Erkek Modası:Takım Elbise ve Kravattan Daha Fazlası!

Moda, hemen her kültürde, insanların kendilerini ifade biçimlerinden biri olmuştur. Özel dikim elbiselerden günlük kıyafetlere kadar giyim tercihlerimiz; kişiliğimizin, sosyal çevremizin ve değerlerimizin bir nevi yansımasıdır. Sosyal varlıklar olarak, başkaları tarafından nasıl göründüğümüzü ister istemez önemseriz ve şık giyinmek, kendimizi ifade etmenin en etkili yollarından biridir. İster konferans salonu için bir takım elbise, ister çay sohbeti için pantolon üzerine salınmış rahat bir gömlek olsun, nasıl giyindiğimiz önemlidir! Sadece başkalarının gözünde nasıl göründüğümüz için değil, kendimizi nasıl gördüğümüz için de!

Hemen herkes, iyi giyinmenin faydalarını hayatının bir noktasında deneyimlemiştir. Giyim kuşamına özen gösteren insanların başkalarının üzerinde bıraktığı olumlu etkileri kanıtlayan pek çok araştırma var.

Moda söz konusu olduğunda her ne kadar kadınların birkaç adım gerisinde kalsalar da şıklık ve zarafetin erkeklerin hayatını etkilediği de su götürmez bir gerçek. Abartıya kaçmayan, sade ve zarif kıyafetler; erkeklerin daha profesyonel görünmesinden özgüvenlerinin artmasına, nitelikli sosyal ilişkiler kurmasından başkalarına ilham vermesine kadar bir dizi olumlu etkiyi beraberinde getiriyor.

Zarif ve Şık Erkekler, Olumlu İzler…

Şık erkek giyiminin en önemli yararlarından biri, profesyonelliği iletme yeteneğidir. Kişinin üzerine tam oturan, iyi dikimli bir takım elbise, iş dünyasında genellikle başarının ve yetkinliğin göstergesi olarak kabul edilir.

Profesyonelce giyinen beylerin ciddiye alınma ve lider kişiler olarak görülme olasılığı, bu özelliklerden mahrum olanlara nazaran çok daha yüksektir. Kişinin kendine olan özsaygısını ve özgüvenini artırması da cabası!

Özgüvenden bahsetmişken… Kişisel bakımına özen göstermek, bireyin kendisi hakkında hissettikleri üzerinde de önemli bir tesire sahiptir. Özenli, ütülü, temiz ve şık bir kıyafet, kişinin kendini daha iyi hissetme ihtimalini yükseltecektir. Benlik saygısındaki bu artış, sosyal hayatta daha cesur teşebbüsleri ve daha nitelikli ilişkileri de beraberinde getirecektir.

Şık giyinen bir erkeğin saygı görme ihtimali de daha yüksektir. İster iş atmosferinde ister sosyal hayatta olsun, iyi giyimli bir erkeğin muhataplarında saygı uyandıracağından ve onların üzerinde olumlu bir izlenim bırakacağından emin olabilirsiniz!

Giyim-kuşama gösterilen itinanın etkisi, pek çok durumda kıyafeti giyen kişinin ötesine geçebilmektedir. İyi giyimli birisini görmek, başkalarına da daha iyi giyinmeleri için ilham verebilir. Bu nedenle, ister iş yerindeki başarınız için giyiniyor olun, ister yalnızca elinizden gelenin en iyisini yapmak ve hissetmek istiyor olun, iyi seçilmiş bir kıyafetin gücünü hafife almayın!

Zarafet Her Zaman Pahalıya Patlamaz

Erkek modasının, takım elbise-kravatla sınırlı olduğu günler çoktan geride kaldı! Günümüzde beylerin de gündelik giyimden, resmi davetlere kadar kişisel tarzlarını yansıtabilecekleri çok çeşitli alternatifler var! Bununla birlikte, genel görünümü akılda tutmak, aşırıya kaçmamak ve israfa girmemek de akıldan çıkarılmamalı.

Moda, zarafet ve stil söz konusu olduğunda, pek çok insan iyi görünmek için çok para harcanması gerektiğini düşünür. Oysa bu kesinlikle doğru değil! Erkekler de yüksek kaliteli, çok yönlü parçaları tercih ederek; ikinci el mağazalarından alışveriş yaparak ve koleksiyonlarına uygun fiyatlı küçük aksesuarlar ekleyerek şık ve zarif bir görünüme kavuşabilirler. Bunu kredi kartlarına yüklenmeden başarmanın birkaç yolunu aşağıdaki küçük ipuçlarında bulabilirsiniz.

Bedeninize uygun olmasına dikkat edin: Bedeninize göre dikilmiş, doğru kalıplı bir pantolon veya gömlek, sizi daha şık ve zarif gösterebilir. Belirli bir bedene veya stile uymaya çalışmak yerine, vücut tipinize uyan kıyafetleri bulun.
Çok yönlü parçaları tercih edin: Farklı amaçlara hizmet edebilen, yüksek kaliteli, çok yönlü parçaları tercih edin. Örneğin, koyu renk bir takım elbiseyi ya da rahat bir kot pantolonu pek çok ortamda giyebilirsiniz.

Kullanılmış kıyafet almaktan çekinmeyin: İkinci el mağazalarında, kaliteli markaların hiç kullanılmamış yahut çok az kullanılmış ürünlerini orijinal maliyetinin çok altında alabilirsiniz. Ayrıca bu işletmeler gardırobunuza kişilik katacak “türünün tek örneği” parçaları bulmak için harika yerlerdir.

Nötr renkler seçin: Bir erkek modası geçmeyen, zamansız, klasik bir görünümü hedeflemelidir.Bu, nötr renklere ve basit, temiz çizgilere bağlı kalarak kolaylıkla elde edilebilir. Modası çabucak geçecek heveslerden ve trendlerden kaçının.

Duygularınızı önemseyin: Moda ve stilin sadece ne giydiğinizle ilgili olmadığını, aynı zamanda onu nasıl giydiğinizle de ilgili olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kişisel barış, “görünüm”ün üstesinden gelmenin anahtarıdır. Bir erkek güvenle giydiği sürece, sade ve temiz bir tişört ve kot pantolonla bile şıklığı sağlayabilir.

Olmazsa Olmaz Aksesuarlar

Basit bir deri kemer, ince bir rozet, abartısız bir gümüş yüzük veya kasket, bir erkeğin görünümü üzerinde büyük etkiler yaratabilecek uygun fiyatlı aksesuarlardır. Klasik bir şapka veya gümüş bir kravat iğnesi de kıyafete zarafet katabilir. Sonuç olarak aksesuarlar, erkeklerin zarif görünmelerini sağlayan etkili ve ekonomik bir yoldur. Unutmayın! klasik ve zamansız tasarımları seçerek, abartılı ve pahalı parçalardan kaçınarak her yaşta şık görünebilir ve inandığınız değerleri çok daha etkili bir şekilde temsil edebilirsiniz.

Saat: Zarif bir saat, hemen her kıyafete şık bir dokunuş katabilen zamansız bir aksesuardır. Hem gündelik hem de resmi kıyafetlerle kullanılabilecek sade, minimalist tasarımlı bir saat alın. Saatinizi bazen deri bazen metal kordonlarla kullanarak çeşitliliği zenginleştirebilirsiniz.

Güneş gözlüğü: Kaliteli bir güneş gözlüğü, sadece gözlerinizi güneşten korumakla kalmaz; aynı zamanda görünümünüze de zarafet katar.

Gözlük tercihinizde klasik, zamansız bir stil olmasını önceleyin. Ayrıca, eğer numaralı bir gözlük kullanıyorsanız çerçevenin stilinizi tamamlamasını sağlayabilirsiniz.

Çanta: İster işe gidiyor ister günlük işlerinizi yürütüyor olun, askılı bir çanta temel ihtiyaçlarınızı taşımanın en şık yoludur. Toprak rengi bir deri çanta ya da kumaş bir postacı çantası erkekler için bir başka harika aksesuardır.

Ayakkabı: Ayakkabı söz konusu olduğunda, nicelikten çok niteliğe odaklanın! İyi bir çift ayakkabı, bir erkeğin görünümüne çok şey katmakla kalmaz; aynı zamanda yıllarca kullanılabilir ve çeşitli kıyafetlerle rahatlıkla kombin edilebilir.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar