Duvarlarınız Dile Gelsin!

Bir tasarımcı ve iç mimar olarak bazen yeni yaşam alanları oluşturmak; çoğu zaman da pazarlanabilir mekânlar tasarlamak için vaktimin çoğunu müşterilerimin evinde geçiriyorum. Çalıştığım evlerin pek çoğunun ortak bir noktası var: Duvar dekorlarının eksik olması!

Duvarların boş olmasının, aranan mükemmel parçaların bulunamamasından duvarı delmek istememeye kadar pek çok nedeni var. Bununla birlikte, evlerinin mevcut hâliyle harika göründüğünü, duvarlara asacakları tablo ve levhalara ihtiyaçları olmadığını düşünenlerin sayısı da az değil. Oysaki çıplak duvarlar fırsatlarla doludur ve bir odayı canlandırmak için gereken boş tuvaller olarak değerlendirilebilir.

Yapbozun En Kritik Parçaları

Özellikle konu evin manevi atmosferini tesis olduğunda, duvar dekorları yapbozun en kritik parçasını oluşturabilir. Hatta bu anlamlı dokunuşlar olmadan evde arzu edilen havayı oluşturmak bir hayli güçtür. Evin genelini kapsayacak böyle bir tarzı meydana getirmek, özel bir gün için giyinmeye benzer. İster ceket ister baş örtüsü ya da harika bir çift ayakkabı olsun; başarı, doğru parçaları yerinde dokunuşlarla bir araya getirmekte saklıdır.

Odalarınıza Kişilik Katan Dokunuşlar

İyi çerçevelenmiş bir hüsn-i hat eseri, tuvale alınmış çerçevesiz bir ebru, metalik bir celi sülüs besmele veya bir hilye-i saâdet levhası bir odaya sihirli son dokunuşu yapmak ve arzu edilen manevi atmosferi oluşturmak için birebirdir. Ayrıca bu dekorlar, bir odadan diğerine akışı artırıp davetkâr alanlarla sizi şaşırtabilir.

Duvarlarınız için mükemmel aksesuarları seçerken dekorun, odanın ve içinde bulunulan alanın tarzını, yüksekliğini ve malzemelerin orantısını/uyumunu dikkate almak son derece önemlidir.

Uyum

Doğru duvar dekorunu seçmenin ilk basamağı, dekorun evin genel tarzına uymasını sağlamaktır. Evi daha görünür kılmak amacıyla gereksiz yere dikkatinizi dağıtacak, birbiriyle eşleşmeyen çerçevelerden, stillerden ve renklerden kaçının. Bu aşamada kişisel beğeninizi ve tarzınıza özel parçaları ikinci plana itmelisiniz. Zira sizin için “mükemmel” olan parça, eviniz için doğru parça olmayabilir.

Oran

Duvar dekorunun büyüklüğüyle asılacağı mekân arasındaki ilişki de oldukça kritiktir. Asacağınız eserle mekân arasında makul bir oran yoksa elde etmeye çalıştığınız şeyin tam tersi bir etki meydana getirebilirsiniz. Örneğin çok küçük bir hat levhası, etrafındaki eşyaların gölgesinde kalabilir ya da çok büyük bir çini tablo rahatsız edici olabilir. Yeri gelmişken, küçük parçaları tek bir duvar dekorunun kaplayacağı alanı dolduracak şekilde kompoze edebileceğinizi de söyleyip geçelim.

Yükseklik

Uyumlu bir görünüm için aksesuarın asıldığı yükseklik de önemlidir. Yaygın bir hata, duvar dekorunu olması gerekenden çok daha yükseğe veya çok daha aşağıya asmaktır. Doğru bir konumlandırma için dekorun merkezi, yerden yaklaşık 150 cm yükseklikte olmalıdır. Bununla birlikte dekor, altında yer alan mobilyanın 15-20 cm yukarısına da yerleştirilebilir.

Duvar dekorları evinize manevi bir hava ve karakter katmanın harika bir yolu olsa da gereğinden fazla parça kullanımı, sizi amacınızdan uzaklaştırabilir. Her şeye rağmen, evinizdeki boş duvarların gözünüzü korkutmasına müsaade etmeyin. Yaşam alanlarınızı dönüştürmek ve hem size hem de misafirlerinize yıllar boyu hatırlanacak manevi bir atmosfer oluşturmak için duvar dekorunun gücünü kullanın!

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar