Apple Yapay Zekâ Teknolojisini Tanıttı: Apple Intelligence

Kenan Kalecik

Teknoloji devi Apple, beklenen yapay zekâ güncellemesini nihayet duyurdu. Artificial Intelligence’a atıfta bulunarak “Apple Intelligence” adını verdiği teknoloji ile kelime oyunu bile yaptı. Her ikisinin de kısaltmasının AI olduğunu düşünürsek, Apple adeta rakiplerine, yapay zekânın amiral gemisi olacağı mesajını verdi.

Hatırlatmakta fayda var, önceki sayılarımızda OpenAI yapay zekâ sohbet robotu ChatGPT ile yeni rakibi Claude 2’yi karşılaştırmıştık. Ardından da Google’ın yapay zekâ robotu Bard’ın, her ikisinin de gerisinde kaldığını belirtmiştik. Fakat Google, her an hamle yapabilecek Apple’dan geri kalmamak için çalışmalara hız vermiş ve Bard’ı güncelleyerek Gemini’ı duyurmuştu… Biz de hamle sırası Apple’a geldi demiştik. İşte o hamle pek çok yeniliği beraberinde getirdi.

Peki, Apple’ın tanıttığı yapay zekâ modeli, kullanıcıya neler vadediyor? Rakiplerinden farkı, fazlası ve eksiği ile sizler için yeniliklere göz attık…

Siri, “Bambaşka Biri” Oluyor

Apple Intelligence ile gelen en önemli yenilikler, elbette Siri için. Apple’ın resmi söylemi ile Siri adeta yeni bir çağa adım atıyor. Zekâsı yapay olsa da artık daha doğal bir dile sahip olacak. Üstelik kullanıcılar Siri’yle artık yazışabilecek. Apple Intelligence sayesinde Siri, telefonda neredeyse her işlemi yapabilecek. Örneğin, mesajla gelen bir adresi, kişi kartına eklemenizi tavsiye edebilecek. Siz de ondan işlerinizi yapmasını isteyebileceksiniz.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar