Çocuğum Konuşmuyor!

Dr. Deva

SORU: Ben 8 yaşında bir kız çocuğu annesiyim. Kızımın belirli ortamlarda iradi olarak konuşmaması uzun zamandır dikkatimi çekiyordu. Geçenlerde YouTube’da “Selective Mutism” üzerine açıklama yapan bir doktora rastladım. Anlattığı örnek vakalardaki çocukların davranışları, kızımın tutumlarına çok benziyordu. Kızım da çok sık görüşmediği kimselerle genellikle konuşmuyor. Sizce endişelenmeli miyim? Bana ne tavsiye edersiniz? (Rumuz: Suskun)

CEVAP

Seçici konuşmazlık İngilizce tanımı ile “Selective Mutism” çocukların normal hayatlarında konuşuyor olmalarına rağmen okul ve oyun gibi sosyal ortamlarda konuşmaması anlamına gelir. Bu konuşmama bazen tek bir sosyal ortamda olabileceği gibi birden fazla ortamda da olabilir. Genelde çocukluk çağında görülen kaygı bozukluğu olarak tarif edilir. Çocuklar belirli kişi ve ortamlarda iletişim kuramazlar veya ciddi derecede iletişimlerini kısıtlarlar. Seçici Mutizm teşhisi konan çocuklar genellikle evde rahat bir şekilde konuşabilirlerken, okul gibi sosyal ortamlarda veya diğer kamusal yerlerde sessiz kalabilirler.

Sosyalleşmesi İçin İmkânlar Oluşturun

Çocuğunuzun ilgi alanlarını iyi gözlemleyip ona göre eğitimlerini ve sosyalleşmesinin artırtılması yerinde olacaktır. Mesela güzel sanatlara ilgili, resim yapmayı seven bir çocuğun bu konuda eğitimleri artırılmalı ve sosyalleşmesi bu alanda sağlanmalıdır, bu alanda sosyalleşme ve konuşma artınca çocuğun diğer derslerine de pozitif etkileri görülecektir.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar