Anne: Kendi Yuvasının CEO’su

Annelik tek bir renk gibi gözükse de kişiden kişiye değişen farklı tonlara sahip. Kimi kariyerine çocuklarını feda eder, kimi 24 saat evdedir ama annelik yapmaz. Peki, annelik kendinden vazgeçmek midir, yoksa kendini gerçekleştirmek mi?

Ayşe Gündüz

Anne… Tarifi zor; tanımı sınırsız. Karşılıksız sevgisi, sorgusuz sualsiz kucaklayıcılığı, Allah vergisi şefkati ile annelik, kutsal bir ünvan. Her insanın, hâliyle her kadının farklı bir mizacı var. Bu nedenle her bir anne için farklı bir annelik tanımı yapılsa yanlış olmaz. Annelik tek bir renk gibi gözükse de kişiden kişiye değişen farklı tonlara sahip: Kariyer uğruna çocuklarının zamanından “çalan” ama çalışan anne, mutfaktan çıkamayan ama kalan vakti “layık gören” ev hanımı anne ve diğerleri. Cennet ayakları altında olan anne, olmayan anne… Çocukları için kendinden vazgeçen anne; oralı bile olmayan anne.

Büyük Sorumluluk!

Anne; ilk sığınak, ilk ev ve ilk öğretmen. İlk besin ondan, ilk sesler ondan, bedenin parçaları ondan. Anne ile çocuk arasında kurulan bu güçlü bağ, anne karnında göbek bağı ile başlar ve doğum sonrası fiziksel bağ kesilse de devam eder. Anneyle kurulan bağ, aynı zamanda hayatla kurulan bağdır. Çünkü çocuğun hayatı boyunca dış dünyayla kuracağı bağların kalitesini, anne ile kurulan bu ilk bağın kalitesi belirler.

Çalışan kadınlar, güçlü birer anne olmanın kanıtıdırlar. Hem kariyerlerine hem de ailelerine adanmışlıklarıyla, sevgi ve özenle dolu huzurlu bir yuva sunarlar. Bir yandan çocuklarına örnek olurken, öte yandan hayallerini gerçekleştirmenin mümkün olduğunu gösterirler. Çalışan kadınlar, harika annelerdir ve her gün bu gerçeği yeniden kanıtlarlar.
Annelik, Kendinden Vazgeçmek Midir?

Günümüzde pek çok kadın hem annelik hem iş kadını rolünü aynı anda üstlenmiş durumda. Bu bazen bir zorunluluk iken bazen bir tercih sebebi. Nedeni ne olursa olsun, çalışan annenin zihninin bir köşesinde hep şu sorular var: Acaba doğru mu yapıyorum? Evde kalıp çocuğumla daha fazla mı vakit geçirmeliyim? Ev ve iş dengesini nasıl kurabilirim?

Annemizin Her İsteğini Yerine Getirmeli Miyiz?

İnsan, evladı ile imtihan olduğu gibi annesiyle de imtihan olabilir. Buradaki düstur, “Hakk’ın hatırı alidir; hiçbir hatıra feda edilemez.” kaidesi olmalıdır.

Ebu Hureyre, Peygamber Efendimiz için ağza alınmayacak sözler söyleyen annesini her defasında gönül alıcı sözlerle yumuşatmaya çalışıyordu. Efendimizin huzuruna gidip annesi için dua istedi. Eve döndüğünde annesinin Müslüman olduğunu gördü.

Yapılan bilimsel çalışmalar günümüzde gençlerin ekonomik nedenlerden dolayı anne olmaktan kaçındıklarını, eğitimlerine odaklanmayı tercih ettiklerini veya kariyer hedeflerini öncelediklerini ortaya koyuyor.
Anne Adaylarına Kısa Kısa…

Elbette anne adaylarını da unutmadık! Öncelikle telaşa gerek yok! Anneliğe dair korku duyan ilk kadın siz değilsiniz… Öncelikle şunu netleştirelim; birinin size pelerin takmayacak olması, bir kahraman olduğunuz gerçeğini değiştirmez. Fakat kahramanların da motivasyona ihtiyacı var. İşte içgüdülerinize güvenmeniz ve annelikte kendi yolunuzu çizmeniz için bazı önemli tavsiyeler ve hatırlatmalar:

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

Önceki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar