Aydınlık Bir Kalem, Berrak Bir Yaşam!

Cihangir Asyalı

Bu günlerde edebiyat okumalarımın dışına çıkarak, yeni yayımlanmış bir hatırata yöneldim. Şeyh Sait İsyanı’ndan Menemen Olayı’na, 61 darbesinden 12 Eylül’e neredeyse cumhuriyet tarihinin bütün kırılma noktalarını ve onların genelde topluma, özelde ailesine yansıyan taraflarını barındıran bu hatırat, Prof. Dr. Suat Yıldırım imzasını taşıyor. Kitapta, yalnızca Suat Hoca’nın hayatının değil; Türkiye’de yapılan ilahiyat çalışmalarından hizmet hareketinin tarihine kadar pek çok unsurun izini sürebiliyoruz.

Beş Nesle Şahitlik Eden Suat Hoca

Başarmış başarmasına; ama inanan, dürüst, çalışkan ve vatansever insanların ülkemizde her dönemde uğradığı haksızlıklardan ve hukuksuzluklarda o da nasibini almış. Bugün pek çoğumuzun yeni yeni yaşamakta olduğu haksızlıklara, çocukluğundan beri yüzlerce kez şahit olmuş. Çünkü mağduriyetler, beş nesil boyunca, bir gelenek hâlini almış ailesinde. Dedesinden babasına, oradan evlatlarına ve hatta torunlarına kadar sıkıyönetim benzeri uygulamalardan, tenkil ve tecritlerden kurtulamamışlar.

Üniversite Yılları Ve Risale-i Nurlar

Bu soruyu zihinlere havale ederek kitaba dönelim. Suat Yıldırım’ın Ankara İlahiyat Fakültesi’nde okuması ve Risale-i Nurlar ile tanışması adeta bir eşiktir onun için. Çünkü bu tanışma, daha sonra Fethullah Gülen Hocaefendi ile tanışmayı da netice verecek ve bütün hayatını etkileyecek gelişmelere vesile olacaktır. Kendisi, yurtiçi ve yurtdışında aldığı eğitimle Arapça ve Fransızcayı öğrenecek, bir yandan ilmi çalışmalar yaparak ve talebeler yetiştirerek akademik kariyerinde yükselirken bir yandan da “Ebedî Risalet Sempozyumu”na öncülük edecek ve uluslararası konferanslar düzenleyerek bütün dünyadan pek çok aydınla ve kanaat önderiyle tanışma fırsatı bulacaktır. Bunlardan en dikkat çeken şahsın, Hindistanlı büyük alim Prof. Dr. Muhammed Hamidullah olduğunu belirtmeliyim. Lâkin hazret hakkındaki detaylı bilgiyi kitaba havale ediyorum.

Karış Karış Gezilen İslam Dünyası

Suat Hoca’nın hayatına baktığımızda Diyarbakır, Ankara, Edirne, Erzurum, İstanbul, Sakarya gibi illerin; Irak, Suudi Arabistan, Malezya, Fransa ve son olarak Kanada gibi ülkelerin ön plana çıktığını görüyoruz. Ekseriyetle akademik görev ve ilmi çalışmalar sebebiyle bulunduğu bu iller ve ülkeler kendisine, kendisi de bulunduğu yerlere ve insanlarına ayrı ayrı değerler katmış. Öyle ki, hatıralar arasında dolaşırken, tarihe, coğrafyaya, edebiyata; dinlere, toplumlara; hasılı insana ve kültürlere dair pek çok dikkat çekici tespit ve anekdota yer verildiğini görürüz.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar