Yeşil Evler, Mutlu Aileler!

Çevre dostu dekorasyon fikirlerini ailenizin yaşam alanlarına dahil ederek hem şık ve modern hem de "duyarlı" bir evin keyfini çıkarabilirsiniz.

Çevre bilincinin her zamankinden daha önemli olduğu günümüzde aileler, sürdürülebilir ev dekorasyonu fikrini benimseyerek hem sevdiklerini hem de gezegenimizi koruyan “çevre dostu sığınaklar” oluşturuyor.

Eviniz için çevre bilinciyle seçimler yapmak, her zaman stilden ödün vermek veya kredi kartı ekstrenizi kabartmak anlamına gelmez. Bilakis bazen yaşam alanlarınızı güzelleştirmenin çevre dostu yollarını bulmanıza yardım edebilir. Hanelerinizi, birer çevre dostu vahaya dönüştürebilecek bu göz alıcı ve uygulaması kolay fikirlere gelin birlikte bakalım.

Doğallık: Toprak tonlarında renkleri ve toprak malzemeleri kullanarak evinizi doğal unsurlarla doldurabilirsiniz. Sorumlu bir şekilde tedarik edilen keresteden veya geri kazanılmış ahşaptan yapılmış mobilyaları tercih edin. Kenevir, organik pamuk ve bambu gibi organik tekstiller, mobilyalarınıza dolayısıyla da evinize harika bir dokunuş katabilir.

Kullanılmış Hazineler: Kendine has bir karakteri olan benzersiz dekor parçaları bulmak için “vintage” ve ikinci el dünyasını keşfedin. Mobilyaların “ileri dönüştürülmesi” ve yeniden kullanılması yalnızca israfı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda toptancı mantıkla üretilen malzemelere kopyalanamayan bir çekicilik katar.

Duvar Süsleri: Sürdürülebilir kaynaklardan elde edilen malzemeleri veya başka bir amaca uygun hâle getirilmiş nesneleri kullanarak duvar resminizle sanatçılığınızı konuşturun. Kişiselleştirilmiş bir dokunuş için botanik baskıları, aile fotoğraflarını veya çocukların resimlerini çerçeveleyin. Eko-şık bir görünüm elde etmek için, organik liflerden hazırlanmış dokuma bir duvar halısı ya da makrome bir duvar süsü asmayı düşünebilirsiniz.

Aydınlatma: Geleneksel akkor ampulleri enerji tasarruflu LED veya CFL ampullerle değiştirin. Aydınlatma seviyelerini kontrol etmek ve enerji tüketimini azaltmak için kısma anahtarları kullanabilirsiniz. Gün boyunca alanlarınızı aydınlatmak için mümkün olduğunca doğal ışık kullanın.

İç Mekân Bitkileri: Havayı arındırmak ve daha sağlıklı bir yaşam ortamı oluşturmak için iç mekân bitkilerini tanıyın. Örümcek bitkileri, barış zambakları ve yılan bitkileri, çeşitli koşullarda gelişebilen ve çok az bakım gerektiren seçeneklerdir. Ayrıca odalarınıza yeşillik ve canlılık katarlar!

Döşemeler: Bambu, mantar veya geri kazanılmış ahşap gibi sürdürülebilir döşeme seçeneklerini seçin. Bu malzemeler yenilenebilir, dayanıklıdır ve daha yeşil bir ev için olmazsa olmazdır.

Dekorlar: Gündelik nesneleri çarpıcı dekor parçalarına dönüştürerek duyarlılığınızın başkalarınca da fark edilmesine izin verin. Cam kavanozları vazolara dönüştürün, eski valizleri benzersiz depolama alanları olarak kullanın.

Eko-El Sanatları: Tüm aileyi kendin yap eko-zanaat projelerine dahil edin. Eski gazetelerden kâğıt hamur kaseleri üreterek veya kurtarılmış ahşaplarla duvar sanatı yaparak dekoratif parçalar oluşturun.

Perdeler: Organik kumaşlardan veya doğal malzemelerden yapılmış perdeleri ve panjurları tercih edin. Bu seçenekler sadece dekorunuzu güzelleştirmekle kalmaz, aynı zamanda yalıtım sağlayarak ve oda sıcaklığını düzenleyerek enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olur.

Temizlik Çözümleri: Evinizi çevre dostu temizlik ürünleriyle temizleyin. Sirke, kabartma tozu ve esansiyel yağlar gibi doğal bileşenler, aileniz ve çevre için güvenli bir temizlik sağlar.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar