Evlerde Erkek İmzası

Erkekler, işlevselliği estetiğin yanı başında tutarak tasarım kararlarını belirli amaçlar doğrultusunda veriyor. Böylelikle hem şık hem de çok amaçlı alanlar tasarlayabiliyor.

Berfin Özden
İç mimar

Geleneksel cinsiyet rollerinin ciddi ciddi sorgulandığı günümüzde, dekorasyonu ve onunla ilgili tercihleri tartışmaların dışında tutmak pek mümkün değil. Yaşam alanlarını rahat ve huzurlu yuvalara dönüştürmekte en az kadınlar kadar erkeklerin de başarılı olabileceğini göz ardı etmemeliyiz. Ev dekorasyonu gündeme geldiğinde, görevin genellikle ya renk bilgisi yüksek olanlara ya da dekoratif yastıklara ilgi duyanlara düştüğü bilinen bir gerçek. Oysa yaşanabilir, huzurlu alanlar oluşturmak için bundan çok daha fazlasına ihtiyaç var. Çünkü tasarım, renk bilgisinden de pofuduk yastıklardan da öte bir şey. İşte tam da bu yüzden, evlerimizi şenlendirmek için “erkek eli”ne de ihtiyacımız var. Merhum Yıldırım Gürses’in nihavent şarkısında söylediği gibi kimi zaman “mektup yazıp naz eden”, kimi zaman “kışlarını yaz eden”, çoğu zaman da “açılıp niyaz eden” bu eller, kendilerine alan açıldığında en sıcak yuvaları da dizayn edebilir. Çünkü hanelerimizin becerikli beyefendileri evlerini sadece süslenecek değil; aynı zamanda yaşanacak bir yapı olarak da görmek ve alanlara karakter katmak konusunda -üzülerek itiraf etmeliyim- biz hanımlardan daha başarılıdır. Erkekler kişiliklerini; birikim, ilgi ve tutkularını yansıtan alanlar tasarlayarak evlerimizin dekorasyonuna benzersiz bakış açıları sunabilirler.

Maskülen Dokunuşlar

Erkekler, el işi özel mobilyalar yapmaktan, duvar dekorları üretmeye kadar pek çok kendin yap (DIY) etkinliğiyle evlerine zenginlik katabilir. Ahşap işçiliklerinin, marangozluk berecirilerinin yanında; başta resim olmak üzere zevk ve kabiliyetlerine uygun mini sanat eserleriyle evlerinin dört bir köşesini şenlendirebilir.

Fonksiyonellik ve Estetik Bir Arada

Beyleri hanımlardan ayıran en belirleyici alametifarikaları, şüphesiz, işlevselliğe olan merak ve düşkünlükleri. Pratikliğe odaklı beyler, hemen bütün kararlarını bir amaç doğrultusunda vererek ev tasarımında en az estetik kadar önemli olan bir başka hususta da öne çıkıyor: İşlevsellik. Ayrıca erkekler verimli depolama çözümleri ve fonksiyonel buluşlarla şık ve çok amaçlı alanlar tasarlayabiliyor.

Kişisel Alanlar Onlardan Sorulur

Ev dekorasyonunda kişisel alanlar oluşturmak da en az estetik mekânlar tasarlamak kadar önemlidir. Dış dünyanın ve iş hayatının yoğun ve yorucu atmosferini evlerine taşımamakta kararlı olan aile reisleri, bu konuda da bir adım öne çıkabilir. Rahat bir okuma alanı, sıcak bir ibadet köşesi, kullanışlı bir spor odası tasarlayarak ya da oyma, kakma, işleme levhalar hazırlayarak kendilerine özel küçük mutlu sığınaklar oluşturabilirler.

Erkeklerin Tasarım Hikâyeleri

Her ev, hatta evin her odası, her köşesi başka bir hikâye anlatır. Dekoratif tercihleri ve pratikliğe verdikleri değerler ile erkekler de olağanüstü hikâye anlatıcılarına dönüşebilirler. Unutulmaz bir umre seyahatinden dönerken aldıkları bir dokuma kilimle, halı saha turnuvasında kazandıkları ışıl ışıl bir kupayla, ata yadigarı bir duvar süsüyle evlerini; kendi tarihlerini, serüvenlerini, yolculuklarını ifade eden hikayelerle doldurabilirler.

Beklentilere Meydan Okumak

Bir masanın yerini değiştirerek, sehpalardan birini şuradan alıp şuraya koyarak, yemek komodinin üzerine binbir emekle seçtiği örtüyü yerleştirerek evlerimizi şenlendiren kadınlar gibi erkekler de ev dekorasyonunda söz sahibi olabilirler; soğuk betonarme meskenleri yuvalarımız hâline getirebilirler. Asırlık ezberlere meydan okuyarak, ev dayayıp döşemeye dair efsanevi anlatıyı yeniden şekillendirebilirler. Böylelikle tasarımın kadın erkek ayrım yapmaksızın herkesin dahil olabileceği bir süreç olduğunu ve bu sürece herkesin katabileceği özgün bir dokunuş bulunduğunu vurgulayabilirler. Kısacası erkekler, ev dekorasyonuna benzersiz bir bakış açısı, yaratıcılık ve pratiklik getirerek, davetkâr ve kişiselleştirilmiş yaşam alanlarının oluşturulmasına katkı sunabilirler.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar