Dünyanın en çok ziyaret edilen sitesi 

Teknoloji çağı ile birlikte internet, yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Telefonla, bilgisayarla, hatta akıllı saatle bile her gün bu mecrayı ziyaret ediyoruz. İnternet deyince aklımıza ilk gelen kelime ise şüphesiz Google. Dünyanın en çok ziyaret edilen sitesi unvanını yıllardır kimseye kaptırmayan Google, aynı zamanda yüzde 92,1 oranla en çok kullanılan arama motoru.

HAZIRLAYAN: ÖMER GÖNÜLALAN

Google’ı kuran ise iki kafadar; Larry Page ve Sergey Brin. Page, lisans eğitimini Michigan, Brin ise Marryland Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamladı. İkilinin yolları Standford Üniversitesi’ndeki yüksek lisans programında kesişti. 

Page ve Brin, internette karşımıza çıkan en popüler sonucun çoğu zaman en yararlı olacağı sonucuna varınca, Google’ın da temeli atılmış oldu. İkili 1998 yılında sonuçları, sayfaların popülerliğine göre listeleyen bir arama motoru kurdu. Doktoralarını yarıda bırakıp şirket üzerine yoğunlaşan kafadarlar, bugün 1 trilyon 538 milyar dolar değerindeki internet devini ortaya çıkardı.  

Ancak, Google’ın başarısı sadece arama motoru ile sınırlı kalmadı. 2005 yılında telefon ve tablet işletim sistemi Android Inc. Şirketi Google’ın bünyesine katıldı. 2006 yılında dünyanın bir numaralı video paylaşım sitesi Youtube, Google tarafından satın alındı. Page ve Brin, yaptıkları yatırımlarla Gmail’den Google Haritalar’a, Google Çeviri’den Google Haberler’e kadar birçok uygulama ile Google’ı vazgeçilmez yaptılar. 

Yönetimi genç yaşta bıraktılar  

Google, öylesine devasa bir hale geldi ki, artık bu isim şirketi tanımlamak için yetersiz kalıyordu. 2015 yılında Page ve Sergey Brin, Google başta olmak üzere tüm şirketleri Alphabet adlı çatı bir şirketin altında birleştirdi. Page, Alphabet’in CEO görevini üstlenirken, Brin ise başkanlık görevini yürüttü. Ancak 2019 yılında, herkesi şok eden bir kararla bu ikili, görevlerinden ayrıldıklarını duyurdular. İkili yönetim kurulundaki görevleri ve ortaklıkları devam etmek üzere şirketin dümenini Hint kökenli Sundar Pichai’ye teslim ettiler. 

BAŞARILARI TESADÜF MÜ? 

Peki, Page ve Brin’in başarıları tesadüf mü? Pek öyle gözükmüyor. İkisi de akademisyen aileden geliyor. Brin’in babası Mikhail Brin Sovyetler Birliği’nden Amerika’ya göç eden Yahudi asıllı bir Matematik Profesörü. Annesi Eugenia Brin ise Amerika Uzay Ajansı NASA’da çalışan bir araştırmacı. 

Page’in ailesi ise zaten bilgisayar sektöründen. Babası Profesör Carl Page, bilgisayar mühendisi. Ama Baba Page’in en önemli yanı ise, yapay zekânın öncülerinden birisi olması. Page’in annesi Gloria Page de aynı şekilde, Lyman Briggs College bünyesinde görev yapan bir bilgisayar programcısıydı. 

GOOGOL YANLIŞI! 

Google’ın ismi, Googol matematiksel teriminin gramatik olarak yanlış yazılması sonucu ortaya çıktı. Şirkete isim olarak, internet üzerindeki milyarlarca veriye atıfta bulunmak üzere 10 üzeri 100 anlamındaki ‘Googol’ ismi seçildi. Ancak yanlış bir yazım sonucu sitenin ismi Google olarak kaldı. Google’ın ilk ismi ise Back Rub. 

Teknoloji dünyasından 

Satılan araçların yarısı 10 yıl içinde elektrikli olacak! 

Norveç Merkezli DNV şirketi her yıl yayınladığı geleceğe yönelik temel öngörülerini yayımladı. Şirket, 2032 yılına kadar satılan tüm araçların yarısının elektrikli araç olacağını öngörüyor. Denizcilik, enerji sistemleri, değerlendirme ve belgelendirme alanlarında hizmet veren DNV şirketi, bazı bölgelerde elektronik altyapı nedeniyle zorluklar yaşanacağı uyarısında bulunuyor. DNV, 2050 yılında güneş ve rüzgâr enerjisinin, %69 oranına kadar yükseleceğini belirtti. Fosil enerjinin ise, tüm enerji üretiminin sadece %13’ünü temsil etmesi öngörülüyor. 

Teknoloji severler Black Friday’ı bekliyor 

Alışveriş tutkunlarının sabırsızlıkla beklediği Black Friday’e günler kaldı. Başta teknoloji olmak üzere birçok sektörde yüzde 80’e varan indirimlerin yapıldığı Black Friday günü bu yıl 26 Kasım tarihine denk geliyor. Bir çok marka bu tarihe özel indirimler yapıyor.  Alışveriş severler ise bu büyük indirim fırsatlarını kaçırmamak için kilometrelerce uzayan kuyruklar oluşturuyor. Neredeyse her yıl teknoloji mağazalarındaki izdiham görüntüleri ve indirimli ürünleri kapma kavgaları ise Black Friday günü için artık sıradanlaştı. 

Muhteşem Cuma 

Amerika  Birleşik Devletleri’nde Şükran Günü’nden sonra gelen ilk cuma günü Black Friday olarak adlandırılıyor. 1932 yılından itibaren kutlanan bu alışveriş çılgınlığı, Noel alışveriş sezonunun da başlangıcı. Son yıllarda özellikle teknoloji markaları ve online alışveriş siteleri ile Türkiye’de de Black Friday moda hale geldi. Ancak tek bir farkla! Müslümanlar için cuma gününün kutsal olması sebebiyle Türkçe’de ‘Siyah Cuma’ anlamındaki Black Friday yerine Muhteşem Cuma ya da Efsane Cuma gibi alternatif isimler kullanılıyor. 

Günlük Yaşamımızı Kolaylaştıracak Uygulamalar 

Pratik Yemek Yapma Rehberi: EpIcurIous 

Yemek uygulamaları son zamanlarda çok popüler. Epicurious uygulamasının ise farklı bir hizmeti var. Mutfağınızdaki malzemelere göre yemek yapma imkanı tanıyan uygulamadan  pek çok yemek tarifine de ulaşabilir, farklı mutfakların yemeklerini de keşfedebilirsiniz. 

Memorado ile hafızanızı güçlendirin 

Memorado, içerisinde oldukça fazla egzersiz bulunan bir zeka geliştirme uygulaması. “Güçlü Beyin. Güçlü Hayat.” mottosuyla kullanıcılarının beyin kaslarını güçlendirmelerine yardımcı olan uygulamada, kendi becerilerinize göre kişiselleştirilmiş oyunlar da bulunuyor. Uygulama, istatistiksel gelişiminizi takip imkanı da sunuyor. 

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar