Huzurlarınızda İnsansı Robot Optimus!

Robotlar, uzun yıllardır hem bilim hem de sinema dünyasının ilgi odağı. İnsan beyni taşıyan yarı insan yarı RoboCop’larla, ölüm saçan Terminatörlerle, uzaydan gelen ilginç tasarımlarla her ne kadar sinema filmlerinde tanışsak da bilim dünyası robotlara "duygu" katmakta ısrarcı…

Heçtiğimiz ay bir adım da Tesla CEO’su Elon Musk’tan geldi. Teknoloji milyarderi, Optimus adını verdiği insansı robot prototipini tanıttı.

Silikon Vadisi’ndeki bir etkinlikte sahneye çıkan Optimus, sahnede yürüyerek seyircilere el salladı, müzik eşliğinde dans etti.

Musk, robotun henüz devam eden bir proje olduğunu, ancak birkaç yıl içinde halka satışa sunulabileceğini söyledi. Tanıtım gecesinde Optimus’un kutuları taşıma, bitkileri sulama ve metal çubukları kaldırma gibi basit görevleri yerine getirdiği bir video da gösterildi.

“Terminatör”lerin Yolundan Gitmeyecek

Yatırımcılar ve finansal analistler, Tesla’nın robot teknoloji yerine elektrikli otomobil projesine odaklanmasını tavsiye etseler de Musk, yapay zekânın en zorlu sorunlarından birini çözmek istediğini söylüyor: İnsanın yerini alabilecek bir makinenin nasıl yapılacağı! Peki, yapay zekâ sahibi robotlar insanlık için bir tehlikeye dönüşür mü?

İleride “bolluğun geleceğinden”, yapay zekâlı robot teknolojisinin “uygarlığın temel bir dönüşümü” olacağından bahseden Tesla patronu, bu can alıcı soruya, bir zamanların gişe rekortmeni “Terminatör” serisine atıfta bulunarak cevap verdi: “Tesla’nın robotlarının iş yaptığından, insanlara faydalı olduğundan ve topluma geçişin güvenli olduğundan emin olmak istiyoruz.”

Elon Musk’ın, bir zamanlar insanları, yapay zekânın insanlık için bir tehdit olduğu konusunda uyaran bir girişimci olduğunu hatırlatarak bitirelim.

Hayatımızı Kolaylaştıran Uygulamalar

Todoist: Günlük koşuşturmacada yapılacaklar listeleriyle hayatını düzene sokmayı seviyorsanız Todoist iyi bir tercih olabilir. Uygulama sayesinde görevlerinizi önem sırasına da koyabilirsiniz. Ücretsiz kullanılabilen uygulama, profesyonel kullanıcılar için yıllık 28,99 ABD doları.

Anchor: Kendi “podcast”inizi kaydetmek mi istiyorsunuz? Anchor bunu yapmanın en kolay yollarından biri. Üstelik uygulama tüm podcast bölümlerini tamamen telefonunuzdan oluşturmanıza olanak tanıyor.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar