Gaming İstanbul Başlıyor!

Dünyanın en büyük sekiz uluslararası oyun ve e-spor fuarlarından biri olan Gaming İstanbul (GIST), 16-18 Haziran 2023 tarihleri arasında her yaştan oyunseveri ağırlamaya hazırlanıyor.

Çocuk, genç, yetişkin, yaşlı… Oyunun yaşı hiç geçmiyor. Sadece şekli, türü, ortamı ve bazen de teknolojisi değişiyor. “Nerede o eski sokak oyunları!” nostaljisini bırakıp, teknolojinin getirdiği imkânları çocuklarımız için de kendimiz için de faydalı bir şekilde kullanmanın yolunu bulmak mümkün! Bu yıl yedincisi düzenlenecek olan Gaming İstanbul, bizlere böylesi bir imkân sunuyor.

Kendi ifadeleri ile aktaracak olursak: “GIST bir bilgisayar oyunları etkinliği değil. Bir “oyun” etkinliği. Oyunun her türüyle amatör, profesyonel ilgilenen herkesin, ilgili her şeyin GIST çatısı altında yeri var.” 92 bin ziyaretçi ile 2019’da dünyanın en büyük oyun etkinliklerinin arasına giren GIST, oyun tutkunlarını, 16-18 Haziran 2023 tarihleri arasında, Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde bir araya getirecek. GIST 2023’te, ödüllü turnuvalara katılabilecek olan ziyaretçiler aynı zamanda ünlü internet yayıncılarıyla buluşma imkânını elde edecek.

Oyun da var seminer de

Ziyaretçiler, Gaming İstanbul’da sadece karşılaşmalara katılmayacak. Oyun sektörüne dair iş geliştirme platformu Indieway’in de yer alacağı fuarda, bu yıl dört bine yakın oyun profesyoneli seminerler ve toplantılar düzenleyecek.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Cosplay etkinlikleri Gaming İstanbul’a renk katacak. FRP etkinlik alanı, retro oyun alanı, çocuk parkı ve serbest geliştirici alanında ziyaretçiler birbirinden farklı deneyimler yaşayacak.

Oyun geliştiriciler unutulmadı

Gaming İstanbul, Türkiye’nin önemli oyun geliştiricilerini de unutmuyor. Birçok yeni oyun Gaming İstanbul’da görücüye çıkacak: Compass of the Destiny: İstanbul, Cardboard Town, Castle of Alchemists, Book Warrior ve Pile Up bunlardan birkaçı.

Önemli marka ve kuruluşların katıldığı, yeni oyunların tanıtıldığı, birbirinden eğlenceli cihazların oyun severlerin beğenisine sunulduğu ve aynı zamanda ödüllü turnuvaların yapıldığı Gaming İstanbul ile ilgili detaylı bilgiye www.gamingistanbul.com adresinden ulaşılabilir.

0-3 yaş arası fuara alınmıyor

Etkinliğe çocuklarıyla gidecek olanlar için de birkaç küçük hatırlatmamız var. Maalesef fuara 0-3 yaş arası çocuklar alınmıyor. 3-6 yaş arası çocuklar ebeveynleriyle giriş yapabilirken, 6-12 yaş arası çocuklar ebeveynleri veya 18 yaş üzeri bir refakatçileriyle giriş yapabilir.

Teknoloji Dünyasından

İtalya, ChatGPT’yi Erişme Açtı

İtalya, nisan ayında aldığı kararla OpenAI’ın yapay zekâ sohbet robotu ChatGPT’ye, kişisel verileri toplama kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla erişim engeli getirmişti. Neyse ki ChatGPT’nin üreticisi OpenAI, sohbet robotunun İtalya’da yeniden etkinleştirildiğini doğruladı. Daha önce İtalya Verileri Koruma Ajansı tarafından yapılan açıklamada, ChatGPT’nin, “İtalyan kullanıcıların kişisel verilerini yasa dışı şekilde topladığı” vurgulanmıştı.

iPhone’lar Artık Windows’ta Kullanılabilecek

iPhone tercih etmeyenlerin en büyük gerekçesi ortadan kalkıyor. Windows’a gelen yeni güncelleme sayesinde, IOS destekli telefonları -sınırlı da olsa- bilgisayarlarda kullanmak mümkün olacak. Bilgisayarlarındaki “Phone Link” uygulaması ile iPhone’larına bağlanan kullanıcılar kişilerini yönetme, arama yapma ve mesaj gönderme seçeneklerine sahip olacak. Yalnız bu güncellemeyi şimdilik sadece Windows Insider’lar yayınladı.

Hayatımızı Kolaylaştıran Uygulamalar

Waterllama: Su içmenin faydalı olduğu konusunda herkes hemfikir. Ama su içmeyi hatırlamak… İşte o çok zor! Siz de hep su içmeyi unutmaktan yakınanlardan mısınız? Öyleyse bunu Waterllama ile kendinize düzenli bir şekilde hatırlatabilirsiniz.

Google Takvim: Pek çok telefon kendine ait takvim uygulaması sunuyor. Fakat hâlihazırda aktif bir Google hesabınız varsa Google Takvim’i cihazınıza indirerek aile üyelerinizle ortak bir takvim oluşturabilirsiniz. Böylece aile üyelerinin randevularını da telefonunuzdan takip edebilirsiniz.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar