Az Kıyafet Çok Kombin: Kapsül Gardırop

Kapsül gardırop kavramı ilk kez yetmişli yıllarda kullanılmış olsa da son zamanların trend uygulamalarından biri oldu. Sizce de artık modanın söylediğini değil, kendimize yakışanı ve sürdürülebilir olan kıyafetleri seçmenin zamanı gelmedi mi?

Sizin de dışarı çıkmanız gerektiğinde gardırobu açıp bir süre bakındıktan sonra, “Giyeceğim hiçbir şey yok!” diye yakındığınız oldu mu? Dolapta onlarca kıyafet asılı duruyorken hâlâ ne giyeceğinizi bilemiyorsanız, her sezon yeni kıyafet almanıza rağmen bir türlü kıyafet alımının önüne geçemiyor ve kendi tarzınızı bulamıyorsanız tam yerine geldiniz. Size harika bir önerim var: Kapsül gardırop!

Kapsül Gardırop Nedir?

Kapsül gardırop, birbiri ile fonksiyonel olarak rahatça kombinlenebilen, modası geçmeyen giysilerden oluşan bir seçkidir diyebiliriz. Bu seçkiye gömlekler, bluzlar, pantolonlar, etekler, trençkotlar, mantolar, kabanlar, ayakkabılar, şapka ve şal gibi aksesuarlar da dahildir ve bu kıyafetlerin çoğu birbiriyle uyumludur!

Kapsül gardırop tanımı ilk kez yetmişli yıllarda kullanılmış olsa da son zamanların trend uygulamalarından birisi hâline geldi. Yoğun iş hayatı, artan pahalılık, hızlı yaşamlar doğal olarak kıyafet seçimlerimizi de etkiliyor. Artık modanın söylediğini değil, kendimize yakışanı ve sürdürülebilir olan kıyafetleri seçmenin zamanı geldi de geçiyor bile.

Kapsül Gardırop Ne İşe Yarar?

Kapsül dolabın faydalarından birkaçını şöyle sıralayabiliriz:

1. Zamandan Tasarruf

Dolabınızdaki kıyafetleri seçerken zamandan tasarruf edebilirsiniz. Evden çıkarken uzun süre düşünmeden ve strese girmeden seçim yapmanız mümkün. Ayrıca alışveriş merkezlerinde uzun saatler harcamanızı da önler.

2. Paradan Tasarruf

Tüm sezon yeterli kıyafetiniz olunca daha fazla kıyafet almaya ihtiyaç duymazsınız. Bu da paranızın cebinizde kalması anlamına gelir. Böylelikle israfı da önlemiş olursunuz.

3. Stilini Oluşturma

Kapsül gardırobunuzu hazırlarken aynı zamanda kendi stilinizi de oluşturmuş olacaksınız. En çok hangi renkleri seviyorsunuz? Hangi parçaların içinde kendinizi daha rahat ve özgür hissediyorsunuz? Bu soruların cevaplarını bulacaksınız.

Kapsül gardırop tamamen size yetecek ana parçalardan oluşuyor ve bu daha minimal giyinmenizi sağlıyor. Unutmadan belirteyim, dolabınızın kapsül gardırop olabilmesi için ana parçalarınızın 30-40 parçayı geçmemesi gerekiyor. Bu sayıya iç çamaşırları, ev içinde giyilen günlük giysiler, çoraplar, spor giysileri ve pijamalar dahil değil!

Hangi Kıyafetleri Seçmeliyim?

Kapsül dolabın bir faydası da size çok düşünmeden giyinme fırsatı vermesi. Örneğin günlük kullanım için kot pantolonlar ve tek renk tişörtler tercih etmeniz işinizi kolaylaştırabilir.

Tamam ben de bir kapsül dolap oluşturacağım ama hangi kıyafetler kalmalı hangileri gitmeli diyorsanız işte size birkaç ipucu. Aşağıdaki tanımlara uyan kıyafetler, adayı ilk önce terk edebilirler:

 • Zamana uygun olmayan ve bir daha giymeyi düşünmedikleriniz
 • Sosyal hayatınızda kullanmamayı tercih ettikleriniz
 • İş ortamınıza uyum sağlamayan parçalar
 • Vücut şeklinize uymayan; örneğin sizi daha kısa ya da kilolu gösterdiği için giymekten çekindikleriniz
 • Artık size küçük yahut büyük, dar ya da geniş gelenler
 • Şimdiki stilinize uyum sağlamayanlar

Benden söylemesi, yukarıdaki başlıklara giren kıyafetler “Belki bir gün kullanırım.” mantığıyla gardırobunuzda yer kaplıyordur ama hiçbir zaman giyilmeyeceklerdir.

Bunların dışında neler kalacak derseniz; aşağıdakilerin gardırobunuzun temel parçalarını oluşturmayı hak ettiğini söyleyebiliriz:

 • Pek çok kıyafetle kombinlenler
 • En azından iki sezon boyunca kullanabilecekleriniz
 • Giymekten keyif aldıklarınız
 • Size yakıştığını düşündükleriniz
 • İş hayatında giymeniz gerekenler
 • Stilinize uygun kıyafetler
Gelelim Dolabı Oluşturmaya

Öncelikle elinize bir kalem kâğıt alın ve dolabınızdaki kıyafetleri tek tek kategorilere ayırın. Örneğin; siyah ceket, keten gömlek, gri etek gibi. Bu listeden sonra kıyafetlerinizi sınıflandırın:

 • Kıyafeti daha önce kullandınız mı?
 • Ne sıklıkla kullandınız?
 • Bu kıyafet dolabınızda olmasa ne olur?
 • Kıyafetinizin rengi diğerleri ile kombin yapmaya uygun mu?

Bu sorulara vereceğiniz yanıtlara göre kendi renk skalanızı belirleyip kıyafetlerinizi eleyebilirsiniz. İşinizi kolaylaştırmak için kendinize bir ya da iki ana renk belirleyebilirsiniz. Daha sonra bu ana renklere uygun olan üç-dört adet yan renk seçerek gardırobunuzda uyumu yakalamanız mümkün.

Bir Kapsül Gardırop Örneği

Herkesin giyim tarzı farklıdır. Bu yüzden dolabınızın ana unsurlarının, “Bu mutlaka olmalı!” dediğiniz parçalardan oluşması gerekir. Örneğin manto, kaban ya da ayakkabılar…

Dolabınızda her kıyafetin altına uygun olabilecek siyah bir bot ya da beyaz bir spor ayakkabı bulundurabilirsiniz. Bunun dışında siyah bir kaban ya da devetüyü bir trençkot da her zaman kurtarıcı parçanız olacaktır. Tüm renklerle olabilecek beyaz bir gömlek hem kadınlar hem de erkekler için sık kullanılabilecek bir parçadır. Erkeklerin genel olarak iş ortamında ya da özel günlerde kullanmaları için takım elbiseye ihtiyaçları oluyor.

Tekrara düşmek istemiyorsanız size bir bilgi: Dört farklı renk takım elbise ve dört farklı gömlek ile 70 farklı kombin yapabilirsiniz. Önemli olan takım elbiselerin ve gömleklerin birbirleri arasındaki renk uyumudur.

Elenen Kıyafetleri Ne Yapalım?

Gardırobunuzdan çıkan kıyafetlerin çoğu muhtemelen oldukça yeni ve hâlâ kullanılabilir durumdadır. Bu yüzden bunları sevdiklerinize verebilir, bir hayır kurumuna bağışlayabilir ya da çeşitli ikinci el uygulamalarından satarak bu durumu kârlı bir alışverişe çevirebilirsiniz.

Unutmayalım ki giymediğimiz her kıyafet bizim için yükten başka bir şey değil! Dolabımızı ve en önemlisi zihnimizi boş yere meşgul eder. Bize yük gelen bu kıyafetler, belki de bir başkasının ihtiyacıdır. O ihtiyacı karşılamak da her zaman insana çok iyi hissettirir.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar