IKEA mobilyanızı evinize taşıyor!

Hüseyin Güven | Bilişim Uzmanı

Artık IKEA’da dolaşırken birbirinden güzel ürünleri görünce, “Acaba bu evime uyar mı?” diye düşünüp kararsız kalmanıza gerek yok! Çünkü IKEA, sanal ortamda mobilyanızı evinize taşıyor.

IKEA, “Kreativ Scene Scanner” ile müşterilerinin kendi odalarının bir 3D kopyasını oluşturmalarına imkân veriyor. Bu sayede kullanıcılar mevcut mobilyalarını silip IKEA ürünlerini yerleştirerek müstakbel mobilyalarının evlerinde nasıl duracağını görselleştirebiliyor.

Başlığı okuyan herkes, “Eee ne var ki bunda zaten taşıyordu!” diyebilir. Fakat durum biraz farklı. Artık IKEA’da dolaşırken birbirinden güzel ürünleri görünce, “Acaba bu evime uyar mı?” diye düşünüp kararsız kalmanıza gerek yok! Çünkü IKEA, sanal ortamda mobilyanızı evinize taşıyor. 

Dünyanın en büyük mobilya şirketlerinden olan IKEA, birbirinden pratik ve şık ürünler üretmenin yanı sıra teknolojiyi de yakından takip ediyor. IKEA, uzun zaman önce AR (artırılmış gerçeklik) uygulaması ile karşımıza çıktı. Bu uygulama, beğendikleri ürünün evlerinde nasıl duracağını merak edenler için tasarlanmıştı. Uygulama ile müşteriler ürünleri satın almadan önce yaşam alanlarında nasıl görüneceği hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Diyelim ki bir kanepe beğendiniz. Bu kanepeyi odanıza koyacağınız yere AR uygulamasında sanal olarak yerleştirebiliyor ve uyup uymadığını kolayca görebiliyorsunuz! 

Birçok insanın kafasındaki dekorasyonu netleştirecek bu güzel adıma şimdilerde bir yenisi daha eklendi. Daha doğrusu, IKEA uygulamanın eksiklerini zamanla giderip üstüne birtakım yenilikler getirdi de diyebiliriz.

IKEA, “Kreativ Scene Scanner” ile müşterilerinin kendi odalarının bir 3D kopyasını oluşturmalarına imkân veriyor. Bu sayede kullanıcılar mevcut mobilyalarını silip IKEA ürünlerini yerleştirerek müstakbel mobilyalarının evlerinde nasıl duracağını görselleştirebiliyor. 

Diğer AR uygulamasında, odanızda görmek istediğiniz ürünün yer alacağı bölümde herhangi bir eşyanın olmaması gerekiyordu. Mesela perde denemeyi düşünüyor idiyseniz mevcut perdelerinizi kaldırıp, programı öyle kullanmanız gerekiyordu. Yeni uygulama sizin için odanızı bir tuşla boşaltıyor ve alacağınız ürünün odanızda nasıl görüneceğini şıp diye sunuyor. Tarama esnasında birkaç küçük hata oluşsa da programın genel olarak gayet kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz. 

IKEA’nın “Kreativ Scene Scanner” uygulaması şimdilik sadece Apple ürünlerinde kullanılabiliyor. Bununla birlikte isteyenler web sürümünü de kullanabilir. 

HAYATIMIZI KOLAYLAŞTIRAN UYGULAMALAR

Evernote

Not alma özelliği çoğu telefonun kendi uygulamasında olsa da bu uygulamaların sundukları her zaman yeterli olamayabiliyor. Evernote, dünya genelinde 225 milyon kişi tarafından kullanılan bir not alma ve düzenleme programı. Evernote’u kullanarak herhangi bir fotoğraf üzerine de not alınabiliyor.  

Memorado

Eğer beyin kaslarını geliştiren oyunlara karşı merakınız varsa Memorado tam da size göre! “Güçlü Beyin. Güçlü Hayat.” mottosuyla kullanıcılarının beyin kaslarını güçlendirmelerine yardım eden uygulama, küçük bir anket ile kişisel bir program çıkartıyor. Nörobilim çalışmaları ışığında geliştirilen bu oyunla hafızanızı güçlendirirken stres atabilirsiniz. 

Teknoloji dünyasından 

Lenovo MOZI ile tanışın!

Dev bilgisayar firması Lenovo, projektör ve bilgisayarı birleştirerek Lenovo MOZI’yi üretti. Akıllı notebook olan ürünün monitörü yok! Projektörü olan ürün, herhangi bir duvarı monitör olarak kullanabiliyor. Klavye, kolay taşınabilmesi ve zarar görmemesi için kullanımdan sonra projektörün alt kısmına saklanabiliyor. Üstelik MOZI diğer projektörlere nazaran oldukça ince ve hafif.  

Fossil Gen 6 Hybrid 

Ünlü saat markası Fossil, bu defa akıllı saati Gen 6 Hybrid ile karşımızda. Machine ve Stella olarak iki farklı versiyonsa sahip olan saatte Amazon Alexa desteği de bulunuyor. Ürünün Alexa’yı destekleyen bir de dahili mikrofonu var. Nabız ölçme özelliği de bulunan Fossil Gen 6 Hybrid, Android ve IOS cihazlarına tam uyumlu. 

Mars uzay aracı attık Windows 98 kullanmıyor!

Yakın zaman önce Avrupa Uzay Ajansı tarafından Mars’a gönderilen Mars Express uzay aracının Windows 98 işletim sistemi kullandığı haberlere yansımıştı. Neden hâlâ bu eski yazılımı kullanıldığı üzerine de birçok fikir vardı. Nihayet 20 yıl sonra Mars Express artık yeni bir yazılım kullanıyor! Bu yeni yazılımla uzay aracının, “Kızıl Gezegen”i ve uydusunu daha ayrıntılı gözlemleyebileceği bildirildi. 

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar