2022’de Tesla’dan Çok Sattı: Çinli Araç Devi Türkiye Pazarına Giriyor!

Yerli araba maceramız hayli eski ve karmaşık! 1961’de üretilerek Türkiye’nin yerli otomobil macerasını başlatan Devrim, yollarda kalınca sonrasını pek getirememişiz. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından ilk kez 2019’da tanıtılan ve hâlen üretilmekte olan elektrikli otomobil de maalesef henüz yollara çıkamadı. Ancak Çinli iki otomobil devi, yakın zamanda Türkiye pazarına gireceğini çoktan duyurdu bile!

Avrupa pazarına göz diken Çinli otomobil üreticileri bir geçiş olarak gördükleri Türkiye’ye girme kararı almış gözüküyor. 14 yıldır Toyota’nın, 8 yıldır da Lexus’un Türkiye distribütörlüğünü yürüten ALJ Türkiye, dünyanın önde gelen elektrikli araç ve batarya üreticilerinden BYD’nin (Build Your Dreams) elektrikli araçlarının Türkiye distribütörlüğü için de niyet mektubunu imzaladı.

2022 ilk çeyrekte dünyada en çok satan elektrikli otomobil Tesla’nın Model Y’si olsa da (185 bin 522 adet) Çin merkezli BYD listeye 5 farklı modeliyle girmeyi başarmıştı. Bakalım Chery ve BYD Auto’nun Türkiye macerası nasıl olacak?

Kısa Kısa BYD
  • BYD Auto 2003 yılında kuruldu
  • Beş yıl sonra şarj edilebilir ilk hibrit aracını tanıttı
  • Hibrit modeli BYD F3, 2009 ve 2010’da Çin’de en çok satan sedan tipi otomobil oldu
  • 2016’da dünyanın üçüncü büyük elektrikli araç üreticisi hâline geldi
  • 2022’de (Ocak-Kasım) toplam 1,62 milyon araç sattı
Bing’ten sonra Windows’a da ChatGPT geliyor!

Microsoft, ChatGPT destekli arama motoru Bing’in, yeni Windows 11 güncellemesiyle, doğrudan görev çubuğuna eklendiğini duyurdu. Microsoft daha önce ChatGPT’yi Bing’e eklemiş ve 1 milyondan fazla kullanıcı tarafından denenen yeni Bing, birkaç haftada 13 yılda bulamadığı ilgiye mazhar olmuştu. Dedikodulara bakılırsa arama motoru-yapay zekâ birlikteliğinin tek amacı, tahtını Google’a kaptıran Windows Explorer’ın itibarını geri kazanmak istemesi. Yenilik şimdilik herkese açık değil. Fakat şanslıysanız adınızı bekleme listesine yazdırabilirsiniz.

Teknoloji Dünyasından

NOKIA, 60 Yıllık Logosunu Değiştirdi

Bir zamanların efsane cep telefonu üreticisi Nokia, hafızalara kazınan 60 yıllık logosunu değiştirdi. Yeni logo da “NOKIA” yazısını içeriyor; fakat daha modern bir yazı stiliyle ve beyaz olarak! Finlandiya merkezli teknoloji şirketi, cep telefonu piyasasında yaşanan değişime ayak uyduramamış ve pazar payını zamanla kaybetmişti. Ardından bir dizi değişikliğe giden şirket Android telefonlar üretmeye başlamıştı.

Facebook ve Instagram’a Mavi Tik Geliyor

Facebook ve Instagram da “mavi tik” uygulamasına geçeceğini duyurdu. İki markayı da bünyesinde barındıran Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, kullanıcıların ücret karşılığında “doğrulanmış profil” alabileceklerini açıkladı. “Meta Verified” olarak adlandırılacak “mavi tik”e sahip kullanıcılar, hesaplarını koruma altına almanın yanı sıra, müşteri destek ekibiyle de doğrudan iletişim kurabilecek.

Hayatımızı Kolaylaştıran Uygulamalar

Akut Güvendeyim: AKUT arama-kurtarma derneği; acil durumlarda sevdiklerinize güvende olduğunuzu bildirmenizi sağlayacak bir uygulama geliştirdi: AKUT Güvendeyim! Uygulama, afet anında güvendeyim butonuna basmanız hâlinde sisteme eklediğiniz telefon numarasına tahmini konumunuzla birlikte güvende olduğunuza dair bir mesaj gönderiyor.

Android Deprem Uyarı Sistemi: Google, Android Deprem Uyarı Sistemi’ni geliştirerek depremleri algılayıp Android kullanıcılarına uyarı gönderen bir hizmeti ücretsiz kullanıma sundu. Uygulama 4,5 ve üzeri ölçekteki depremleri “Farkında Ol” ve “Harekete Geç” uyarıları ile bildiriyor. Bunun için cihaz konumunun ve “Deprem Uyarıları”nın açık olması gerekiyor.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar