboneliklerin daha büyük bir rol oynadığı söyleniyor. 

Elon Musk, Twitter’ın muazzam bir potansiyeli olduğunu, onu ortaya çıkarmak için şirket ve kullanıcılarla birlikte çalışmayı dört gözle beklediğini söylüyor. 

Ne dersiniz sizce de Musk, Twitter’ın kilidini açabilecek mi? 

HAYATIMIZI KOLAYLAŞTIRAN UYGULAMALAR

Google Arts & Kultur: Hem evde oturayım hem kültürel bir gezi yapayım diyorsanız bu uygulama tam size göre. Sayısız müzeyi hafızasında barındıran ‘Google Arts & Kultur’ uygulaması birçok lokasyonu mobil cihazınıza getiriyor. Uygulamada sanat tarihi açısından büyük öneme sahip resimler, antik tapınaklar ve farklı kültürler hakkında bilgi edinmek mümkün. 

Measura: Bazen en ihtiyaç duyulan zamanlarda evdeki mezurayı bulmak imkansızlaşır. İşte böyle zamanlarda kolayca cisimlerin boylarını ya da duvarların mesafelerini ölçebilmeniz için ‘Measura’ uygulamasını mobil cihazınıza indirebilirsiniz. Uygulama kameranızın gördüğü tüm objelerin boyutlarını gerçek zamanlı olarak ekrana yansıtıyor. 

TEKNOLOJİ DÜNYASINDAN

Manyetik robotlar ‘içimizde’ 

Bilim insanları sindirim sisteminde kullanılabilecek hareket eden balçıksı robot geliştirdi. Manyetik balçıksı robot küçük objeleri tutabiliyor, incelip dar yerlerden geçebiliyor ve kendi parçalarını toparlayabiliyor. Geliştiricilerin, robotu tıbbi alanda test etme gibi bir planı henüz olmasa da bilim insanları materyalin özellikle sindirim sistemi problemlerine örneğin yutulan yabancı maddeler konusunda yardımcı olabileceğine inanıyor.

Akıllı lensler ile filmler gerçek mi oluyor? 

Akıllı teknolojilere odaklanan şirket InWith, Metaverse odaklı geliştirdiği ‘XR Platform’ isimli ‘yumuşak kontak lens platformunu’ tanıttı. Lenslerin sunacağı en temel özellik gerçek hayat ve Metaverse arasında kolay bir geçiş yapılmasını sağlamak olacak. 

Yalnızca 1250 adet üretilecek

Porsche yeni otomobili 911 Sport Classic’i tanıttı. 3,7 çift turbo motora ve 550 beygir güce sahip araç, Porsche tarihinin en güçlü şanzımanına sahip. 

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar