Çocuklar için dikkat geliştiren oyunlar

Çocuklar artık sokakta oynamıyor. Onlar için oyun ya elindeki telefonda ya evindeki konsolda. Peki, çocuğunuzun ekran başında geçirdiği zamanı faydalı hâle getirmeye ne dersiniz? Sizler için çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlayan oyunlardan bazılarını derledik…

Kenan Kalecik

Her çocuk oyun oynar, oynamayı sever, oynamalı da… Fakat hayatın her alanında yaşanan teknolojik değişim, çocukların oyun anlayışını da etkiledi. Gel gelelim uzmanlar çocukların bilgisayar, telefon, tablet ya da oyun konsolları ile çok fazla zaman geçirmesini tavsiye etmiyor. Yasaklamak da kısıtlamak da çözüm olmuyor. Geriye tek bir çare kalıyor: Yasaklamak yerine faydalı hâle getirmek… Çocukların zihinsel, odaklanma ve dikkat gelişimini destekleyen faydalı oyunlardan bazılarını derledik…

SAYILARI SEVENLERE SUDOKU

Çocuğunuzun eline bir sudoku bulmaca verip çömesini isteseniz, ilgisini çekmekte zorlanabilirsiniz. Ama tablet veya telefon bunu başarmanız daha kolay olabilir… Üstelik birlikte oynamak isteyeceğinizi söyleyerek onun motivasyonunu da artırabilirsiniz. 4 yaşından itibaren çocukların oynayabileceği sudoku.com adlı uygulamada Türkçe dahil 20 dil seçeneği var. Zorluk derecesinin seçilebildiği uygulamada, tıpkı kâğıt bulmacalarda olduğu gibi ihtimal sayıları boş karenin kenarına not alma imkânı sunuyor. Nevbahar derginizin arka sayfasında da her ay kolaydan zora sudokular bulabileceğinizi de hatırlatalım.

UNO! TEK KART…

Uno’yu evinizde yere oturup ya da bir masanın etrafında oynamak elbette daha zevkli… Fakat ara sıra çocuğunuzla birlikte telefonda da oynayabilirsiniz. Böylelikle telefon başında geçen süreyi faydalı bir hâle dönüştürmüş olursunuz. Bu kart oyununda çok fazla kural var. Renkli sayılar, yön değiştiren kartlar ve çocukların çok sevdiği jokerler…

DİKKATİMİZİ TOPLUYORUZ!

MentalUp: Eğitici Zekâ Oyunları ile çocuğunuzun zihinsel ve fiziksel potansiyelini etkili kullanmasına yardımcı olabilirisiniz. Uygulamada 150’den fazla beyin egzersizi, 200’den fazla spor hareketi var. Hafıza oyunları ile çocuğunuzun öğrenme kabiliyetini geliştirebilir, dikkat egzersizleri sayesinde dikkat dağınıklığı veya bozukluğu olan çocuğunuzun daha iyi odaklanmasını sağlayabilirsiniz. Ücretsiz denenebilen uygulamanın tam sürümü için kullanıcılar ücret ödemek zorunda… Türkçe, İngilizce, Almanca, İspanyolca ve Portekizce dil seçenekleri bulunuyor.

BEYNİNİ ÇALIŞTIR, CEVABI BUL…

Brain Test: Zekâ oyunları, meraklı çocuklar için basitten karmaşığa birçok oyunu sunuyor. Çocuğunuz zekâ testlerini ve oyunlarını seviyor, akıl oyunları ve bulmacalarından hoşlanıyorsa bu ücretsiz oyun tam ona göre. Oyunlar bir yandan düşündürürken diğer yandan güldürmeyi de ihmal etmiyor. Üstelik internet olmadan da oynanabiliyor.

WhatsApp’a da Mavi Tik Geliyor

Popüler mesajlaşma uygulaması, yeni özellikler duyurmaya devam ediyor. Meta’nın sahibi Mark Zuckerberg, yaptığı duyuruyla doğrulanmış mavi tik uygulamasının yakın zamanda WhatsApp’a da geleceğini belirtti. Daha önce sadece tanınmış hesap, kişi veya markalara verilen Meta Verified, bir süre önce Instagram ve Facebook kullanıcıları tarafından ücret karşılığı satın alınabilir hâle gelmişti. Zuckerberg, yakında özelliğin WhatsApp kullanan işletmelere de geleceğini belirtti.

ALIŞVERİŞ ÖZELLİĞİ TEST AŞAMASINDA

Facebook’un sahibi olan Meta çatısı altında olan WhatsApp, kullanıcılara alışveriş deneyimi sunacak Flows adlı yeni bir özelliğin test aşamasında olduğunu duyurdu. Bu yeni özellik hayata geçirilirse WhatsApp, sadece mesajlaşma uygulaması olmaktan çıkacak.

HAYATIMIZI KOLAYLAŞTIRAN UYGULAMALAR
CANVA

Uygulama sayesinde fotoğraflarınızı kolayca düzenleyebilir, video ve görseller tasarlayabilirsiniz. Oluşturacağınız proje taslakları sayesinde görsellerinizde süreklilik sağlayabilirsiniz.

NEVBAHAR

Nevbahar dergisi her ay evinize geliyorsa, dijital aboneliğiniz var demektir. O hâlde hem Apple hem Android cihazlarda derginizi istediğiniz yerde okuyabilirsiniz. Üstelik sadece son sayıyı değil, eski sayıları da…

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar