Bir Sevda Şarkısı Söyle Kendi Dilinden

Seyir Defteri
Neva Özgün

Duygularımızı ifade etmede kullandığımız en güçlü araçlardan biri müzik. 1950’lerde Amerika’da doğan “Rock And Roll”, yine Amerika’nın güney eyaletlerinde gelişen ve kökeni Afrika ülkelerinin ruhani törenlerine ve Avrupa ordu bandolarına dayanan caz müzik, rap, pop, klasik, Latin ve diğerleri… Hepsinin kökeni ve dili farklı olsa da dinlerken aynı duyguda buluşabiliyoruz. Fakat ilginç bir nokta var: Müzik evrensel; fakat aşk şarkıları hariç. Yale Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının yürüttüğü araştırmaya göre her insanlar şarkılardaki temaları ayırt edebiliyor; yalnız bir farkla: Aşk şarkıları müstesna.

Moda İkonu
NASIL Daha İNCE GÖRÜNÜRÜM?
Ayraç
HAYATTA KALANLAR
ALEX SCHULMAN

İsveçli yazar Alex Schulman, ebeveynlerine ve dünyaya karşı savunmasız kalan üç kardeşin hikâyesini anlatıyor Hayatta Kalanlar’da.

Bir Söz

Dünyanın bütün nimetleri elinde bile olsa, onları tadabilecek bir ruh gerekir. Çünkü bizi mutlu eden; bir şeyin sahibi olmak değil, tadına varabilmektir. (Michel de Montaigne)

Bir Kelime: HAVSALA


Zihnin bir şeyi kavrama derecesi. Anlayış. Akıl.Kuş kursağı ve mide gibi farklı anlamlara da gelmektedir. “Sür’atle nasıl değişti hâlim / Almaz bunu havsalam hayâlim”
(Abdülhak Hamit Tarhan)

BİR BİLGİ

Japon bilim insanları manolya ağacından yaptıkları uyduyla tarihin en sıra dışı uzay araçlarından birini geliştirdi. LignoSat adı verilen ahşap uydunun Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılan deneylerde çatlamalara karşı daha dayanıklı olduğu tespit edildi. Bu yaz fırlatılması beklenen ahşap uzay aracı, hâlihazırdaki uzay araçlarına çevreci bir alternatif.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar