Dr. Deva |‘Eşim günaha meylediyor’ ne yapmalıyım?

Altı yıllık evliyiz. Eşimin evlendiğimizden beri devam eden göz zinaları sonrasında günahlara battığına şahit oluyorum. Bu zehir her an bir tıkla önümüzde. Çaresiz kaldım ne yapmalıyım?” 

Rumuz: Selam, ABD 

“Altı yıllık evliyiz. Eşimin evlendiğimizden beri devam eden göz zinaları sonrasında günahlara battığına şahit oluyorum. Bu zehir her an bir tıkla önümüzde. Çaresiz kaldım ne yapmalıyım?” 

Sevgili kardeşim, sorunuza cevap vermeden önce bir ayete dikkatinizi çekmek istiyorum. Eşler arasındaki sükûn, sevgi ve merhamet ile alakalı Rum Suresi’ndeki ayet manidardır. 

“O’nun delillerinden biri de: ‘sükûn bulup durulmanız’ için, size kendi nefislerinizden eşler yaratması ve aranızda sevgi ve merhamet kılmasıdır. Elbette bunda, düşünen kimseler için ibretler vardır.”  

(Rum Sûresi, 21. Ayet) 

Bu ayette sırasıyla; Sükûn-meveddet (Sevgi) ve merhamet kelimeleri vardır. Ayette sevgi diye tercüme edilen “meveddet” kelimesi, kendisini davranışlarla ortaya koyan aktif sevgi ve yakınlık demektir. Eşlerin birbirinde sükûn bulması mecazi aşkın içinde de vardır. Sükûndan sonra zikredilen meveddet ve rahmet sükûna bağlanmıştır. Bundan, eşlerin arasında sevgi ve merhametin, hem fiziki hem de psikolojik sükûn ile daha da artacağı anlaşılabilir. 

Önce sükûn sonra meveddet, ardından rahmet sırası önemli olup, rahmetten önce meveddetin zikredilmesi manidardır. Ayette anlatılan sükûn, iki taraf için de geçerlidir. Burada önemli nokta, kadının erkekte, erkeğin de kadında sükûn bulmasıdır. 

Kur’an’da kavramların öncelik ve sonralıkları önemlidir. Pek çok âlim bu kavramlardan farz hükümler çıkarmıştır. Kur’an’daki öncelik ve sonralık hayatımızın akışını da belirler. Önce sükûn, sonrasında meveddet, daha sonrasında ise rahmetin ifade edilmesi şu anlama gelir ki; rahmet meveddete, meveddet de sükûna bağlanmıştır. 

Eşler arasındaki bu üç kavramın anlatıldığı ayeti kısaca açıkladıktan sonra sorunuzun cevabına gelelim. 

Öncelikle bu meselenin, sabır ve zamanla çözülebilecek bir konu olduğunu söylemem gerekir. Yüksünmeden metanetle meselenin üzerine gitmek icap eder. Ben de burada sizlere 8 noktayı hatırlatacağım. Ümit ederim ki, hayırlara vesile olur. 

1. ‘Her günahta küfre götüren bir yol vardır.’ kuralınca bu günahlardan sakındırmaya çalışmak her birimizin en önemli görevdir. Sizin doğrudan tavsiye ve ikazlarınız bu konuda çok etkili olmayabilir. Bu yüzden başka yolların kullanılmasında fayda olacaktır. 

2. Eşinizi rencide etmeden, yakın arkadaşları ile ilgi ortamları oluşturmaya gayret edin. Onun imanını takviye edecek, nasihat ehli arkadaşları olmalı ki, yanlışlarından dönecek sohbetlerin içinde bulsun kendini. 

3. İbadetlerini ve ibadete yönelik meşguliyetlerini artırma noktasında faaliyetler oluşturun. İnsan ibadetle meşgul oldukça, olumsuz işlere zaman bulamayacak ve bir süre sonra o günahlardan rahatsız olmaya başlayacaktır. 

4. Ailece kaliteli zaman geçirme fırsatları oluşturun. Küçük tatiller veya hafta sonu gezmeleri planlayın. 

5. Gıyabında eşinize çok dua edin ve ettirin. Ben de bizzat dua edeceğim inşallah. Her şey Allah’ın elinde ve O (cc) bir sayhada her şeyi değiştirir… Allah’a güvenin ve O’ndan sürekli isteyin. 

6. Evde manevi atmosferi artırıcı fırsatlar oluşturulmalıdır. Mesela, Kur’an evde bereket vesilesidir. Tatlı bir ısrarla, eşinizle birlikte günlük Kur’an okuma zamanları planlayın. Günlük yapamıyorsanız bile haftanın iki günü veya en az haftada bir gün mutlaka bunu uygulayın. Kur’an okumalı ve meal veya tefsirinden de mutlaka istifade edilmelidir. Çünkü Kur’an berekettir. Ve onun manevi huzuru hanenize de huzur getirecektir. 

7. Eşler arası yatak odası problemleri de, bu sıkıntıların ortaya çıkmasında çok büyük etkendir. Eğer eşler, biyolojik olarak sükûna eremiyorsa, biri diğerine suçlamalarda bulunabilir, bu da farklı problemlere kapı aralayabilir. Bu konuda eşler üzerine düşen görevi ifa etmelidir. 

8. Tıbbi bir mesele de vardır ki, stres anında cinsiyet hormonları kanda artar ve aşırı cinsel arzu olur. Stres altındaki insanların, cinsel yönelimlerinin sebeplerinden birisi de budur. Stresli zamanlarında eşinizin yanında ve ona destek olun.        

Daha evvelki yazılarımızda, ‘stres havuzunun boşaltılması’ konusuna değinmiştik, sitemizden arzu ederseniz o yazıyı da okuyabilirsiniz. 

Yuvanız huzur ve bereketle dolsun inşallah. 

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar