META’dan İlginç Adım: Facebook, Instagram ve WhatsApp Ücretli mi Oluyor?

Kenan Kalecik

Facebook kurulduğu günden bu yana ücretsiz hizmet veren bir sosyal medya platformu. Popülerliğini, kullanıcı sayısını ve elbette cirosunu sürekli artırıyor. Şubat 2004’te Mark Zuckerberg ve HarvardKoleji’ndeki arkadaşları tarafından kurulan Facebook, bugün bünyesinde Instagram ve WhatsApp gibi dünyanın en büyük sosyal medya ve haberleşme platformlarını barındıran teknoloji devi Meta’ya dönüşmüş durumda!

Sürekli kendini yenileyen, kullanıcıların isteklerine ve ihtiyaçlarına göre özellikler ekleyen Meta’nın yeni bir hazırlık içinde olduğu iddia edildi. Meta’nın çalışanlarına gönderdiği bir nota dayandırılan iddiaya göre, şirket sosyal ağlarda ücretli abonelik hazırlıkları yapıyor.

TÜM GELIR REKLAMA DAYALI

2012 yılında Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulan Instagram’ı 1 milyar dolara satın alan Facebook, 2014yılında da 19 milyar dolar karşılığında popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı bünyesine katmıştı.

En son WhatsApp kullanıcılarının çerez bilgilerini Facebook reklamlarını kişiselleştirmek için yaptığı güncelleme ile tartışma konusu olan şirket, şu an gelirinin neredeyse tamamını reklamlardan elde ediyor.

WhatsApp ve Instagram’da birkaç ücretli özellik sunsa da Meta’nın, özellikle Apple’ın reklam takibinde yaptığı güncellemelerle yeni gelir arayışına girdiği ortada.

TAMAMEN ÜCRETLI OLUR MU?

Sosyal medya devi bugüne kadar kullanıcıları tamamen ücretlendirmeyi bir öncelik hâline getirmedi. Ancak bundan sonra böyle bir ücretlendirmeye gidip gitmeyeceği merak konusu. Şu an zaten WhatsApp, bazı işletmelerden müşterilerine mesaj gönderebilmeleri için ücret alıyor. Görünüşe göre Meta da bünyesindeki WhatsApp, Facebook ve Instagram üzerinden (tıpkı iş dünyasında kullanılan LinkedIn gibi) ücretsiz üyeliğin yanı sıra ücretli üyelik seçenekler içeren ürünlerle gelir elde etmeyi planlıyor. Hâlihazırda Instagram kısa süre önce içerik üreticilerinden özel içeriğe erişim için abonelik ücreti almaya başlayabileceğini duyurmuştu.

Hayatımızı Kolaylaştıran Uygulamalar

Evcil hayvanınız aç kalmasın: Evcil hayvanlar için akıllı ürünler tasarlayan teknoloji şirketi PETKIT’in aynı adlı uygulaması ile kedi veya köpeğiniziçin satın alacağınız bir “akıllı” mama makinasını (Smart Pet Feeder) kontrol edebiliyorsunuz. Uygulama sayesinde evcil hayvanınızın ne zamanyemek yediğini kontrol edebilir, haznedeki mama tükendiğinde haberdar olabilirsiniz.

Her güne bir puzzle: Zihninizi devamlı aktif tutmak istiyorsanız Puzzle Page – Daily Puzzles tam size göre! Uygulamada her gün tamamlamanız gereken yeni bir kelime, mantık, sayı ve resim bulmacalarından bir yelpaze var.Puzzle Sayfası, düzenli olarak eklenen yeni bulmaca türleri ile Crossword, Sudoku, Nonogram, Wordsearch ve Codeword gibiklasikler dahil olmak üzere 20’den fazla bulmaca çeşidi içeriyor.

Teknoloji Dünyasından

James Webb teleskobu

Einstein Halkası’nı fotoğrafladı

James Webb Uzay Teleskobu, Temmuz 2022’den beri uzayın derinliklerinden fotoğraflar paylaşıyor. Şimdiye kadar Jüpiter’in en net görüntüsünü ve bilinen en uzak yıldızın fotoğrafını paylaşan teleskop, simit şeklinde EinsteinHalkası olarak adlandırılan bir doğa olayını da fotoğrafladı.

HACKERLAR FOTOĞRAFLARA VIRÜS YÜKLEDI

Bilgisayar korsanları ise telesko- bun popülerliğini kullanarak kimlik avına çıktı. Uzay fotoğrafına kötü amaçlı yazılım yerleştirenkorsan- lar, fotoğrafı indiren birçok kişinin bilgisayarına sızarak kullanıcıların kimlik bilgilerini çalmaya çalıştı.

Siber Tehditlerden Nasıl korunmalı?

  • Güvenilmeyen kaynaklardan bir şey indirmeyin
  • Bilgisayarınızda güncel bir antivirüs programı kullanın
  • Yazılımlarınızı güncel tutun.
  • Güçlü parolalar kullanın.
  • Aynı parolayı farklı hesaplarda kullanmayın.
  • Şüpheli ve bilinmeyen e-posta ve mesajlarda yer alan linklere tıklamayınKamuya açık alanlarda şifresiz wifileri kullanmayın.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar