Facebook’un kurucusu Zuckerberg:  “Benim için önemli olan dünyada büyük değişim yapmak.”

Facebook kurucusu ve CEO’su Zuckerberg, ışınlanma teknolojisi ile ilgili yakın zamanda yaptığı açıklamalarla yine dünya gündemine oturdu. “10 sene içinde toplantılara ışınlanarak gidilebilecek." iddiasında bulunan Zuckerberg, 104 milyar dolar servetiyle dünyanın en zengin 5. insanı ve ilginç hayat hikâyesine sahip.

HAZIRLAYAN: VEFA KORKMAZ

Facebook kurucusu ve CEO’su Zuckerberg, ışınlanma teknolojisi ile ilgili yakın zamanda yaptığı açıklamalarla yine dünya gündemine oturdu. “10 sene içinde toplantılara ışınlanarak gidilebilecek.” iddiasında bulunan Zuckerberg, 104 milyar dolar servetiyle dünyanın en zengin 5. insanı ve ilginç hayat hikâyesine sahip.

Henüz 12 yaşındayken atari kullanarak “Zucknet” isimli bir mesajlaşma programı kuran Zuckerberg, Harvard Üniversitesi’nde öğrenciyken yurt odasında kurduğu siteyi büyüterek dünyanın en büyük teknolojik firmalarından birinin sahibi oldu. Arkadaşlarıyla Facebook’u kuran ünlü CEO, bu siteyi 2004 yılına kadar Harvard’daki yurt odalarında işletti. Zuckerberg, ikinci sınıftan sonra, zamanını tamamen Facebook’a ayırmak için Harvad’tan ayrıldı ve şirketi Palo Alto’yu California’ya taşıdı.

Accel Partners şirketinden 12.7 milyon dolar destek alan Facebook, o zamanlar sadece üniversite öğrencilerine açıktır. Zuckerberg erişimi uluslararası okullara, liselere taşır ve Facebook’un üye sayısını Aralık 2005’e kadar 5.5 milyondan fazla kullanıcıya ulaştırır. Bugün itibarı ile dünyada yaklaşık 2.7 milyar kullanıcısı olan Facebook, 2012 yılında Instagram’ı 1 milyar dolara, 2014’te ise WhatsApp’ı 19 milyar dolara bünyesine katarak büyümeye devam etti.

Zuckerberg, “Çoğu insan benim, para, kâr gibi şeylerle ilgilenmediğimi anlayamadı. Benim için önemli olan tek şey, dünyada büyük bir değişlere imza atmak. Artık insanlar ne söylediğinizle pek ilgilenmiyor, ne inşa ettiğinize bakıyor.” şeklinde konuşuyor.
AB’den WhatsApp’a 225 milyon Euro ceza

Avrupa Birliği’nin (AB) veri sorumlusu İrlandalı DPC, WhatsApp’a 225 milyon euro para cezası verdiğini duyurdu. DPC, Whatsapp’ın Avrupa’da kişisel verilerin korunması kanununu ihlal ettiğini belirterek, bu cezayı almasına neden olan sorunları acil çözmesini talep etti. WhatsApp ise para cezasına itiraz edeceklerini açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada, sağlanan bilgilerin şeffaf ve kapsamlı olması için çalıştıkları belirtildi.

iPhone 13 görücüye çıktı

Uzun süredir merakle beklenen IPhone 13 satışa çıktı. Apple CEO’su Tim Cook tarafından tanıtımı yapılan iPhone 13’te, gelişmiş video kameralarda olduğu gibi alan derinliği özelliği bulunacağı açıklandı. iPhone 13 Mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max olmak üzere dört yeni iPhone modeli tanıtan Apple, yeni iPhone’larda film çekimlerinde kullanılan bir yöntem olan Smart HDR 3 teknolojisine de yer verdiğini duyurdu. 6.1 inç ekrana sahip olan iPhone 13’ün arka tarafında iki kamera yer alıyor. Çevreci özellikler taşıdığını açıklanan IPhone 13’ün anten hattının plastik su şişelerinden dönüştürüldüğü kaydedildi.

YouTube Music abone sayısı 50 milyonu geçti

Google’a bağlı YouTube Müzik abone sayısında 50 milyona ulaştı. YouTube’un müzik hizmeti olan YouTube Music, 2020 yılının son aylarında 30 milyon olan abone sayısını 50 milyona çıkarmayı başardı. Apple Music ve Spotify ile yarışan YouTube Music, sunduğu yeni hizmet ve seçeneklerin etkisiyle son bır yılda 20 milyon yeni abone kazandı. Dünyanın en çok kullanılan müzik platformu Spotify ise, 144 milyonu ücretli olmak üzere toplamda 320 milyon aktif kullanıya sahip. YouTube Music, 100’den fazla ülkede kullanılıyor.
Veri güvenliği nasıl sağlanır?

ABD’nin telefon operatörlerinden T-Mobile, siber saldırı sonucu 40 milyondan fazla müşterisinin bilgilerinin çalındığını duyurdu. Şirket, müşterilerinin sosyal güvenlik numaraları ve ehliyet bilgileri de dâhil olmak üzere kişisel verilerinin siber saldırıya maruz kaldığını açıkladı.

Günümüzde teknolojik altyapı ve bu ortamda saklanan kişisel veriler en önemli hırsızlık tehdidini oluşturuyor. Tek bir tuş ile kisisel verilerimiz dünyanın öbür ucunda hiç tanımadığınız birilerinin eline geçebiliyor. Peki, buna karşı nasıl önlem alabilirsiniz?

İşte dikkat edilmesi gereken kurallar;

İşlem yapmak istediğiniz web sayfalarının kullanım politikası ve gizlilik sözleşmelerini okuyarak, site hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Telefonunuza indirdiğiniz uygulamaların ne tür bilgiler istediğine mutlaka bakın. İstemediğiniz izinleri ayarlardan devre dışı bırakın.

Dijital platformlarda daima güçlü şifreler kullanın. Adınız, doğum tarihiniz gibi kolay tahmin edilebilir şifreleri kesinlikle kullanmayın.

Her hesap için ayrı şifre kullanın. Hackerler kırdıkları bir şifre ile tüm cihazlara ulaşabilir.

Çok Faktörlü Koruma (MFA) kullanın. Güçlü bir MFA, şifrenizin çalınması durumunda şifrenin tek başına kullanılamamasını sağlıyor.

Emin olmadığınız e-posta linklerine kesinlikle tıklamayın. Bu tür e-posta iletisini silin ve gönderenin e-posta adresini bloklayın.

Tanımadığınız bir numaradan gelen kısa mesajı hemen açmayın. Bu mesaj bir internet sitesi linki içerebilir ve tıkladığınızda karşı taraf bütün bilgilerinizi almış olur.
Libby ile kitap okumak çok kolay

Korona dolayısıyla kütüphaneye gitmekte zorlananlar için Libby uygulaması harika bir seçenek sunuyor. Libby’de kullanıcılar sanal bir kütüphane kartı çıkararak e-kitap, sesli kitap ve dergileri ödünç alabiliyor. Özellikle yabancı dilde kaynak arayanlar için mobil uygulamalar ciddi bir yardım sağlıyor.

Darkroom ile fotoğraflarınızı düzenleyin

Fotoğraf düzenlemek isteyenler için ideal bir uygulama olan Darkroom, RAW ve ProRAW fotoğraflar için destek sunuyor. Uygulama kendisini, amatör fotoğrafçılar tarafından kullanılabilecek kadar kolay, profesyonel fotoğrafçıların kullanabileceği kadar güçlü bir fotoğraf editörü olarak tanımlıyor.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar