Avrupa’nın En Güzel Köyü Hallstatt

Gençlik Postası
Nereye Gitsek

Yüz yıl önce nasılsa bugün de öyle karşılıyor bizleri Hallstatt. Alp dağlarının eteğindeki zarafeti ve masalsı atmosferi ile şiir gibi bir yer burası. Avusturya Salzkammergut Göller Bölgesi’nde yer alan UNESCO listesindeki bu minik kasaba, zengin tarihi geçmişini ve mimari yapısını günümüze kadar muhafaza etmeyi başarmış manzarası ile nefes kesiyor. Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan bu köy, ismini tarih öncesi çağlardan kalma tuz madeninden alıyor. “Beyaz altın” olarak adlandırılan tuz, yüzyıllardır buranın en değerli madeni. Kasabayı bir uçtan bir uca yürümeniz yarım saat dahi sürmezken sokaklar oldukça kalabalık. Çünkü bin kişiden daha az nüfusa sahip bu kasaba dünyanın öbür ucunda dahi biliniyor. En fazla ziyaretçiyi ise uzak doğu ülkelerinden alıyor.

7 BİN YILLIK TUZ MADENİ

Geçmişte gelirinin önemli bir bölümünü tuz madenciliği ile elde eden Hallstatt’ta tuz madeni günümüzde turistik bir gezi noktasına dönüşmüş. 250 milyon yıl önce oluşmuş, 7 bin yıldan fazla tarihiyle dünyanın en eski tuz madeni burası.

TRİBÜN

100 YIL SONRA YENİDEN PARİS

Dört yılda bir Yaz, Kış ve Paralimpik olarak düzenlenen Olimpiyat Oyunları, tüm dünyayı ekrana kilitlemeye yeniden hazır. Dünyanın en büyük ve geniş çaplı spor organizasyonu olan Yaz Olimpiyat Oyunları, yüz yıl sonra yeniden Paris’te. 26 Temmuz-11 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunlarına, tarihinde altıncı kez Fransa ev sahipliği yapıyor. En son 1924 yılında Yaz Olimpiyatlarının düzenlendiği Paris; 1924, 1988 ve 1992 yıllarında Kış Olimpiyatlarına da ev sahipliği yaptı.

Haber bültenine abone olun.

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın

Bu hafta en çok okunanlar