Filler kendini korumaya aldı; artık dişsiz doğuyorlar!

İnsanın fillere eziyeti sirklerle bitmiyor maalesef. Yıllardır en büyük problemlerden biri de fildişi avcıları.

HAZIRLAYAN: NEVA ÖZGÜN

Doğal yaşamı koruma derneği Fauna & Flora International (FFI) verileri, sadece Afrika’da kaçak avcıların son 10 yılda kıtadaki fillerin üçte birini yani 144 bin fili öldürdüğünü gösteriyor. Yıllardır fillere yapılan bu işkence öyle trajik bir sonuç doğurdu ki artık filler dişsiz doğuyor. 

Yapılan yeni bir araştırma, Mozambik’in bazı bölgelerinde kontrolsüz fildişi avcılığı sebebiyle bazı fillerin artık diş çıkarmamaya başladığını gösterdi. 

Science dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, Gorongosa Ulusal Parkı’nda daha önce nadir görülen durumun, kontrolsüz fildişi avcılığının türleri yok olmanın eşiğine getirmesi sebebiyle yaygınlaştığı, fillerin kendini korumaya aldığını gösterdi. 

İnsanlarda göz rengi ve kan grubunda olduğu gibi, fillerin de dişlerini ebeveynlerinden miras alıp almayacağı genlere bağlı. Dişsiz filler, şimdiye dek avcıların kurşunlarının hedefi olmadı ve bu da onların üreme ve dişsizliği yavrularına geçirme ihtimalinin artmasına sebep oldu. Araştırmacılar, uzun zamandır sadece dişilerde görülen özelliğin cinsiyetle alakalı olduğundan kuşkulanıyordu. Dişli ve dişsiz fillerin genomları dizilendikten sonra yapılan analizler, eğilimin X kromozomundaki bir mutasyonla bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı. 

İNSAN OLMAK  

ENGİN GEÇTAN 

Kitapların altını çizerek okumayı sevenlerdenseniz bu kitapta bu alışkanlığınızdan vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü kitabın sonuna geldiğinizde her sayfası, her satırı defalarca çizilmiş olabilir. İlk kez yayımlandığı 1983 yılından günümüze halen psikoloji ve psikiyatri alanında kaynak niteliğindeki en temel kitaplardan biri bu eser. Birey-toplum ilişkisini anlatmakla başlayan yazar, anne-baba-çocuk bölümüyle, insanın anne karnından başlayarak yaşadığı travmaları, bilinçaltına kaydettiği gözlem ve olayları o kadar akıcı bir dille anlatıyor ki, bilinçaltınızdaki perde birden aralanıyor. Sonrasında insanın korkuları, kaygıları, öfkeleri, sorumluluktan kaçışları, yaşadığı değersizlik duygusu tek tek gözler önüne seriliyor. Ardından tüm zamanların en önemli sorunu, evlilikte yaşanan ilişkiler konusu her iki taraf açısından uzun uzun anlatılıyor. Ve son olarak yaşam ve ölüm kavramlarını irdeledikten sonra ‘kendini yaşamak’ bölümüyle yazar son noktayı koyuyor. 

Beyaz perde 

Yön.: Steven Spielberg / Oy.: Meryl Streep, Tom Hanks 

İNSAN OLMAK  

Amerikan Hükümeti Vietnam’da gereksiz bir savaş sürdürmekte ve onlarca Amerikalının ölümüne sebep olmaktadır. Bunu da sürekli olarak halka yalan söyleyerek, onları savaşmanın gerekli olduğuna inandırarak yapmaktadır. Fakat bir sabah, Vietnam savaş gözlemcisi Daniel Ellsberg’in savaşın korkunç yüzünü anlatan çok gizli araştırmayı basına sızdırmasıyla tüm gerçekler ortaya çıkar. Bu belgeleri tüm tehditlere rağmen yayımlamayı sürdürmek ise elbette kolay olmayacaktır. ABD’nin Vietnam Savaşı gizli belgelerinin New York Times tarafından yayımlanması ve Washington Post gazetesinin bunu devam ettirmesinin ardından gelişen olayları anlatan The Post, basın özgürlüğünü ve ne anlama geldiğini yeniden sorgulatan politik bir eleştiri. Filmde sadece Oscar’lı oyuncular değil tüm kadro oldukça başarılı oyunculuklar sergiliyor. Yönetmen Spielberg ise, 2 saat boyunca sanki 70’li yılların içindeymiş hissini veriyor izleyiciye. 

Niteroi Çağdaş Sanat Müzesİ / Brezİlya 

Guanabara Körfezi’nin üzerindeki bir falez üstünde bulunan Niteroi Çağdaş Sanat Müzesi adeta uçan daire şeklindeki yapısıyla ziyaretçilerine panoramik manzaralar sunuyor. Bir yansıma havuzu tarafından çevrelenmiş müzeye giriş için girdaplı ve kırmızı halı kaplı 98 metre uzunluğundaki bir rampayı çıkmak gerekiyor. Yapımı 1996 yılında tamamlanan 3 katlı müzede, sergi ve galerilere körfez manzarası eşlik ediyor.  

BİR KELİME 

‘Sensedim’ 

Eski Türkçede ‘sensedim’ kelimesi,  susamak gibi, sana hasret kaldım, seni özledim anlamına gelmektedir. 

“Görmeyelden yüzünü ben ki nigarım, sensedim.. 

Ahüzar ile geçer bu rüzgarın sensedim.” (Hümami) 

BİR SÖZ 

Dünyada olabilecek her bir olay için misal âleminde sayısız ihtimal uyur. Siz ağzınızdan çıkardığınız sözlerle o ihtimalleri uyandırırsınız. Güzel kelimeler söyleyin ki güzel ihtimaller uyansın. Hz. Mevlana  

BİR BİLGİ 

Bilim insanları, Ay’ı aydınlatan dünya ışığını gözlemleyerek Dünya’nın yansıtma gücünü ölçtü. Ölçümler, Dünya’nın 1998’e göre yarım watt daha az ışık yansıttığını gösterdi. Okyanus ısınmaları, daha az parlak bulut üretilmesine, bu da daha az Güneş ışığının uzaya geri yansımasına sebep oluyor. 

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar