Dünyanın En Değerlisi: Teknoloji

Dünyanın en değerli 100 markasının yer aldığı Best Global Brands 2022 listesinin ilk beş sırasını teknoloji şirketleri kimseye kaptırmadı.

Milenyum çağının başlangıcı olarak hafızalara kazındı 2000 yılı. Milenyumda yaşanan değişim ve dönüşümlerin en büyükleri teknoloji alanında oldu şüphesiz. 2000’lerin başından itibaren dur durak bilmeden ilerleyen teknoloji, artık hayatımızın her alanında.
Akıllı telefonlar, bilgisayarlar, ev teknolojileri, robotlar derken yapay zekâ teknolojisi vb. ile çoktan bir başka boyuta geçti. Şüphesiz insanlığın faydası için ama faydanın büyüğünü teknoloji şirketlerinin sağladığı da bir gerçek…

En Değerli Şirket…

Geçtiğimiz günlerde önemli marka danışmanlık şirketlerinden Interbrand, dünyanın en değerli 100 markasını açıkladı. Teknolojiden medyaya, otomotivden giyime 15 farklı sektörden oluşan dünyanın en değerli markalarının yer aldığı Best Global Brands 2022 listesinde ilk beş sırayı teknoloji şirketleri kimseye kaptırmadı.
Marka değerini geçen yıla oranla yüzde 18 artırarak 482,2 milyar dolara yükselten ve on yıldır listede yer alan ABD merkezli teknoloji şirketi Apple, bu yıl da listenin ilk sırasına adını yazdırdı. İlk üçte yer alan firmaların değişmediği listede Apple’ı 278,3 milyar dolar ile Microsoft ve 274,8 milyar dolar ile Amazon takip etti. Dördüncü sırada ise değerini geçen yılara göre yüzde 28 artırarak 251 milyar dolara yükselten Google bulunuyor. 5. sırada 87 milyar dolarla Samsung buluyor. Burada dikkat çeken ayrıntı marka değerinin üç hanelilerden artık iki hanelilere düşüyor olması.

Teknoloji Dünyasından
Netflix’te Reklamlı Üyelik Dönemi Başladı

2022’de çok fazla abone kaybeden dijital yayın platformu Netflix, yeni bir uygulamaya gidiyor. Şirket yeniden yapılanma çerçevesinde reklamlı üyelik paketini hayata geçireceğini duyurdu. Reklamlı Netflix paketi ilk olarak 12 farklı ülkede kullanıma sunuldu. “Basic with Ads” adlı paket şimdilik Avusturalya, Brezilya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Güney Kore, Meksika, İspanya, Birleşik Krallık ve ABD’de satın alınabilecek. Paketin ilerleyen zamanlarda daha fazla ülkede kullanıcıların hizmetine sunulması bekleniyor.

Mavi Tik Artık 20 Dolar

Elon Musk’ın 40 Milyar dolara Twitter’ı satın aldığını duyurmuş ve sormuştuk: “Sizce Musk, Twitter’ın kilidini açabilecek mi?” Ancak bir süre sonra Twitter’ı almaktan vazgeçtiğini duyurmuştu. Geçtiğimiz ekim ayında Twitter’ı satın aldığını açıklayan Musk, ilk iş olarak kendini “tek yönetici” yaptı. Twitter’ın yeni “sahibi” artık “mavi tik” için 20 dolar istiyor.

Hayatımızı Kokaylaştıran Uygulamalar

JustWatch neyi nerede izleyebileceğinizi söyleyen bir uygulama. Yüzüklerin Efendisi dizisinin nerede yayınlandığını, Stranger Things’in yeni sezonunun ne zaman geleceğini veya The Witcher’ın Netflix’te yayınlanıp yayınlanmayacağını merak ediyorsanız JustWatch size göre.

Kindle‘ınız yok diye endişelenmeyin! Ücretsiz Kindle uygulamasıyla akıllı telefon veya tabletinizi bir Kindle yapabilirsiniz. Kindle’ınız için Amazon’dan satın aldığınız e-kitaplar (anlatım içerenler bile) uygulamanızda otomatik olarak görünecektir. En çok satanlardan klasiklere Amazon’un mağazasında 900 binden fazla kitap var.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar