Bilim, İnsanları Allah’tan Uzaklaştırıyor mu?

Gençler Soruyor!

Sözün başında bilim insanlarının çoğunun deist/ateist olmadığını ifade edelim. Her ne kadar soruda deistlerle ateistler birlikte zikredilmiş olsa da deizm ile ateizm aynı şey değildir. Deistler ideal bir uluhiyet (tanrı) inancına sahip olmasalar da tek Tanrı’nın varlığını kabul ederler. Yakın zamanda yapılan araştırmalar, bilim camiasında teistlerle ateistlerin oranının birbirine çok yakın olduğunu ortaya koymuştur. Buna göre inananların oranı yüzde 33, ateistlerinki ise yüzde 41 civarındadır. 2015 yılında Rice Üniversitesi tarafından Fransa, Hong Kong, Hindistan, Tayvan, Türkiye, ABD ve İngiltere’deki bilim insanları arasında yapılan bir çalışmaya göre ise teist/ateist oranı yüzde 50’ye yüzde 50 dolaylarındadır.

Bilim tarihine göz atıldığında gerek Batılı gerekse Doğulu pek çok inançlı ve dindar bilim insanı olduğu görülecektir. Bu konuda Batı dünyasından birkaç örnek verebiliriz: “Bu harikulade güzel güneş, gezegenler ve gök taşları sistemi ancak çok bilge ve güçlü bir varlığın görüş ve egemenliğinden çıkmış olabilir.” (Isaac Newton)

“Dinsiz bilim topal, bilimsiz din kördür. Bilimle ciddi şekilde uğraşan herkes tabiat kanunlarında bir ruhun, insanlardan daha üstün bir ruhun olduğuna ikna olur. Bu yüzden bilimle uğraşmak, insanı dine götürür.” (Albert Einstein)

“Bilgiyi cehaletten daha makbul gören Tanrı’nın yüce işlerini bilmek, onun bilgeliğini, ihtişamını ve gücünü kavramak, onun yasalarının muhteşem işleyişini takdir etmek muhakkak güzel ve kabul edilebilir bir ibadet biçimidir.” (Kopernik)

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar