Ama arkadaşımın iki babası var anne!

Dört yaşındaki oğlumla her gün olduğu gibi okul sonrası sohbet ederek yürüyorduk. Otobüs durağına vardığımızda durakta bekleyen uzun saçlı bir erkek dikkatini çekti. "İlk defa kadına benzeyen bir erkek görüyorum, erkeklerin de böyle saçları olur mu anne?" diye sordu hayretle.

Melike Melan

Bu masumane sorusuna anlayacağı ölçüde cevap vermeye çalıştım. Çevremde ise cevabı bu kadar kolay olmayan sorular soran çocuklar var. Örneğin bir arkadaşımın ilkokula giden kızı, sınıf arkadaşının “iki annesi olduğunu” öğrenmiş ve iki kadının evlenmesinin mümkün olup olmadığını sormuştu annesine. Bir başka arkadaşımın anaokulundaki oğlu ise “cinsiyet değiştirme ameliyatının ne olduğunu” öğrenmek istemişti. Bu sorular, oğlumunki ile mukayese edildiğinde cevaplaması çok daha zor sorulardı. Fakat yaşadığımız çağda ve coğrafyada ben de bir gün bu ve benzeri sorularla yüzleşeceğimin farkındayım.

Çocukken maruz kalınan aşağılayıcı ifadeler veya karşıt cinsi temsil eden “erkek gibi güçlü” gibi sözde övgü sözleri cinsel kimlik gelişimini olumsuz yönde etkiliyor.

Maruz Kalınan Aşağılayıcı İfadeler Kimlik Oluşumunu Olumsuz Etkiliyor.

Uzmanlara göre, babasıyla ilişkisi iyi olmayan, ondan takdiri, ilgiyi alamamış erkek çocukları ileride bu ilgiyi bir başka erkekten alma eğiliminde olabiliyor. Veya baba çok sert ve şiddet uygulayan ilgisiz biriyse ve anne mutsuzsa, o zaman da bu durum kız çocukları için gözlemlenebiliyor. Veya ailede erkeklerin daha önemli görülmesi, baba ve erkek çocuklar ev işi yapmazken, bütün sorumluluğun ve yükün kadınlara verilmesi, baskılanan kız çocuklarını daha özgür ve güçlü olan erkek cinsiyetini benimsemeye itebiliyor.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar