50 yıldan beri yanmaya devam ediyor

Seyir Defteri

CROOKED ORMANI POLONYA

Crooked Ormanı (Eğri Orman), dünyanın en enteresan yerlerinden biri. Polonya’nın kuzey batısındaki Nowe Czarnowo kasabasındaki bu ormanda yaklaşık 400 çam ağacının gövdelerinin bir kısmından sonra, 90 derecelik açıyla büyüdükleri görülüyor. 80 yaşında olduğu tahmin edilen eğik ağaçların gizemi ise hâlâ çözülebilmiş değil.

Darvaza Krateri’ olarak da adlandırılan Cehennem Kapısı Karakum Çölü’nün tam ortasında bulunuyor.

CEHENNEM KAPISI, TÜRKMENİSTAN

70’li yıllarda petrol aramak için Türkmenistan’da sondaj çalışmaları yapan jeologlar kazara bir yeraltı mağarasını delerek bir çukur oluşmasına neden olur. Kazanın ardından metan gazının yüzeye çıktığını fark eden yetkililer, bölgedeki insanları zehirlememesi için rezervi yakmaya karar verir. Yakılan rezerv sonucunda ise bugüne kadar sönmeyen bir ateş meydana gelir. ‘Darvaza Krateri’ olarak da adlandırılan ve Karakum Çölü’nün tam ortasında bulunan bu krater 50 yılı aşkın süredir yanmaya devam ediyor.

MAVİ ÇUKUR, BELİZE

Dünyanın en gizemli obruğu, Orta Amerika ülkesi Belize açıklarında bulunuyor. ‘Büyük Mavi Çukur’ olarak adlandırılan sualtı obruğu 125 metre derinliğinde. Çevresine göre oldukça büyük bir derinlik farkına sahip olması bu jeolojik yapıyı turkuaz sularda, koyu mavi bir görünüm kazandırıyor. Bilim insanları bu çukurun Buz Çağı’nda, deniz seviyesinin düşük olduğu bir dönemde, bir mağara olarak oluştuğunu ardından deniz seviyesinin yükselmesiyle sular altında kalan mağara tavanının basınca dayanamayıp çökmesiyle meydana geldiğini belirtiyor.

BEYAZ PERDE

Gizli Sayılar (Hidden Figures)

NASA’da görev yapan üç siyahi Amerikalı kadın matematikçinin müthiş dehasını izlediğimiz ‘Gizli Sayılar’ filminde, karakterlerimizi bir yandan en önemli uzay bilimi projesinde önemli bir rol oynarken, bir yandan da erkek egemen bilim dünyasında kadın olarak var olma çabası içerisinde görüyoruz.

Filmin üzerinde durduğu diğer bir konu ise; ırkçılık problemi. Dönemin Amerika’sında yürürlükte olan, ırk ayrımına yönelik yasalar sebebiyle beyaz iş arkadaşlarından farklı bir binada, hak ettiklerinden aşağı pozisyonlarda çalışan Katherine, Dorothy ve Mary’nin öyküsü iyi yansıtılmış bir dönem filmi olarak karşımıza çıkıyor.

Yönetmen: Theodore Melfi

Oynayanlar: Taraji P. Henson, Octavia Spencer ve Janelle Monáe

KÜRATÖR

Royal Ontario Müzesi, Kanada

Toronto’da bulunan Royal Ontario Müzesi, içerisinde 6 milyondan fazla eşya ve 40 galeriyi barındırıyor. Kanada’nın en büyük müzesi olmasının yanında aynı zamanda en önemli araştırma kurumu. Müze, meteorlar, Yakın Doğu ve Afrika sanatı, Doğu Asya sanatı, Avrupa tarihi ve Kanada tarihi gibi önemli koleksiyonları içinde barındırıyor. Ayrıca 150 binden fazla örnekle dünyanın en büyük fosil koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

AYRAÇ

Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann

Doğa ile iç içe yaşayan ve medeniyet formatı atılmamış bir insanın bizim kültürümüze hangi gözlerle baktığını öğrenmek ister misiniz? İçinde yaşadığımız modern dünyaya dışarıdan taptaze bir bakış Göğü Delen Adam. Dış görünüşüne bakarak çoğu kez ilkel olduğunu düşündüğümüz bir kabile reisinin mektuplarından öğreniyoruz aslında ne kadar da kabul edilebilir bir hayatımızın olmadığını.

Bizim medeniyet adını verdiğimiz bu topraklardan çok uzaklarda, Büyük Okyanus’un güneyinde, Samoa adalarında yaşayan kabile reisi Tuiavii bir süre Avrupa’da yaşıyor ve orada ‘papalagi’ yani ‘beyaz insan’ın hayatını gözlemliyor. Tecrübelerini kabilesine aktarmak üzere yazdığı mektuplar ise kitapta karşımıza çıkıyor.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar