Çocuklarınıza “Düş İstasyonları” Tasarlayın

Evinizin hangi odasını tasarlamak sizi daha çok heyecanlandırır? Bu soruyu bugüne kadar kaç kişiye sorduğumu hatırlamıyorum. Bununla birlikte, aldığım cevaplardan biri hâlâ zihnimde dipdiri! Dünya tatlısı bir anne, gözlerinden yıldızlar saçarak cevaplamıştı: "Çocuk odası tabi!"

Berfin Özden

Sakini “çocuk” olan bir oda, uyunacak bir yerden çok daha fazlasıdır. Bazen derinliklerinde amforaların keşfedildiği bir deniz, bazen her gece Küçük Prens’in gülümsediği bir yıldızdır. Sanırım tam da bu yüzden, anne babaların dizayn etmekten en çok zevk aldığı oda, çocuk odasıdır.

Görebildiğim kadarıyla, bu noktada ebeveynlerin iki temel motivasyonu var. İlkini kestirmek zor değil! Çocuklarını mutlu etmek. İkincisi biraz daha zihin antrenmanı, biraz daha deneyim istiyor. Benim tecrübemde bu, ailelerine has dokuyu, atmosferi çocuklarının odalarına da taşımak. Hangi motivasyonla olursa olsun, anne babaların çocukları için bir yaşam alanı tasarlaması harika bir şey! Bu yüzden, bu ay, ailenizin tüm üyelerini memnun edecek bir mekân tasarlamanız için birkaç küçük ipucu vereceğim.

Önce Alan Seçimi

Genellikle iki ya da üç yatak odalı evlerde yaşıyoruz ve odaların en küçüğünü çocuklarımız için ayırıyoruz. Bu kesinlikle bir dezavantaj; ama korktuğunuz kadar büyük bir handikap değil. Yeter ki projemizi alana uygun bir şekilde tasarlayabilelim. Aksi takdirde mutluluk motivasyonuyla çıktığınız bu yolculuk, odaya sığdıramadığınız mobilyaların oluşturduğu hayal kırıklığıyla son bulabilir. Ölçülerinizi aklınızdan çıkarmadan yaptığımız bir alışveriş deneyimi, işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Sonra Renk Seçimi

Renk seçimini, alanı ve ışık imkânlarını göz önünde bulundurarak yapmalısınız. Doğru renk tercihi, doğru dekorasyonun anahtarıdır. Çocuk odası söz konusu olduğunda hedefiniz, çocuğunuz için rahatlatıcı bir atmosfer oluşturmak olmalıdır. Bunu temin etmek için yumuşak toprak tonlarından, pastel renklerden ya da sakinleştirici mavi ve yeşillerden yararlanabilirsiniz.

Duvarları Konuşturun

Sanat eserleri, çocuklarınızı İslami değerlerle tanıştırmanın etkili bir yoludur. Yatağının başucuna asılmış çerçeveli bir Kur’an-ı Kerim ayeti ya da hadîs-i şerif, çocuğunuzun merakını kamçılayarak size tatlı bir sohbetin kapısını aralayabilir. Aynı şekilde göze çarpan bir yere yerleştireceğiniz esmâ-i hüsnâ levhası, küçüğünüzün Allah’ın isimlerini öğrenmesini hızlandırabilir.

Baş Köşeye Kitaplık

Ciğerparelerimizin sıkı birer okur olarak yetişmesi, hepimizin arzusudur. Kitap sevgisini yerleştirmenin yollarından biri de odalarını planlarken, en güzel köşeyi çocuklarınızın kitaplıklarına ayırmaktır. Küçük de olsa çocuğunuzun yaşına uygun kitaplarla dolu bir kitaplığı tasarım planınıza mutlaka dahil etmelisiniz. Yatmadan önce bu kitaplıktan alarak okuyacağınız hikâyeler, onlara aşılayacağınız değerler için harika fırsatlardır.

Minik Mescitler

Odanın imkânları dahilinde, dua ve tefekkür için özel bir alan ayırmak da oldukça parlak bir fikirdir. Mini mini bir seccade, sevimli bir kıble pusulası, rengarenk bir tespih, takke ya da başörtüsü, çocuğunuzun ibadetin önemini kavramasına yardımcı olabilir. Oluşturduğunuz bu sakin ve davetkâr köşeler, çocuklarınıza günlük ibadetlerini hatırlatmanın nezaketli bir yoldur.

Aile Mirasına Yer Açın

Odaya aile geçmişinizden ve kültürünüzden ögeler eklemek, çocuğunuzda aidiyet duygusu oluşmasına katkı sağlayacaktır. Geniş ailenizin yer aldığı bir fotoğraf karesi, memleket hatırası bir seramik ya da nine yadigarı bir kilim çocuğunuzda aidiyet duygusu oluşturabilir.

Zaman Makinaları

Komidinlerden birinin üstüne yerleştireceğiniz “Ayine TV” benzeri bir namaz saati hem çocuğunuzun kulağını ezanlarla dolduracak hem de namaz vakitlerini, mübarek gün ve geceleri öğrenmesine yardımcı olacaktır. Bu yöntemle çocuğunuzun zaman yönetimi konusunda bilinçlenmesini de sağlayabilirsiniz.

Son Söz

Bütün bunlardan çok daha önemli bir şey varsa o da dekorasyon sürecine çocuğunuzu dahil etmektir. Odalarının boyanacağı rengi, çerçevelenecek aile fotoğrafını, dua edilecek seccadeyi seçmelerine izin verin. Bu, çocuğunuzun, odanın kendisine ait ve özel bir alan olduğunu hissetmesini sağlayacaktır. Çocuğunuzda bu duyguları oluşturabilirseniz, o odayı sadece yorgun bedenlerini dinlendirdikleri değil aynı zamanda sevgi dolu kalplerini ve tertemiz ruhlarını besledikleri bir alana çevirebilirsiniz.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar