Kimse beni dinlemiyor

Sayın Dr. Deva, 40 yaşındayım ve üç çocuk babasıyım. Ne arkadaşlarıma ne de çocuklarıma söylediklerimin yeterince etkili olmadığını düşünüyorum. Söylediklerimin daha etkili olması için bana neler önerirsiniz? (Rumuz: Makes)

Dr. Deva

Sayın Makes, öncelikle belirtmeliyim ki kişiler üzerinde etkili olmak; aceleye getirilmemesi, zamana yayılması gereken bir süreçtir. İnsanlar arası ilişkilerde etkili olabilmek için lüzumlu olan iki temel unsurun, güven ve sevgi olduğu konusunda hemen herkes hemfikirdir. Konumunuz, eğitiminiz, statünüz ne olursa olsun, size güvenmeyen, sevgi ve saygı duymayan muhataplarınızın üzerinde bir etkiniz olmayacaktır. İletişim kurduğunuz kişi arkadaşınız, dostunuz, müşteriniz; hatta eşiniz ve çocuğunuz olsa da bu durum değişmeyecektir. Sevgiyi, saygıyı ve dolayısıyla güveni tesis ettiğinizde, etki alanınız da genişleyecek ve söyledikleriniz karşınızdaki kişilerde yankı bulmaya başlayacaktır. Sözlerime, konuyla doğrudan ilgili olduğunu düşündüğüm bir ayetle devam etmek istiyorum. Rûm suresinin yirmi birinci ayetinde cenabıhak, “Kendileri ile sükûn bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.” buyuruyor.

Sükun, Sevgi ve Merhamet

Dikkat ederseniz bu ayette sırasıyla sükûn, sevgi ve merhamet kelimeleri zikrediliyor. Sükûn güvene bağlıdır; güven olmadan sükûna erilmez. Bizlerin yapması gereken de önce muhataplarımızda güven tesis etmek, daha sonra bir sükûnet sağlamak ve nihayet kendimizi sevdirmektir. Elbette karşımızdakine sevgi ve saygı duymak da en az kendimizi sevdirmek kadar önemlidir. Karşılıklı bu muhabbet sağlandıktan sonra, rahmet gelecek ve tesirin ilk adımı atılmış olacaktır.

Örneği sizden verelim. Çocuklarınız sizde huzur bulurlarsa size güvenecekler daha sonra da sizi sevip söylediklerinize önem vereceklerdir. Bu da ifadelerinizin havada kalmamasını ve daha etkili olmasını temin edecektir. Bu köprü kurulduktan sonra mesajlarınız yerine daha hızlı ulaşacak ve daha etkili olacaktır.

Temsilin Gücüne Inanın

Diğer bir önemli mesele de “hâl dili” yani temsildir. Her konuda olduğu gibi bu konu da da Peygamber Efendimizi rehber almalı ve temsili, tebliğin önünde tutmaya çalışmalıyız. Hedeflediğimiz tesiri, en az sözlerimiz kadar, hatta belki de ondan daha fazla davranışlarımızla kazanmaya gayret etmeliyiz. Bunun ne kadar etkili olduğunu kendi çocukluğumdan bir örnekle anlatmaya çalışayım. Annem tahiyyatta uzun uzun oturur, samimiyetle dua ederdi. Onun o hâli beni çok etkiler, daha onun söylemesine fırsat bırakmadan kalkar ben de namazımı kılardım. Üzerinden elli yıl geçmiş olmasına rağmen bugün hâlâ bu hatırayı tatlı bir hüzünle hatırlarım.

Hâl, hareket ve davranışlarımızdaki samimiyet, hemen her türlü iletişimde oldukça etkilidir. Huzuru tesis edip sevgiyi besleyerek, temsile önem verip güveni sağlayarak çok daha etkili bir biçimde iletişim kurabiliriz.

Sözlerinizi daha etkili hâle getirecek 4 yöntem

1- Duygusal Bağ Kurun: İnsanların duygusal bir bağ kurmasını sağlayacak ifadeler kullanın.

2- Hedef Kitlenizi Tanıyın: Hedef kitlenizin ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına uygun sözler kullanarak etkileme şansınızı artırın.

3- Net ve Açık Olun: Mesajınız açık olmasına gayret edin. Net ifadeler kullandığınızda muhatabınız sizi daha iyi anlar.

4- Samimi Davranın: Kendi deneyimlerinizi paylaşarak ve doğal bir dil kullanarak samimiyetinizi artırın.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar