Ayaklarımızın altındaki sıcak zarafet: Halı

Halılar, yuvanıza sıcak bir atmosfer katmakla kalmaz; ayaklarınıza zarif bir dokunuş da sunar.

Berfin Özden

Misafir odama bir halı eklemek, istediğim sıcaklığı oluşturabilir mi? Evimin ahşap zeminlerini kaplamalı mıyım? İbadet köşemiz için seçeceğim halının boyutları ne olmalı? Bunlar, hemen her gün karşılaştığım sorulardan sadece bazıları.

Vinil karo, fayans, laminat parke ve ahşap gibi sert malzemeler, her ev için harika zemin alternatifleridir. Ancak bu seçenekler, kimi zaman mekânın olduğundan daha soğuk hissedilmesine yol açabilir. Böyle durumlarda dikkatle seçilmiş, uygun ebatlarda bir halının sağlayacağı katkı tartışılmazdır.

Halılar; ortamın duygusunu ve atmosferini iyileştirmek söz konusu olduğunda, tahmin edemeyeceğiniz bir güce sahiptir. Çıplak zeminlere halı, kilim ya da küçük bir paspas eklemek odanıza sıcak bir hava katmakla kalmaz; aynı zamanda zemininizi korur, ekstra konfor sağlar ve çizdiği sınırlarla alanı düzenlemenize yardımcı olur.
Dekorasyon seçimlerinize bir halı eklemenin avantajlarından yararlanmak için izleyebileceğiniz birkaç basit kural var. Odalarınıza en iyi alternatifi bulmak için bu ipuçlarını takip edebilirsiniz.

Oturma Odaları

Pek çok insan, zemin örtülerinin odanın tam ortasında olması gerektiğini düşünür. Oysa mekânın yapısına, atmosferine ve mobilyanın düzenine uygun olduğu sürece halılar odanın herhangi bir bölgesine yerleştirilebilir. Oturma odalarında, halıların gücünden genellikle sohbet alanları oluşturmak için yararlanılır. Eğer siz de halılarınızın bu amaca hizmet etmesini istiyorsanız onları koltuk takımınızı bir araya getirmek için kullanabilirsiniz. Evinizin “muhabbet üssü”nü tekli, ikili, üçlü koltuklarınızın ön ayaklarını halılarınızın üzerine yerleştirerek dizayn edebilirsiniz. Böylelikle hem koltuklarınızın kaymasına hem de halınızın odanın içinde yüzmesine mâni olursunuz.

İpucu
Eğer açık konseptli bir oturma odanız varsa halınızı, her mobilya parçasının altına rahatça girecek şekilde yerleştirmelisiniz. Bu, odanızda vurgulamak istediğiniz alanı tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

Yatak Odaları

Soğuk bir kış sabahında, sıcacık yatağınızdan çıkıp buz gibi bir zemine basmak istemiyorsanız karyolanızın altına kalın ve yumuşacık bir halı eklemelisiniz. Büyük bir yatak odanız varsa, dekorasyona geniş bir halı eklemek, alanı doldurmak için birebirdir. Yok, küçük bir yatak odasına sahipseniz çok büyük olmayan bir halı seçmelisiniz. Bu, alanın olduğundan daha geniş algılanmasına yardımcı olacaktır.

İpucu
İster küçük ister büyük bir yatak odasına sahip olun, uzun kış gecelerini ibadetle değerlendirmek için ekleyeceğiniz dokuma, ulama yahut kırkyama bir seccade odanıza manevi atmosfer kazandıracaktır.

Çalışma Odası

Malzeme, desen, renk, konfor ve akustik performans gibi faktörleri dikkate alarak, çalışma odanız için hem işlevsel hem de estetik açıdan uygun bir halı seçebilirsiniz. Bu alanda diğer odalara nazaran daha uzun saatler geçireceğiniz için halınızın duvar renklerine, mobilyalara ve genel dekorasyon stiline uyumlu olması son derece önemlidir. Bu bağlamda açık renkleri tercih etmek, ev ofisinizin daha geniş ve aydınlık görünmesine yardımcı olabilir. Ayrıca bu mekândaki trafik yoğunluğunu da hesaba katmalısınız. Dayanıklı olduğu kadar kolay temizlenebilen bir halı seçmek, uzun vadede akıllı bir yatırım olacaktır.

İpucu
Çalışma odanıza halı seçerken özellikle sandalyenizin rahat hareket edebilmesine dikkat etmelisiniz. Düz ve düşük tüylü bir halı, çalışma koltuğunuzun kolayca kayabilmesine yardımcı olacaktır.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar